Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
prefiltr - masz na myśli tę jakże gustowną gąbkę na wlocie w akwarium?


więc użyję 2 koszyków grysu i 2 bioceramiki, jak mniemam najlepiej grys dać na górze gdzie wolniejszy strumień?


na jakieś 210 litrów będę miał tylko 12 małych 3-4 cm pyszczaków, wymieniać będę około 20% wody co tydzień, co daje 10% objętości, więc jam będę miał ph 8,2 a w kranie 7,6 to spowoduje spadek ph o 10% czyli 0,06 ph, więc mały spadek. Przy wymianie 30% spadek byłby około 0,1 ph więc też nie stresujący.



dobrze myślisz i liczysz tylko te 12 szt 3-4 cm to będą miały jak je kupisz.

Szybko podrosną aż się zdziwisz do jakich rozmiarów i jak będą łupki to za moment będzie ich 2-3 x więcej czego ci życzę:D

Opublikowano

Ja mam w kranie wg wodociągów pH 7.4, twardość ogólną 15,9 czyli średnio twardą. Natomiast w baniaku pH nie spada poniżej 8. Dlaczego? Bo mam piach i około 100kg kamienia. Woda jest silnie natleniana i dlatego pH wynosi 8. Ot cała filozofia. Natleniaj wodę, usuwając z niej CO2 a pH na pewno będzie wyższe.

Co do sody, najtańszy sposób. Nie czytaj opinii że to jest bee w malawi. Dużo osób tak podnosi pH i ryby żyją.

Opublikowano

Wodorowęglan sodu podnosi twardość węglową, która w zbiornikach z malawi ma być wyższa od twardości ogólnej, uzyskać to można właśnie sodą. Co do pH uważam, że lepsze jest stabilne 7,9 niż chwiejne 8,1. Zmiany nawet na lepsze należy robić powoli. Stosuje sodę oczyszczoną przy każdej podmianie wody 1 ml na 10 litrów wody, pH 7,9 KH 13, ciągle niezmiennie od 6 miesięcy co tydzień podmieniam 120 l. Ryby ciągle podchodzą do tarła, wszystkie samice noszą ikrę, ryby się nie obcierają, nie mają bloatu, płetwy rozprostowane, wybarwione. Nie wiem co jeszcze napisać ale ja nie wiedzę powodu do wyjątkowo ostrej krytyki sody oczyszczonej. Fakt, może przy rybach F0 można by było powiedzieć coś więcej o sodzie oczyszczonej, że za słabo oddaje parametry wody z jeziora, przy rybach F999... ja nie widzę przeciwwskazań, jedno jest pewne nie jestem ekspertem, podaje tylko swoje prywatne spostrzeżenia.

Opublikowano

w kranie mam jak psiałem ph 7,6, twardość ogólna mam 15+/-1, natomiast węglanową 10+/-1

Więc osiągnięte ph będzie w miarę stabilne. Zależy mi tylko na tym aby podskoczyło do 8-8,2 i na tym poziomie zostało. Zastanawiam się czy jeden wkład zasypać grysem czy dwa, chyba zrobię tak: zasypię tylko grysem jeden wkład, poczekam kilka dni do ustabilizowania ph, jak będzie za mało to dodam kolejny :) Potem wrzucę bioceramikę i zainfekuję bakteriami.


Rybki, które mam zamiar posiadać, to przecież pseudotropheus saulosi, osiągają one 7-8cm, tak więc małe. Przyświeca mi taki cel: mało rybek, duża przestrzeń. To może lepiej 2 samce i 6 samiczek, zamiast 3 samców i 9 samiczek?

Opublikowano
Rybki, które mam zamiar posiadać, to przecież pseudotropheus saulosi, osiągają one 7-8cm, tak więc małe. Przyświeca mi taki cel: mało rybek, duża przestrzeń. To może lepiej 2 samce i 6 samiczek, zamiast 3 samców i 9 samiczek?


Jeżeli masz zamiar kupić narybek to i tak musisz kupić więcej aby wyselekcjonować później samce i samice a przy zakupie 3-4 cm nie jest to możliwe .Chyba ,że kupisz dorosłe ale możesz mieć problem ze znalezieniem dorosłych samic.

..nie do końca jest prawdą ,że pseudotropheus saulosi osiągają 7-8 cm...Owszem...ale często gęsto mają po 10 cm... Ale to nie jest zasadą:). Możesz mieć układ 3+9.. Taki układ może z biegiem czasu się zredukować do 2+9 a potem 1+9..Ale warto mieć na początek 3 samców bo daje to nam wiele satysfakcji przy ich obserwacji..Potem dominat ( o ile będzie to samiec) zdominuje pozostałe samce ..ale na to trzeba trochę czasu..a póki co możesz mieć 3+9..

Opublikowano

No to teraz się dzieje!!!


Wczoraj o 8 rano odebrałem ze sklepu moje akwarium z matą i pokrywą, wymieniałem w domu z pół godziny świetlówki, pierwszy raz je odkręcałem, nie było łatwo ale dałem radę!


Na własnoręcznie zbudowanej szafce osadziłem mój baniak i zalałem w 60% wodą... trzyma super, a akwa nie przecieka :) Potem niestety musiałem spadać do pracy, wróciłem o 1 w nocy i myślałem tylko o akwa... hehe.


Dzisiaj rano przyciąłem styropian, umyłem kamienie, piasek i ... czułem, czułem gdzieś z tyłu głowy, coś mi mówiło "łukasz, zapomniałeś o czymś", no i faktycznie, silikon akwarystyczny kurde mać. Ale, letnia pogoda +30C, wsiadłem na rower i jazda, za 20 min byłem z ponad 300 ml tubką z powrotem. Uzbroiłem pistolet w zabójczo przezroczysty nabój i przykleiłem w kilku miejscach łupki by stworzyć rusztowanie pod gruzowiska.


Żona pomogła, syn przeszkadzał (16 miesięcy), daliśmy radę umieścić w akwarium styropian z łupkami. Nie wypływa, zasypałem piaskiem, wygląda za...ście!!!


Jutro będę podłączał filtry (tetra ex 800 plus) oraz zwykły zewnętrzny z gąbką jako mechaniczny. No i to skłoniło mnie do napisanie tegoż posta.


Otrzymałem wraz z filtrem zewnętrznym dwie ampułki, jak się domyślam z bakteriami, ale ni słowa o tym jak je zastosować. Czy ktoś mnie oświeci?

Jak dla mnie mam wsypać to do wkładu biologicznego, zamknąć filtr i uruchomić, ot cała filozofia, ALE może się mylę, może trzeba odczekać, czy coś...


Dodam, że w 4 wkładach, wywaliłem gąbki, pierdoły i zasypię 2 wkłady grysem koralowym a 2 kolejne bio-ceramiką, całość będzie odpowiadać za filtrację biologiczną. To mam wsypać bakterie do 4 wkładów, czy całość do jednego?

Opublikowano

Silikon akwarystyczny nie nadaje się do takiego klejenia, już niejeden na forum się przekonał. Mam nadzieje, że tylko trzymał na chwilę łupki ze styropianem a całość jest konstrukcją samonośną.

Moim zdaniem co za różnica gdzie je wsypiesz, ważniejsze jest czy są z pożywką czy musisz jej dostarczyć (uryna, woda amoniakalna).

No to teraz najcięższy okres przed Tobą, akwarium w zasadzie gotowe, woda zalana a tu trzeba czekać te kilkanaście/kilkadziesiąt dni aż woda dojrzeje... A Ty patrz się człowieku na puste akwa :(


Wysłane z telefonu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.