Skocz do zawartości

NO2 0.9 i rośnie, NO3 1-10 i stoi, 3 tyg od startu


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Dziekuje za szybką i fachową odpowiedź. W pn dokupię Matrix, wodę od jutra podmieniam. Obsady niestety nie mam nikogo w pobliżu, aby zostawić. Jestem dobrej myśli, że NO2 bedzie spadać i w końcu odpali cykl :) z taką dużą pomocą z Waszej strony jestem ptzekonany o sukcesie :) jak ktoś z forumowiczów ma jeszcze jakieś cenne wskazówki będę wdzięczny.


Z pozdrowieniami !!



kolego ja nie byłbym takim optymistą choć życzę ci by się udało.

Na razie to NO2 ci rośnie i trzeba ten trend powstrzymać bo ryby zaczną padać.

Poza 0 karmieniem ryb , codzienna podmiana wody oraz zmiany w wypełnieniach filtra jeszcze wpadł mi taki pomysł.

Jesteś skazany na stałe stosowanie do podmienianej wody uzdatniaczy kranówy.

Stosujesz jakiś uzdatniacz JBLa.

Pomyśl nad trochę drogim ale i tak wykorzystasz w przyszłości oba :

Jest taki preparat firmy do której mam zaufanie że nie kłamie, który łączy uzdatnianie wody kranowej z natychmiastowym usuwaniem amoniaku nie niszcząc bakterii i nie zmieniając parametrów wody. Można go stosować jako ratunek wlewając także bezpośrednio do baniaka z wysokim NO2 ,powinien zahamować jego wzrost. Sam nigdy nie stosowałem bo nie miałem takiej potrzeby - może ktoś stosował jako koło ratunkowe?

http://www.akwarystyczny24.pl/microbe-lift-ammonia-remover-473ml-szybko-usuwa-amoniak-nh3-z-akwarium-slodkowodnego-i-morskiego-p-2221.html


tu masz blisko i w małym opakowaniu no i blisko od ciebie " tylko rzut beretem przez Wisłę"

MICROBE-LIFT Ammonia Remover 30 ml WARSZAWA (4435434664) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img09.allegroimg.pl/photos/400x300/44/35/43/46/4435434664@@AMEPARAM@@09@@AMEPARAM@@44/35/43/46@@AMEPARAM@@4435434664



pochrzanili w aukcji nazewnictwo ale ty masz trzymać się Ammonia Remover a nie Microbe - Lift XTreme

Opublikowano
A mrożonki nie są ,,azotodajne" ??? Każde białko jest przecież ,,azotodajne" więc na kij takie rady.


Pokarmy naturalne są lepiej przyswajalne od sztucznych. Mniej nieprzetrawionych substancji trafia do wody. Ale przy skali popełnionych tu błędów pewnie i tak nie będzie to zauważalne.

Opublikowano
Pokarmy naturalne są lepiej przyswajalne od sztucznych. Mniej nieprzetrawionych substancji trafia do wody. Ale przy skali popełnionych tu błędów pewnie i tak nie będzie to zauważalne.


Dobrze ci Staszek napisał po kij takie rady jak sam wiesz że będą niezauważalne czyli nieskuteczne. Podpowiadaj tylko tak by było skutecznie. Musimy natychmiast odciąć dopływ nowych ilości amoniaku i usuwać azotyny które już są i grożą zabiciem ryb.

Nie bronię kolegi bo on wpuścił ryby po 3 tygodniach do niedojrzałego baniaka, a mamy takich co to robią po 3 dniach od wlania wody i im także pomagamy, więc skala błędów nie taka znów ogromna - zdarzają się większe.

Miros się stara, przyjmuje rady i je stosuje więc jest nadzieja że wybrniemy z kryzysu.

Najgorszy będzie ten nadchodzący tydzień - jak go przebrniemy kolego bez strat, to potem powinno być już z górki. Podjedz na te Bielany i kup ten preparat - powinien natychmiast pomóc.

Opublikowano
Pokarmy naturalne są lepiej przyswajalne od sztucznych.


A kto Ci tak powiedział ? Białka w pokarmach sztucznych sa w postaci białek już wstępnie trawionych i praktycznie w 98% przyswajalne co nie zmienia faktu, że i tak zamienia się w amoniak. Resztę sobie dopowiedz ;-).

Opublikowano

Ok. Jutro kupię uzdatniacz. Czy nie karmiąc 3 dni nie zagłodzę pysiek? Ryby są żywe, nie widzę póki co niepokojacego zachowania. Zamówiłem też 6 ampułek prodibio. Panowie proszę o poradę, co ile dozować bakterie? Tak jak deccorativo sugerował wlazłem 2 ampułki wczoraj bezpośrednio do baniaka ( wg. zaleceń jest 1 na 2 tyg ). Jeszcze jedno, czy wlewać CO2 ( wlewam codziennie na lepszy wzrost anubias ). Panowie uważam, że Wasze wskazówki są bardzo racjonalne i przemyślane. Uważam, że mamy niepowtarzalną szansę dostawać profesjonalne porady on-line jako wsparcie. Jestem podbwrazeniem otwartości forumowiczów. Tak trzymajcie !! Jutro napiszę co się dzieje w moim Malawi SeaWorld :)

Opublikowano

Pyśki spokojnie dadzą radę na kilkudniowej głodówce.

Gdzieś, kiedyś czytałem ,że CO2 obniża Ph więc nie wiem czy codzienne dolewanie to dobry pomysł w przypadku naszego biotopu.

Opublikowano
Pyśki spokojnie dadzą radę na kilkudniowej głodówce.

Gdzieś, kiedyś czytałem ,że CO2 obniża Ph więc nie wiem czy codzienne dolewanie to dobry pomysł w przypadku naszego biotopu.



Dokładnie jak pisze kolega. Odstaw te Co2 bo 22 ryby dostatecznie dają go do wody i patrz by im tlenu nie zabrakło. Anubiasy, obsady, i inne fanaberie - to wszystko potem, teraz tylko ryby i cykl azotowy.

Razem z Ammonia Remover koniecznie kup jeśli nie masz test JBL NH4 - już to pisałem.

Bakterii już wystarczy i moim zdaniem nie trzeba ich więcej stosować, bo i tak dałeś "końską dawkę".

Jak pierwsza połówka cyklu azotowego czyli nitryfikacja ci ruszy to potem trzeba bardzo się starać by ją wstrzymać ( tylko chlor, antybiotyki, ) i ciągłe dodawanie bakterii jest zbędne.

Teraz je dajemy w tak dużych dawkach by jak najszybciej i jak najwięcej się namnażały, ale Prodibio zawsze trzeba mieć na czarną godzinę.

Cieszy mnie że ryby nie wykazują niepokojących oznak ale mimo to rób wszystko tak jak ci zalecamy, bo cykl azotowy masz nie uruchomiony.

Mierz codziennie przed podmianą NO2 i NH4 - notuj oraz podawaj na forum.

Trzymam za ciebie kciuki.!

Opublikowano

Ok. Ammonia Remover już kupiłem on-line, CO2 odstawione, jutro kupię NH4 ( nie miałem ). Jak tylko będę miał komplet danych napiszę. Dziękuję za dużo bezcennych wskazówek !

Opublikowano

Witam,


Podaję parametry:

NO2 spadło do ~0.3mg/l

NO3 wzrosło - kolor na teście JBL miedzy 1 a 10

Codzienna podmiana - Ammonia Remover 1 łyżeczka na 40l


Mam pytanie, czy mogę dodać Ammonia pomimo podmian na 240l tj. 6 łyżeczek?

Opublikowano
Witam,


Podaję parametry:

NO2 spadło do ~0.3mg/l

NO3 wzrosło - kolor na teście JBL miedzy 1 a 10

Codzienna podmiana - Ammonia Remover 1 łyżeczka na 40l


Mam pytanie, czy mogę dodać Ammonia pomimo podmian na 240l tj. 6 łyżeczek?



Jeśli nie odnotowałeś strat w rybach do tej pory, to nie powinno się już nic złego stać.

Opanowałeś sytuację i NO2 z 0,9 spadło do 0,3 czyli z lampki czerwonej przeszedłeś na pomarańczowy czyli poziom ostrzegawczy.

Zmniejsz częstość podmian - nie codziennie ale co drugi dzień i mierz poziom NO2 przed podmianą. Powinno nadal szybko spadać. Jak zejdziesz do poziomu 0,05 zaprzestań podmian i możesz tylko podmieniać wodę raz na tydzień obserwując już poziomy NO3. Ten preparat stosuj zgodnie z zaleceniem choć producent dopuszcza przedawkowanie.

Jeśli możemy to ograniczamy ingerencję chemiczną w wodę.


Wyniki testu JBL NO3 odczytujemy dla naszej wody nie z górnej skali tylko ze środkowej - to tak na przyszłość. Masz zapewne poziom między 1 a 5 mg/l NO3.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.