Skocz do zawartości

Start nowego akwarium - parametry wody


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
OK, podmienię jutro jak piszesz, tylko mam możliwość odlania 42l (trzy wiadra po 10 i dwa baniaki po 6), pytanie jak dolewam tak 60 l wody bieżącej nie truję bakterii chlorem w niej zawartym...? Może jakiś uzdatniacz?


Ops!!! - myślałem że wiesz o uzdatniaczu wody kranowej.

Oczywiście najpierw uzdatniacz a dopiero po kilku minutach wodę można wlewać do baniaka.

Jak woda z kranu zimna część podgrzej i wymieszaj przed wlaniem do baniaka by wyrównać temperatury. pH możesz nie mierzyć bo i tak już jest te z kranówy. Jakie jest pH kranówy?

Nie rozumiem dlaczego możesz odlać tylko 42 l ??? i nie więcej.

Opublikowano

Na wstępie, powtórzyłem pomiar testem JBL NO2 - 0.4 (podstawkę z próbówkami trzymam tak z 2 cm nad skalą porównawczą i patrzę z góry) Nie mam więcej pojemników, wiader, a do wiaderek przeznaczonych do mycia podłóg nie naleję. PH kranówy wynosi 7.5 (JBL) NO3-0, NO2-0 - taką mam kranóweczkę. OK, jaki radzisz uzdatniacz?

PS: Dokupię dzisiaj jeszcze z dwa wiaderka... to będzie 60 l odstanej. Narzeczona patrzy na mnie już krzywo :)

Opublikowano

Po pierwsze kupujesz uzdatniacz wody który usuwa chlor i CHLORAMINĘ. Np. firmy Azoo lub JBL lub jakikolwiek inny aby tylko usuwał chloraminę bo nie każdy to robi.

Po drugie odlewasz z akwa 100 l wody jak Ci już napisano.

Po trzecie do wiaderka, baniaka czy co tam masz nalewasz wody z kranu o temperaturze jak w akwarium. Wlewasz do niej uzdatniacz, czekasz kilka minut i wlewasz do baniaka. I powtarzasz ten krok aż napełnisz akwa. Nie potrzebujesz do tego dziesięciu wiaderek. :)


Wysłane z telefonu

Opublikowano
Na wstępie, powtórzyłem pomiar testem JBL NO2 - 0.4 (podstawkę z próbówkami trzymam tak z 2 cm nad skalą porównawczą i patrzę z góry) Nie mam więcej pojemników, wiader, a do wiaderek przeznaczonych do mycia podłóg nie naleję. PH kranówy wynosi 7.5 (JBL) NO3-0, NO2-0 - taką mam kranóweczkę. OK, jaki radzisz uzdatniacz?


Pawełku musisz na razie wykonać typową procedurę - kubełkowanie.

zaznacz plasterkiem z boku baniaczka połowę między piaskiem a lustrem wody

wąż w kubełek a drugi koniec przytknij do powrotu z biologa - naleje ci pełen kubełek.

Jak lustro spadnie do plasterka procedura odwrotna .

Woda z kranu do kubełka - uzdatniacz - podgrzać i do baniaczka lać aż powrócisz do pierwotnego poziomu lustra wody.

Widzę że ci gwałtownie spada jednak poziom NO2 -wczoraj 1 dziś 0,4

podmień te 3 wiaderka i zmierz ile w baniaczku NO2 jak wyjdzie ok 0,2 -0,3 mg/l to wystarczy i nie podmieniaj więcej. Ja używałem uzdatniacza Azoo Aquaguard - tani i wydajny no i usuwa jednocześnie chlor i CHLORAMINĘ. A TO WAŻNE!!


Paweł jak będziesz robił zakup uzdatniacza kup już na przyszłość Seachem Malawi/Wiktoria buffer najmniejsze opakowanie.

Opublikowano

Dobra, Panowie dzięki za rady. Dzisiaj kupię uzdatniacz i jutro kolejna podmianka. Decorrativo, dzięki za pomysł z tym kubełkowaniem, ale zdecyduję się na normalną podmianę, 100 l do wiadra (10 razy po 10) i wleję 40 l odstanej (bez uzdatniacza) i resztę z uzdatniaczem ( jak podpowiedział spiochu, wiadro z wodą, do tego uzdatniacz parę minut i do akwa) Dzięki jeszcze raz za bieżący odzew, jestem dobrej myśli, że jutro NO2 będzie na bezpiecznym poziomie (dodatkowo purigen cały czas działa w kuble).

Opublikowano

Wygląda na opanowaną sytuację.Teraz pomyśl o narzeczonej bo kobiety nie lubią jak im latamy z kubłami wody w tą i nazad a kubły pełne wody stoją wszędzie - zawsze coś się wyleje.

Kup uzdatniacz w najmniejszym możliwym opakowaniu. Seachem BUffer 300gram wystarczy ci na kilka lat. Trzeba podnosić te pH z 7,5 tak do 7,8-8 ale nie lewatywą czyli sodą ze spożywczego. Zaraz ktoś napisze że sypie od lat i rybki żyją i to prawda ale okrzemki i sinice to też ma.

Czekają cię w przyszłości typowe podmianki co tygodniowe.

Jak chcesz rady by nie biegać z kubłami co sobota to pisz na PW.

ja się wyłączam

pozdrawiam

Opublikowano

To ja się podłączę pod temat parametrów. Zalałem nowe akwarium 06.09. ok 100 litrów wody miałem ze starych zbiorników, a 600 prosto z kranu. Większość podłoże też miałem ze starych baniaczków. Po 10 dniach całych czas mam NH3 = 0 NO2=0 (przez kilka dni było na poziomie 0,1), a NO3 = 10. WTF? Dodam tylko, że filtracja to całkowita nówka oprócz tego, że podłączyłem dojrzały kubełek z mniejszego akwarium. Na początku sypnąłem trochę karmy i wlałem bakterie. Czy to oznacza, że cykl jeszcze nie ruszył? Odpalałem już wcześniej totalnie świeże zbiorniki i wszystko dział się zdecydowanie szybciej. Już się zastanawiam, czy nie wrzucić kilku ryb na start z aktualnej obsady, która koczuje w dwóch innych zbiornikach.

Opublikowano

Ja tam marny znawca cyklu azotowego, ale może chlor w tych 600l zabił bakterie w tej setce? Poczekaj, nie rób tego błędu co ja zrobiłem. Może wrzuć biologię z tamtych akwa do nowego, coś ruszy... NO3, nie masz go w kranie czasem?

Opublikowano
To ja się podłączę pod temat parametrów. Zalałem nowe akwarium 06.09. ok 100 litrów wody miałem ze starych zbiorników, a 600 prosto z kranu. Większość podłoże też miałem ze starych baniaczków. Po 10 dniach całych czas mam NH3 = 0 NO2=2 (przez kilka dni było na poziomie 0,1), a NO3 = 10. WTF? Dodam tylko, że filtracja to całkowita nówka oprócz tego, że podłączyłem dojrzały kubełek z mniejszego akwarium. Na początku sypnąłem trochę karmy i wlałem bakterie. Czy to oznacza, że cykl jeszcze nie ruszył? Odpalałem już wcześniej totalnie świeże zbiorniki i wszystko dział się zdecydowanie szybciej. Już się zastanawiam, czy nie wrzucić kilku ryb na start z aktualnej obsady, która koczuje w dwóch innych zbiornikach.


Muszę niestety reagować bo ci głupie pomysły chodzą po głowie.

Nie wpuszczaj ryb bo i tak za dużo sypnąłeś karmy i teraz to muszą bakterie przerobić dlatego długo trwa.

Masz NO2 - 2 mg/l czyli prawdopodobnie już będzie spadać jak zejdzie do 0,025 wpuszczaj ryby. Powinno teraz już być szybko.

Opublikowano
Muszę niestety reagować bo ci głupie pomysły chodzą po głowie.

Nie wpuszczaj ryb bo i tak za dużo sypnąłeś karmy i teraz to muszą bakterie przerobić dlatego długo trwa.

Masz NO2 - 2 mg/l czyli prawdopodobnie już będzie spadać jak zejdzie do 0,025 wpuszczaj ryby. Powinno teraz już być szybko.



Mam głupie pomysły, ale muszę też poprawić błąd w poprzednim tekście NO2=0. Nie wiem jakim cudem palnąłem tam "2". Przepraszam.


To trochę zmienia postać rzeczy prawda?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Od lewa do prawa fajny pomysł. Kiedyś próbowałem coś takiego zrobić i nie udało mi się. Okazało się że mam za krótki baniak do symulacji takiego wschodu i zachodu albo za mało dałem ledów. Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Odnoszę się tylko do akwarium 180cm Jak chcesz połączyć L. Perlmutta, który dorasta raptem do 11cm. Z mdokami, które w moim akwarium samce mają po 18cm? Jeżeli chcesz coś w jasnym żółtym , złotym ubarwieniu, to zamiast Labidochromisów, proponuję nimbochromis venustus. A z mdoki są bardzo problematyczne w utrzymaniu ich w zdrowiu, oczywiście moim zdaniem i piszę tutaj tylko o moim doświadczeniu z tymi rybami. Pierwszy raz kupiłem stado 12ryb, po krótkim czasie zostało kilka szt. Które przeżyły do max rozmiarów. Później postanowiłem odbudować stado. Kupiłem kolejne kilkanaście rybek i wpuściłem do akwarium przejściowego, aby tam podrosły - padały jak muchy i po pewnym czasie nie zostało z nich nic. Nie poddałem się i długo szukając kupiłem kolejne 8szt. Takich odchowanych 8cm. (Ryby z Holandii) Aby je wpuścić od razu do dużego akwarium. Po 2mc z 8szt. Zostało mi 3szt i pływają do dzisiaj z 5 starszymi dorosłymi mdokami. Nie wiem, może tylko u mnie, ale te ryby są bardzo wrażliwe. Aby uzupełnić niebieski kolor w akwarium - samce i samice niebieskie, kupiłem stado cyrtocara moori. Kolorem tułowia nie odbiegają od ndok, lepiej pływają, bo mają temperament i przede wszystkim -nie zdychają. W dużym akwarium aktualnie pływa 5szt. Takich około 12cm. Dokupiłem też 16szt małych rybek, takich 3cm. Które aktualnie pływają samodzielnie w przedszkolu 200l mają już około 5-6cm i dalej rosną, w dodatku ani jedna z 16szt nie padła. Podrosną do około 8cm i wpuszczę je do reszty obsady. Ogólnie ryby z gatunków non - mbuna wolno rosną, a już cyrtocara wybitnie wolno rośnie. Do 0.5cm miesięcznie. W dodatku nie każdemu, podoba się garb tłuszczowy na czole tych ryb. Mi akurat się podoba.
    • Zgadza się, ale ja miałem na myśli początkujący z naszym biotopem.
    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.