Skocz do zawartości

Zmiany w nazewnictwie i przyporzadkowaniu rodzajowym Naszych podopiecznych.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Każdy mający styczność z ‘malawistyką” otarł się zróżnicowane nazewnictwo w przypadku konkretnych gatunków. Swego czasu postanowiliśmy w Zarządzie, że będziemy stosować nazewnictwo spójne, stosowane przez autora posiadającego najbardziej bogate i kompletne opracowanie dotyczące Malawi czyli w oparciu o publikacje, których autorem jest Ad Konings. Niestety i ten autor rewiduje stosowane nazewnictwo. Opiera się o badania naukowe innych badaczy czy też o własne badania/ spostrzeżenia, często jest to jego inicjatywa a czasem jest zmuszony to robić. Traktowanie po macoszemu innych autorów wynika głównie z tej przyczyny, że nie ma autora, który w praktyce dawał by nam kompletne w porównywalny sposób nazewnictwo. Tworząc Bazę Ryb, będziemy starali się w jak najbardziej szeroki sposób pokazać również inne nazwy będące alternatywnymi, handlowymi czy też „starymi”, które jeszcze nie wyszły z obiegu. Na razie jednak póki bazy nie ma musimy uporządkować nasze podwórko i zaktualizować nazewnictwo, które zdezaktualizowało się od czasów wydania IV Habitatu. Napisałem w tej sprawie do Koningsa i odpisał, że przez kilka tygodni nie będzie go w domu, gdyż przebywa w Afryce ale jako najpewniejsze źródło wiedzy w tym zakresie wskazał stronę internetową

www.cichlidae.com. Bardzo dziękuje za pomoc Sławkowi „Kunta”, który pomógł mi w pozyskaniu wiedzy z tego źródła. Poniżej opiszę zmiany na razie nie będę się rozwodził dlaczego tak się stało jednak z czasem podopisuje historie, które były kanwą tych zmian. Rozumiem, że większość z Was irytują takie zmiany ale musimy się liczyć z tym, że nie są one ostatnie. Musimy się przyzwyczajać, że afra nie jest już afra tylko zebroides a interruptus to znowu Pseudotropheus. W Albumie celem ułatwienia stare nazwy najpopularniejszych gatunków będą obok w nawiasie abyśmy mogli się przyzwyczaić do nowych nazw wiedząc jednak jaką rybę oglądamy ;).



Zmiany są zapisane alfabetycznie wg starych nazw:



Cynotilapia afra > Cynotilapia zebroides ( reakcja na rewizje zawartą w opracowaniu Patricka Tawil z 2011 r. )


Cynotilapia sp. mbamba > Cynotilapia afra ( reakcja na rewizje zawartą w opracowaniu Patricka Tawil z 2011 r. )


Cynotilapia aurifrons( nowy gatunek wyodrębniony z Cynotilapia sp. mbamba tylko warianty geograficzne Charo, Chewere, Chiofu Bay, Chiwi Rocks, Kakusa, Katale Island, Linganjala Reef, Lundu, Luwino Reef, Mphanga Rocks, Nkhata Bay, ,który opisał Patrick Tawil w 2011 r. ) tak więc nasz jedyny mbambiak w galerii to aurifrons.


Melanochromis joanjohnsonae > Labidochromis joanjohnsonae ( pierwotnie ten gatunek został przypisany do Labidochromis a później do Pseudotropheus w wyniku ponownej rewizji i nowego opisu rodzaju Melanochromis z 2009 r. postanowiono ten pozbawiony typowych dla Melanochromis podłużnych pasów gatunek przywrócić do Labidochromis, choć Konings zastrzega, że być może trafi on jeszcze gdzie indziej i razem z Pseudotropheus tursiops stworzą nowy rodzaj).


Melanochromis labrosus > Abactochromis labrosus całkowita odmienność tego gatunku od innych Melanochromis, szerokie wargi inny wzór ubarwienia spowodowały, że dla tej unikalnej ryby stworzono nowy rodzaj.



Melanochromis sp. northern blue > Melanochromis kaskazini zmiana nazwy w wyniku opisania gatunku w 2009 r. podczas wspomnianej rewizji rodzaju Melanochromis.


Melanochromis cyaneorhabdos > Pseudotropheus cyneorhabdos zmiana przynależności w wyniku opisania gatunku w 2009 r. podczas wspomnianej rewizji rodzaju Melanochromis autorzy opierając się na podstawie morfologii, w tym rozmieszczeniu zębów gardłowych wyłączono z rodzaju Melanochromis wszystkie wydłużone Mbuna, które posiadają poziome paski i pasy w kształcie litery U.


Melanochromis interruptus > Pseudotropheus interruptus zmiana przynależności w wyniku rewizji rodzaju Melanochromis z 2009 r. autorzy opierając się na podstawie morfologii, w tym rozmieszczeniu zębów gardłowych wyłączono z rodzaju Melanochromis wszystkie wydłużone Mbuna, które posiadają poziome paski i pasy w kształcie litery U.


Melanochromis johannii > Pseudotropheus johannii zmiana przynależności w wyniku rewizji rodzaju Melanochromis z 2009 r. autorzy opierając się na podstawie morfologii, w tym rozmieszczeniu zębów gardłowych wyłączono z rodzaju Melanochromis wszystkie wydłużone Mbuna, które posiadają poziome paski i pasy w kształcie litery U.


Placidochromis sp. johnstonii solo > Protomelas sp. johnstonii solo decyzja Koningsa wynikała z tego, ze uznał wcześniejsza decyzję o przyporządkowaniu do Placidochromis za błędną.





  • Dziękuję 8

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.