Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

witam,mam zamontowane takie filterki:zewnetrzny unimax 150 profesjonal,wklad:gabka,zeo carbon,lawa max(porcelana)+deszczownia

filtr wewnetrzny aquel turbo 500,wklad:ceramika+gabka

co sadzicie o tym połaczeniu?dodam iz mam akwa 140l

mam tez pytanko co ile czyscic kubełek?

Opublikowano

No biologie to można sobie pozwolić na rzadsze czyszczenie ale jeśli masz kubełek również jako mechanika to musisz znacznie częscięj go czyścić. Pyski to brudaski więc czyść go conajmniej raz w miesiącu ja bym czyścił raz na 2 tygodnie. Skoro masz w wewnętrznym ceramike to proponuje ceramikę do kubełka a gąbkę z kubełka wyjąc i założyć prefiltr na zasys i masz na pół roku spokój z otwieraniem kubła tylko prefiltry bedziesz musiał wypłukać raz w tygodniu.

Opublikowano

...Unimax 150 jako filtr biologiczny spokojnie da radę. Osobiście zmieniłbym tylko wkłady aby był typowym biologiem ( w efekcie mniej problemów później) . Czyli pozbyłbym się tego co masz w środku a włożył do jednego kosza Grys koralowy (jako bufor pH ) a do dwóch pozostałych ceramikę albo ceramikę i grys koralowy i coś takiego http://akwarystyka-sklep.na.allegro.pl/seachem-matrix-500ml-wklad-biologiczny-1l-700m2-i4644691109.html

Jak często czyścić kubełek ? Generalnie jak najrzadziej... Z tym ,że na zasys filtra zewnętrznego załóż gąbkę ( tzw prefiltr) . To pozwoli Ci rzadziej zaglądać do środka..Częstotliwość zaglądania zależy od tego czy brudy będą Ci zatykać wkłady co poznasz po spadku przepływu...Na początku pewnie będziesz tam często zaglądać ( ale to normalne:)) ..Nie ma jednoznacznej odpowiedzi teraz..Po prostu czym dłużej będziesz miał akwarium i będzie ustabilizowane tym rzadziej...Generalnie od raz na miesiąc do raz na pół roku..Jeżeli nie musisz tam zaglądać , jest w miarę dobry przepływ i nie zmieniają się parametry na gorsze to nie zaglądaj. Zdejmij też z tego filtra deszczownię..Ona jest tu zupełnie zbędna a wręcz będzie Ci przeszkadzać bo zmniejszy przepływ i źle wpłynie na cyrkulację. Napowietrzysz w ten sposób ,że wylot z filtra wewnętrznego skierujesz pod powierzchnię aby łamał Ci lustro wody .I to w zupełności wystarczy. Tyle ,że..... Właśnie..Wydaję mi się ,że ta 500 może być za słaba ..Nie wiem do końca bo Twoje akwa ma długość prawdopodobnie ok 80 cm...A chodzi o to aby lustro było łamane na CAŁEJ DŁUGOŚCI. Niemniej jednak radzę pozbyć się tego kosza, dołożyć jedna rurkę ( albo i nie , sam stwierdzisz) , zamienić gąbkę na bardzo gęstą. Dlaczego dołożyć rurkę? Po to aby spód gąbki był jak najbliżej dna a wylot jak najwyżej ( bez wystawania ponad lustro).

..jeżeli tak będziesz miał ustawioną filtrację to wszystko powinno być ok...


..a gąbkę z mechanika czyść po prostu co podmianę.

Opublikowano

dziekuje za zainteresowanie i pomoc:p zrobiłem tak jak radziles zmieniłem wylot z deszczownicy na standartowy;) czy teraz filtracja ma prawo bytu?bedzie wystarczajaco dobrze?

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/96c71fecb9387a94.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/856a8e74d8441ab4.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d7484f8a6de63947.html


co do wkladów w filtrze poczekam do czyszczenia i wymienie na ceramike +grys koralowy

Opublikowano
co do wkladów w filtrze poczekam do czyszczenia i wymienie na ceramike +grys koralowy


...nie czekaj.Niech biologia w tym filtrze a co się z tym wiąże to i w akwarium już pomału dojrzewa! Jeżeli poczekasz do najbliższego czyszczenia i wtedy wymienisz wkłady to po prostu rozwalisz sobie całą biologię i będziesz zaczynał od początku:) A rozumiem ,że rybek jeszcze nie masz.


czy teraz filtracja ma prawo bytu?bedzie wystarczajaco dobrze?


..dobrze nie widzę na tym zdjęciu .Ale póki co nie przejmuj się tym do końca teraz . Dlaczego? Bo czy dobrą masz cyrkulację okaże się jak będą odchody... Jasne ..możesz teraz wsypać trochę karmy ( namocz ją ) i zobaczysz jak " fruwa " :) .Generalnie wylot z mechanika lekko pod kątem do góry a wylot z biologa z przeciwnej strony lekko pod kątem w dół na przednia szybą..Ale to już poprawisz później jak będą odchody bo będziesz gołym okiem widział jak to działa.

Opublikowano

..po prostu nie spełnią tak dobrze funkcji nitryfikacyjnej jak ceramika i grys.Z tym ,że grys przede wszystkim spełnia rolę bufora pH ( patrz wyżej jak pisałem w pierwszym moim tutaj poście) .Gąbka np.jest wkładem filtracji mechanicznej chociaż w jakimś stopniu też i biologicznej ( ale miernej w porównaniu do ceramiki a różnica polega na porowatości). Stąd do filtra biologicznego stosujemy między innymi te wkłady o których Ci napisałem i to pozwala wtedy na stworzenie właściwych warunków biologicznych w akwarium .To co masz jako wkłady w naszym biotopie po prostu się nie sprawdzi.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.