Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano
Witam,

Co sądzicie o schemacie narurowca jak w załączniku ??


Czy ktoś się orientuje jaka będzie różnica wydajności pomiędzy instalacji na 3/4'' a 1 '' ??



Schemat jest ok, tylko po co Ci lampa UV? :confused:


Przy 1" będziesz miał mniejsze straty, absolutnie zostań przy większej średnicy!

Opublikowano
Schemat jest ok, tylko po co Ci lampa UV? :confused:


Przy 1" będziesz miał mniejsze straty, absolutnie zostań przy większej średnicy!



UV obecnie używam zapobiegawczo 4h/dobę, sugerujesz że przy narurowcu nie będzie potrzebna??


Jeszcze jedno, zastanawiam się jak oceniacie stopień zapchania filtrów sznurkowych ??

Widziałem ostatnio w Castoramie przepływomierze ogrodowe które pokazuję przepływ rzeczywisty w układzie, czy ktoś ma jakieś doświadczenia z tego typu wynalazkami ??

Opublikowano

To nie chodzi o to czy w narurowcu będzie potrzebne UV. Jesteś pewien, że masz to odpowiednio dobrane do przepływu??????


dawka UV = intensywność UV (W/m2) x czas kontaktu (s).
Ja akurat zdaję sobie sprawę, bo praktycznie dobierałem jej parametry do instalacji basenowych akurat, że wcale nie jest tak łatwo dobrać lampę UV do aktualnego układu. Oto cytat z pierwszej z brzegu teorii jak to dobierać:


Intensywność UV to ilość światła UV na jednostkę powierzchni (W/m2), a czas kontaktu to czas, w którym mikroorganizmy są narażone na intensywne promieniowanie UV (s). Czas kontaktu zależy od długości reaktora i wielkości przepływu. Intensywność UV jest uzależniona od takich parametrów urządzenia, jak: typ promienników, ułożenie lamp oraz parametry jakości wody (np. transmitancja, zawiesina ogólna, związki żelaza i manganu). Dodatkowe czynniki wpływające na intensywność UV to żywotność promienników i czystość osłon kwarcowych. Intensywność promieniowania UV stopniowo zmniejsza się wraz z wiekiem promienników, które tracą swoją moc, co jest uwzględniane przy doborze urządzeń w taki sposób, aby wymagana dawka osiągana była również pod koniec żywotności promienników. Gromadzenie się nieorganicznych i organicznych ciał stałych na osłonach kwarcowych zmniejsza inż tensywność światła UV, które trafia do otaczającej wody lub ścieków. Bakteriobójcza skuteczność promieniowania UV jest bezpośrednio związana z dawką energii UV absorbowaną przez mikroorganizmy. Należy również podkreślić, że wrażliwość mikroorganizmów na promienie UV zależy od rodzaju mikroorganizmów. Zazwyczaj wirusy są bardziej odporne na działanie promieni UV niż bakterie.
Znasz dokładnie długość lampy, Jej moc w W na m2, aktualny przepływ w przewodzie w którym jest zainstalowana i inne dodatkowe parametry opisane wyżej???????????????

Jeśli odpowiedź brzmi "NIE" - skąd wiesz że w ogóle i jak działa??? Równie dobrze, można by "zapobiegawczo" 3 zdrowaśki odmawiać ;):D




Co do filtrów, należało by mierzyć lub oceniać przepływ - najczęściej na wylocie. Zamiast sznurkowych, kup sobie wkłady gąbkowe 45 PPI (lub mniejsze gradacje za pompą). Idealnie się czyszczą i są wielorazowe. POLECAM!. Był gdzieś o nich temat na forum.


Daj linka do tych przepływomierzy....

Opublikowano
Co do filtrów, należało by mierzyć lub oceniać przepływ - najczęściej na wylocie. Zamiast sznurkowych, kup sobie wkłady gąbkowe 45 PPI (lub mniejsze gradacje za pompą). Idealnie się czyszczą i są wielorazowe. POLECAM!. Był gdzieś o nich temat na forum.


Daj linka do tych przepływomierzy....



Przepływomierz Gardena, oprócz okresowego zużycia(np. na dobę,) podaje też przepływ w l/min:

http://www.gardena.com/pl/water-management/hose-connectors/licznik-wody/

Opublikowano

proszę o opinię

Akwarium 150x60x60 (540l)

poczytałem jeszcze trochę :) Dużo osób pisze że lepiej jest zrobić oddzielny wylot za pompa, za FBF i za biologiem. Czyli trzy wyloty. Chodzi o przepływ.

schemat

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/5bc50e036e784c41.html


1. 100 mikronów

2. 50 mikronów

3. Pusty (na ewentualny węgiel)

4. FBF 10" korpus

5. Matrix

6. Purigen


Mam pytanie

W akwarium będzie tło 3D, wszystko będzie schowane za tłem. Wypuszczę za tła zasys, a wyloty wyjdą na przednią szybę. Czy może tak być ? Jak jest u was ?

Opublikowano
Przepływomierz Gardena, oprócz okresowego zużycia(np. na dobę,) podaje też przepływ w l/min: http://www.gardena.com/pl/water-mana.../licznik-wody/

Może i sam licznik jest ok, ale ja bałbym się zamontować te złącza ogrodowe na stałe. Wcześniej czy później jednak zaczną cieknąć.


Jedyne miejsce montażu jakie widzę, jak już się na niego uprzesz to gdzieś nad taflą wody - nawet ja zacznie kapać, to do akwarium.


Jeżeli by miało być profesjonalnie, to polecam rotametr, tu przykład:

http://rotametry.pl/pl/oferta_szczegoly/Rotametry_tworzywowe_bez_zaworu/Woda/PS___rotametr_tworzywowy_bez_zaworu_dla_cieczy/%5B35,41,,169,,,,,,%5D

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.