Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

pomocy chce zalozyc malawi ale jak zwykle mam problem z doborem ryb poniewaz jestem poczatkujacy wiec gubie sie w lacinskich nazwach czy ktos moglby mi poradzic jakie ryby dobrac do zbiornika 250litrowz znazwami potocznie uzywanymi ( jeśli takie owe są) chcialbym raczej takie mniej agresywne slyszalem ze yellow to dobra ryba dla poczatkujacych czy to prawda i jaki jeszcze jeden gatunek wpuscic do zbiornika tak by sie im zylo dlugo i szczesliwie :) pozdrawiam i sorrki ze męcze kolejny raz bsada :wink:

Opublikowano

Podaj wymiary zbiornika. Yellow to bardzo dobry wybór dla początkujących, po podaniu wymiarów akwa łatwiej zdecyduje jakie i ile jeszcze ryb doradzić .

Opublikowano

no i pytaj zawsze o łacińskie nazwy, po polsku to możesz kupić w zoologu mixa a fachowy sprzedawca sprzeda Ci to co chcesz.

Unikniesz zakupu czegoś czego nie chcesz.

Choć i z łacińskimi nazwami bywa że mozna się pomylić - ja kupiłem Petrotilapie tridentiger ( handlowa nazwa rdzawego) niestety wyrosły z niej Petrotilapie tridentiger ale Yellow-Blue. piękne petrotilapie sp. "yellow chin" prawie 20 cm rybska :)

Opublikowano

Nie koniecznie Kasz, niekompetentny musiałby być również Ad Konings ( str 125 Back to nature ). Myśle że kiedyś jakiś Importer wysłał naszego małego Iodka pod tą nazwą do Europy lub Ameryki a może i nadal wysyła. Więc to raczej niekompetencja Importerów ;).

Opublikowano

Właśnie Hari wyciągnołeś mi to z ust.

To była moja książka z którą rozpoczynałem przygodę z Malawi i z niej czerpałem wiedzę. Dopiero potem wpadłem na ślad Forum i dzieki Wam mogę popełniać mniej błędów.

Opublikowano

nic nie wiem o tym, zaskoczyliscie mnie. Tzn rdzawy byl opisany jako petrotilapia i na odwrot, czy rdzawego w ogole nie bylo, czy jak, bo nie bardzo rozumiem. Przyblizcie troche jak to wyglada, jezeli rdzawy robil za petrotilapie to jak nazywano te ostania?

I'm so confused...

Opublikowano
  kaszub napisał(a):
. Tzn rdzawy byl opisany jako petrotilapia i na odwrot, czy rdzawego w ogole nie bylo, czy jak, bo nie bardzo rozumiem. Przyblizcie troche jak to wyglada, jezeli rdzawy robil za petrotilapie to jak nazywano te ostania?

.



Według Ada przynajmniej według w/w książeczki:

Iodotropheus sprengerae - nazwy handlowe: Rusty Cichlid, Petrotilapia Tridentiger

w Back to Nature P. tridentiger nie ma wcale ale w niwj hest wyodrębnione tylko 5 odmian Petrotilapi, najbliżej z nazywnictwa jest Petrotilapiasp. "yellow chin" nazwa handlowa - Petrotilapia Tridentiger Yellow-Blue

Imho ta książeczka jest dość uboga.


Np Spreinat w swoim AquaLexsie

wyróznia 21 odmian Petrotilapi i u niego nie dość że P. tridentiger jest odrębną pozycją od P. Yellow Chin to na fotach bardzo się różnią

Opublikowano

O to ciekawe, czy jest jakaś lepsza książka o pielęgnicach malawijskich

niż Back to Nature? W sensie lepszych zdjęć przede wszystkim?


milc

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.