Skocz do zawartości

Oświetlenie dla laika RGB COB od 10W - 200W Ciąg dalszy nie koniecznie dla laika


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
  adamigo napisał(a):
Chcę zrobić tak by było dobrze


Mam je wysterować na 100% czy lepiej na 60% ?


I jeszcze pytanie czy te diody według ciebie są złe polecisz jakieś inne na allegro ?



Czy będzie dobrze to nie wiem bo nie wiem jaki baniak , ile sztuk poszczególnych diod , jakie radiatory bo określenie belka to za mało no i jak to będzie wisiało nad , czy hermetyczne pod pokrywą , - same niewiadome;)


Projekt który tu opisałem został uprzednio sprawdzony praktycznie w dwu moich baniakach 120cm i 150cm i zawierał tylko diody RGB 10W x 4 szt. właśnie od tego dostawcy.

Nikt kto go dokładnie skopiował nie napisał mi że jest nie dobrze.:D wprost przeciwnie raczej piszą na forum że tak jak wybarwia RGB nie wybarwia żaden duet rur.

Ty się podłączyłeś z nieco innym projektem typu RGBW więc trudno ocenić.

Raczej chińczyków nie radzę obciążać na 100% ale jeśli to będzie oparte na sterowniku Romka to można pamiętać by nie dawać max tylko 60% w programie dobowym.

Tak naprawdę ze sterownikiem Romka wyobrażam sobie układ bez żadnych rezystorów tylko najpierw trzeba pomierzyć choć jedną diodę RGB ( leleszek podaje to sam) i na sterowniku odtworzyć te ustawy.

Jak je zafiksujesz jako nieprzekraczalne i raz poustawiane nie do grzebania jak w dyskotece to może tak pozostać na lata.


Diody RGB 10W od leleszka są dobre a ich opis profesjonalny i chodzi to u mnie 2 lata w dwu baniakach bez żadnego problemu.

Jedyne co zauważam to jedna z 4 diod i tylko w jednym baniaku z czasem zmieniła delikatnie barwę białego na cieplejszą ( mniej niebieskiego) ale to ja widzę bo pamiętam jak było na początku inni myślą że tak ma być.:D

Opublikowano

W planach są 3 diody RGB i 3 diody białe Zbiornik 100x40x60 ponad 200 litrów.


Radiator to kształtownik aluminiowy jak będzie za mało dokleję dodatkowe.


Lampa będzie wisiała nad akwarium zabezpieczona pleksi.


Głównym oświetleniem będzie RGB a białe będą awaryjnie jak będę chciał inne mocniejsze światło.


Zrobię belkę o zdam relację.


Pomożesz w doborze rezystorów na 60% mocy?

Opublikowano

Sterować tym będzie sterownik Romana.


Kanały RGB będą ustalone dobowo, a kanał biały będzie włączany z przycisku jak będę chciał chwilowo doświetlić akwarium.

Opublikowano

W takim razie by wysterować na 60% daj w białe rezystor 4,7ohma 5W jak nie dostaniesz to w ostateczności po dwie sztuki równolegle 10ohm 3W.


G- 8,2 ohma 3W

R - 18 ohm 3W

B - 5,6 ohma 3W

Opublikowano

Mam pytanie:

Będę robił właśnie to oświetlenie, mam wszystko przygotowane ,tylko mam dwa pytania , czy rezystory mogą być gdzieś w połowie kabla? czy będzie to miało jakieś znaczenie w jakim miejscu będą zainstalowane?, oczywiście przed diodami.


2 Pytanie czy nie będzie to niebezpieczne jak diody i luty będą na wierzchu nad powierzchnią wody? (5mc), czy lepiej je "zabezpieczyć" koszulkami termo ?

Opublikowano

1 nie ma znaczenia

2 ja bym zabezpieczył, choć w wodzie słodkiej korozja tak szybko nie bierze elementów jak w morskim, ale dla świętego spokoju dałbym izolacje. Nawet z silikonu. Ja w malawi miałem nocne bez izolacji i też nic złego się nie działo.

Opublikowano
  Ptoszek napisał(a):
Mam pytanie:

Będę robił właśnie to oświetlenie, mam wszystko przygotowane ,tylko mam dwa pytania , czy rezystory mogą być gdzieś w połowie kabla? czy będzie to miało jakieś znaczenie w jakim miejscu będą zainstalowane?, oczywiście przed diodami.


2 Pytanie czy nie będzie to niebezpieczne jak diody i luty będą na wierzchu nad powierzchnią wody? (5mc), czy lepiej je "zabezpieczyć" koszulkami termo ?



Chyba się nie zastanowiłeś;)


ad1 Diody LED RGB są połączone równolegle więc rezystory muszą być przy każdej diodzie oddzielne więc jeśli chcesz rezystory dać daleko od diod na kablu to do każdej diody musi być oddzielny kabel 3 żyłowy tylko + może być wspólny.


ad2. diody muszą być hermetycznie oddzielone od wody w baniaku bo parująca woda a bardziej chlapiące ogonami ryby w mig je załatwią. Wiesz co się dzieje z gorącą diodą jak chluśnie na nią woda z baniaka - trzaska od razu.

Wszelkie lutowania czy łączenia gdzie występuje odkryta żyła miedziana kabli musi być albo poza baniakiem albo tak samo hermetyczna jak sama dioda.

Od silnie alkalicznej wody następuje proces elektrolizy i miedz błyskawicznie znika, a nie jest to metal pożądany w akwarium.

Opublikowano

@deccorativo

Też planuje oświetlenie na rgb tylko 30w.Dla zainteresowanych wrzucam link z owymi diodami za 2,5$

http://www.aliexpress.com/item/10W-20W-30W-50W-100W-High-Power-Integrated-LED-Chips-SMD-Bulb-For-Floodlight-lamp-Bead/32334356132.html



Planuje połaczyć każdy kolor równolegle i zastosować na kążdy kanał taki driver ustawiony na 1050mA

Przetwornica driver LED 175mA - 1400mA co 175mA +P (5682812916) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.



Powinno to chyba wszystko chulać bez dodatkowych rezystorów itp?Co myslisz?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.