Skocz do zawartości

Projekt: Filtr bio zraszany-napowietrzany + hydroponika!



Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Swój filtr hydroponiczny opiszę jak znajdę chwilę czasu, póki co wstawiam zdjęcia:

01.jpg

02.jpg

03.jpg

04.jpg

05.jpg

W skrócie o tym czego nie widać.

Poziom wody w filtrze to jakieś dwa centymetry. Woda wpływa na całej długości filtra przez deszczownie i przepływa przez keramzyt, w którym są posadzone roślinki. Chodzi 24h na dobę czyli oprócz hydroponiki pełni funkcję czegoś w rodzaju filtra zraszanego.

Opublikowano

Cacy zanim rzucisz opis na co czekam niecierpliwie zadam kilka pytań...


1. Jak długo już funkcjonuje?

2. Jakie masz rośliny i jak znoszą warunki (wysokie pH itd.)? Jeśli znasz podaj łacińskie nazwy roślin.

3. Czy zaglądałeś już w korzenie, czy występuje gnicie? (to pytanie jest ściśle połączone z 1. i z faktem 24-godzinnego zalewania)

4. Jak wysoko nad akwa i na czym stoi donica? Jakie są jej wymiary?

5. Czy spełnia swoją rolę? Znaczy czy i w jakim czasie następowały/ują zmiany w parametrach wody? No i jak znaczące są to zmiany?

6. Gdzie stoi Twoje akwarium w odniesieniu do światła słonecznego?

7. Czy mógłbyś wrzucić jeszcze zdjęcie całości znaczy od frontu?


Dzięki za odzew.

pozdrawiam

Opublikowano

Tez podłączę się do tematu,wspominałem o swoim hydroponie do małego akwa,teraz zdjęcia. Projekt jeszcze młody (początek września) i chyba dopiero niedawno "zaskoczył". W każdym razie tak wnioskuję z pomiarów NO3.Widok ogólny:

calosc.jpg

doniczka ma ok 40cm długości i stoi na poprzeczce baniaka ok 5cm nad lustrem wody. Wypełnienie to 5l keramzytu, roślinka to niesławny bluszcz. Wybrałem taką bo w pomieszczeniu okno jest na północ, a bluszcze podobno tak lubią.Poza tym był pod ręką ;-) Roślina wygląda na zdrową, liście ciemne, duże przyrosty,nowe liście rozwijają się już w ciągu kilku dni, nie schnie, już nie psują się korzenie. Wyciągnięcie pędów z wody w warstwę zraszania pomogło.Ale może same przerosną głębiej. Woda sięga 1/4 wysokości doniczki.

Woda w akwa ma pH > 7,8, podmiana 20% co tydzień przed którą mierzyłem azotany. Ostatnio z 20 spadły na 10 z czego wnoszę, że roślinka wreszcie zaczęła konsumpcję.

Układ prosty jak budowa, za przeproszeniem cepa. Woda doprowadzona jest z deszczowni filtra zewnetrznego, w taki sposób: doprowadzenie_wody.jpg

Nie dawałem zadnych kranów ani trójników. Woda leci 24/7 przez niby deszczownię leje_sie.jpg

tworzac niby złoże zraszane :)

Odpływ zrobiony z przelewu od wanny skrecony na silikon.

budowa.jpg

Pierwsze wnioski: jeśli hydropon zasilany jest wodą z głownego filtra to przepływ zalezy od stopnia zapchania prefiltra..

Druga rzecz, dziurki w deszczowni nad roślinką szybko zapychają się kamieniem i fafroclami od bakterii.

Trzecia: układ jest otwarty a przez to duże straty ciepła!

Opublikowano

Ciąg dalszy zdjęć mojego filtra

1. Jak długo już funkcjonuje?

3 miesiące

2. Jakie masz rośliny i jak znoszą warunki (wysokie pH itd.)? Jeśli znasz podaj łacińskie nazwy roślin.


Nie podam nawet polskiej nazwy bo nie znam, zawsze to u mnie rosło w domu, ja mówię na to trawka ale to moja nazwa. Rośnie dobrze korzenie nie gniją patrz zdjęcia niżej. Na pewno nie nadaję się natomiast Syngonium White, które kupiłem bo podobno się nadaje do hydroponiki, u mnie pleśniały mu korzenie.

3. Czy zaglądałeś już w korzenie, czy występuje gnicie? (to pytanie jest ściśle połączone z 1. i z faktem 24-godzinnego zalewania)


Dziś zajrzałem patrz zdjęcia niżej nic nie gnije

4. Jak wysoko nad akwa i na czym stoi donica? Jakie są jej wymiary?


szerokość 14cm, wysokość 14cm, długość 80cm dno pojemnika 15 centymetrów nad krawędzią akwarium, pompa podnosi wodę na jakieś 43 cm, pojemnik stoi hmmm... na wieszakach, które są przykręcone do ściany a, które były w komplecie z pojemnikiem, który jest niczym innym jak donicą na kwiaty balkonowe

5. Czy spełnia swoją rolę? Znaczy czy i w jakim czasie następowały/ują zmiany w parametrach wody? No i jak znaczące są to zmiany?


Tego Ci dokładnie nie powiem bo w chwili gdy zaczynał działać dobrze czyli po około miesiącu zredukowałem obsadę i ograniczyłem karmienie, w tej chwili podmieniam co tydzień około 40 litrów wody.

6. Gdzie stoi Twoje akwarium w odniesieniu do światła słonecznego?

patrz zdjęcia, bezpośrednio światła to tam wiele nie dociera


fh01.jpg


fh02.jpg


fh03.jpg


fh04.jpg


fh05.jpg


fh06.jpg


fh07.jpg

Opublikowano

Z każdym dniem światła słonecznego jest mniej, więc postanowiłem zwiększyć wydajność filtra dokładając oświetlenie. Muszę przyznać, że jestem mile zaskoczony od 5 dni NO3 na poziomie 15, aż sprawdziłem NH3/4 i NO2 ale oba na zero.

fh08.jpg

Opublikowano

Mam pytanie do Nabe i Cacy. Czy jakoś zabezpieczyliście odpływ z filtra do akwarium przed ewentulanym zapchaniem? Czy zdarzyło się wam, że odpływ się przytkał?

Opublikowano

Tak dałem sitko metalowe takie jak na zdjęciu filtra na:

http://www.malawisylwka.republika.pl/

i do dziś zastanawiam się czemu byłem taki durny. Całe szczęście zajrzałem do filtra bo byłem ciekaw czy korzenie nie gniją i okazało się, ze sitko przerdzewiało. Teraz dałem siatkę plastikową ze zmywaka kuchennego. Musiałem zabezpieczyć odpływ inaczej keramzyt wpadał mi do odpływu.

Opublikowano

Na wylocie jest zakręcony przelew wannowy (tak to się nazywa?) to jest wyposażone w takie plastikowe sitko, widać to na zdjęciu. Keramzyt przez nie nie przeleci, do tej pory nie miałem żadnych problemów z zatykaniem, ale w razie "w" z boku doniczki wywieciłem otwory, przez które woda ma się przelać do akwa.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.