Skocz do zawartości

Proste ogrzwanie z C.O - przez wymiennik ciepła. Zyski i koszty.


wiesus

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że stawiam duży baniak niedaleko grzejnika(patrz zdjęcie), zastanowiłem się dlaczego by nie wykorzystać energii z niego.


Wpadłem nawet na kapitalnie proste rozwiązanie, tego problemu:


Potrzebujemy płytowego wymiennika ciepła (100-200zł):

PROMOCJA ! WYMIENNIK CIEPŁA 17 PŁYTOWY 10-20kW KP1 (4447582925) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img13.allegroimg.pl/photos/400x300/44/47/58/29/4447582925@@AMEPARAM@@13@@AMEPARAM@@44/47/58/29@@AMEPARAM@@4447582925



termoregulatora(70zł):

RT-2C Cyfrowy Termoregulator RT2C gwar. 24m PROMO (4479647253) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img08.allegroimg.pl/photos/400x300/44/79/64/72/4479647253@@AMEPARAM@@08@@AMEPARAM@@44/79/64/72@@AMEPARAM@@4479647253



prostej pompki, nawet wewnętrznej, która by wymuszała ruch wody.(50-200zł)

I rur(50z?ł).


I to koniec. Jeżeli w nagrzanym wymienniku będzie energia, z łatwością trafi ona to akwarium w takiej ilości jakiej potrzebujemy. Inaczej woda będzie stała w wymienniku. Jako zabezpieczenie traktujemy grzałki, kóre można ustawić o stopień Celsjusza niższe.


Koszty:


I Tu mam największy dylemat. I prośbę o Wasze opinie.


Niedawno się przeprowadziłem. Jak się okazało, do ciepłego, południowego mieszkania, z skosem, który się ogrzewa jak solar słoneczny (klima chodzi bez przerwy od dwóch miesięcy). Dodatkowo Żona i ja preferujemy w domu niskie temperatury.

Przewiduję, że piec dwufunkcyjny będzie chodził w bardzo niewielkim stopniu, lub z przerwami dzień-noc. Mróz-odwilż. (niestety nie znam jego charakterystyki pracy pieca ani mieszkania zimą).


Koszty niewielkie. Nawet z ciekawości bym się podjął. Ale akurat większość środków wolnych przeznaczam na samą budowę akwarium marzenie.


Jak widać na zdjęciu dostęp do grzejnika będzie utrudniony po wstawieniu akwarium. Za rok wykonywanie instalacji będzie bardzo utrudnione... Co robić? Jak żyć ?

post-7221-14695717959749_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie najważniejsze - jaka temperatura wody jest na piecu. Bo jeśli jest to ok 50 st i wyżej (nie mam gazowego więc nie wiem jakie się ustawia) to raczej takie proste rozwiązanie odpada. Wyobraź sobie wodę stojącą w wymienniku i osiągającą temperaturę zbliżoną do temperatury wody w CO a potem załączającą się pompkę, która taką wodę wdmuchuje Ci do akwarium. Rybki by tego nie chciały ;) Chyba, że poprowadzisz ją do sumpa ale wtedy pytanie jak biologia na nią zareaguje.

Pytanie też z czego jest wymiennik. Czy to nie miedź i czy przypadkiem nie będzie szkodliwa dla ryb.

Na Twoim miejscu nie wrzucałbym wody z wymmiennika bezpośrednio do akwarium tylko zbudował drugi wymiennik z paru metrów rurek w sumpie lub w akwarium na dnie. Lub w ostateczności zastosował zawór mieszający gorącą wodę z wymiennika z chłodną z akwarium i dający na wyjściu te 30 st max.

Generalnie pomysł o tyle fajny, że koszty ogrzewania akwarium będą niewielkie.


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Myślałem o zbyt gorącej wodzie. Rozwiązań jest sporo.


0. Wyjscie do ostatniej komory sumpa.


1. Gorąca woda -> Zawór zwrotny -> wyjscie z sump. Woda jest mieszana w błyskawicznym tempie.


2. Mała zdławiona pomka i wyjście wody gorącej za tło.


Mocne grzałki też parzą lekko gdy są włączone a wokół nich powstaje wir gorącej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co tyle kombinacji ?

zawór proporcjonalny z czujnikiem tuż za miejscem mieszania i w wymienniku niech sobie będzie nawet wrzątek.



Dzięki za podpowiedź. Jaki jest koszt orientacyjny takiego zaworu ?


Ja już bym montował ten wymiennik do grzejnika, gdybym tylko wiedział jak spuścić wodę z układu C.O...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu zakręć oba zawory na kaloryferze i odkręć sam kaloryfer. Tylko uważaj, zapewne na górze masz zawór termostatyczny i musisz głowicę wymienić na zwykłą lub nakrętkę plastikową, bo głowica termostatyczna po skręceniu na min. dalej puszcza wodę. A potem trójnik na górze, przedłużkę na dole i kłopot z głowy. Tyle co kaloryfer przesunie się o te parę centymetrów.


Wysłane z telefonu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz wykonać takie cudo np w oparciu o termostatyczna baterię prysznicową (u zięcia działa od kilku lat)


Dawno nic nie robiłem z takiej automatyki więc musiałbym trochę poszperać ale jeśli będzie trzeba ... :)


edit by goldi:

mieszacz termostatyczny

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=4536057669&ars_source=ars&ars_socket_id=9&ars_rule_id=114

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł powoli upada. Z mim z powodu, tego że np może się okazać, że ogrzewanie lub dogrzwanie mieszkania klimą (przy użyciu inwertora) wyjdzie taniej...


Co do samego wymiennika. Już nie chodzi o koszty (350zł z pomocą teścia lub hydraulika) tylko sens takiego urządzenia akurat u mnie. Mimo to, uważam że jest super rozwiązanie dla mieszkań z wodą ciepłą miejską, lub piecem gazowym dla całego bloku.. i wszędzie tam gdzie ciepło w grzejniku jest długo.


Straty są żadne. To jest tak jakby, Twoje akwarium było mało sprawnym grzejnikiem.


W moim przypadku powinienem iść w innym kierunku. Już po podstawieniu akwarium, będę zastanawiał nad takim ustrojstwem, które wywalę za okno:):)


KOLEKTOR SŁONECZNY ST/RTTS MINI58/800 15l SEZONOWY (4462678260) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img12.allegroimg.pl/photos/400x300/44/62/67/82/4462678260@@AMEPARAM@@12@@AMEPARAM@@44/62/67/82@@AMEPARAM@@4462678260



Na pewno przez 4-5 miesięcy przez 8-10 godzin. Grzałki chodzić nie będą. Relację zdam na DIY.


A po testach, może kiedyś, takiego chińczyka :)


Kolektor słoneczny 200L solar podgrzewacz PROMOCJA (4482177952) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img03.allegroimg.pl/photos/400x300/44/82/17/79/4482177952@@AMEPARAM@@03@@AMEPARAM@@44/82/17/79@@AMEPARAM@@4482177952



PS. Po zimie napiszę, jak to wygląda mój bilans energetyczny i czy podjąłem słuszne decyzje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
    • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
    • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.