Skocz do zawartości

Oświetlenie dla laika RGB COB od 10W - 200W Ciąg dalszy nie koniecznie dla laika


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Chcę zrobić tak by było dobrze


Mam je wysterować na 100% czy lepiej na 60% ?


I jeszcze pytanie czy te diody według ciebie są złe polecisz jakieś inne na allegro ?



Czy będzie dobrze to nie wiem bo nie wiem jaki baniak , ile sztuk poszczególnych diod , jakie radiatory bo określenie belka to za mało no i jak to będzie wisiało nad , czy hermetyczne pod pokrywą , - same niewiadome;)


Projekt który tu opisałem został uprzednio sprawdzony praktycznie w dwu moich baniakach 120cm i 150cm i zawierał tylko diody RGB 10W x 4 szt. właśnie od tego dostawcy.

Nikt kto go dokładnie skopiował nie napisał mi że jest nie dobrze.:D wprost przeciwnie raczej piszą na forum że tak jak wybarwia RGB nie wybarwia żaden duet rur.

Ty się podłączyłeś z nieco innym projektem typu RGBW więc trudno ocenić.

Raczej chińczyków nie radzę obciążać na 100% ale jeśli to będzie oparte na sterowniku Romka to można pamiętać by nie dawać max tylko 60% w programie dobowym.

Tak naprawdę ze sterownikiem Romka wyobrażam sobie układ bez żadnych rezystorów tylko najpierw trzeba pomierzyć choć jedną diodę RGB ( leleszek podaje to sam) i na sterowniku odtworzyć te ustawy.

Jak je zafiksujesz jako nieprzekraczalne i raz poustawiane nie do grzebania jak w dyskotece to może tak pozostać na lata.


Diody RGB 10W od leleszka są dobre a ich opis profesjonalny i chodzi to u mnie 2 lata w dwu baniakach bez żadnego problemu.

Jedyne co zauważam to jedna z 4 diod i tylko w jednym baniaku z czasem zmieniła delikatnie barwę białego na cieplejszą ( mniej niebieskiego) ale to ja widzę bo pamiętam jak było na początku inni myślą że tak ma być.:D

Opublikowano

W planach są 3 diody RGB i 3 diody białe Zbiornik 100x40x60 ponad 200 litrów.


Radiator to kształtownik aluminiowy jak będzie za mało dokleję dodatkowe.


Lampa będzie wisiała nad akwarium zabezpieczona pleksi.


Głównym oświetleniem będzie RGB a białe będą awaryjnie jak będę chciał inne mocniejsze światło.


Zrobię belkę o zdam relację.


Pomożesz w doborze rezystorów na 60% mocy?

Opublikowano

Sterować tym będzie sterownik Romana.


Kanały RGB będą ustalone dobowo, a kanał biały będzie włączany z przycisku jak będę chciał chwilowo doświetlić akwarium.

Opublikowano

W takim razie by wysterować na 60% daj w białe rezystor 4,7ohma 5W jak nie dostaniesz to w ostateczności po dwie sztuki równolegle 10ohm 3W.


G- 8,2 ohma 3W

R - 18 ohm 3W

B - 5,6 ohma 3W

Opublikowano

Mam pytanie:

Będę robił właśnie to oświetlenie, mam wszystko przygotowane ,tylko mam dwa pytania , czy rezystory mogą być gdzieś w połowie kabla? czy będzie to miało jakieś znaczenie w jakim miejscu będą zainstalowane?, oczywiście przed diodami.


2 Pytanie czy nie będzie to niebezpieczne jak diody i luty będą na wierzchu nad powierzchnią wody? (5mc), czy lepiej je "zabezpieczyć" koszulkami termo ?

Opublikowano

1 nie ma znaczenia

2 ja bym zabezpieczył, choć w wodzie słodkiej korozja tak szybko nie bierze elementów jak w morskim, ale dla świętego spokoju dałbym izolacje. Nawet z silikonu. Ja w malawi miałem nocne bez izolacji i też nic złego się nie działo.

Opublikowano
Mam pytanie:

Będę robił właśnie to oświetlenie, mam wszystko przygotowane ,tylko mam dwa pytania , czy rezystory mogą być gdzieś w połowie kabla? czy będzie to miało jakieś znaczenie w jakim miejscu będą zainstalowane?, oczywiście przed diodami.


2 Pytanie czy nie będzie to niebezpieczne jak diody i luty będą na wierzchu nad powierzchnią wody? (5mc), czy lepiej je "zabezpieczyć" koszulkami termo ?



Chyba się nie zastanowiłeś;)


ad1 Diody LED RGB są połączone równolegle więc rezystory muszą być przy każdej diodzie oddzielne więc jeśli chcesz rezystory dać daleko od diod na kablu to do każdej diody musi być oddzielny kabel 3 żyłowy tylko + może być wspólny.


ad2. diody muszą być hermetycznie oddzielone od wody w baniaku bo parująca woda a bardziej chlapiące ogonami ryby w mig je załatwią. Wiesz co się dzieje z gorącą diodą jak chluśnie na nią woda z baniaka - trzaska od razu.

Wszelkie lutowania czy łączenia gdzie występuje odkryta żyła miedziana kabli musi być albo poza baniakiem albo tak samo hermetyczna jak sama dioda.

Od silnie alkalicznej wody następuje proces elektrolizy i miedz błyskawicznie znika, a nie jest to metal pożądany w akwarium.

Opublikowano

@deccorativo

Też planuje oświetlenie na rgb tylko 30w.Dla zainteresowanych wrzucam link z owymi diodami za 2,5$

http://www.aliexpress.com/item/10W-20W-30W-50W-100W-High-Power-Integrated-LED-Chips-SMD-Bulb-For-Floodlight-lamp-Bead/32334356132.html



Planuje połaczyć każdy kolor równolegle i zastosować na kążdy kanał taki driver ustawiony na 1050mA

Przetwornica driver LED 175mA - 1400mA co 175mA +P (5682812916) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.



Powinno to chyba wszystko chulać bez dodatkowych rezystorów itp?Co myslisz?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.