Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Im więcej czytam tym mniej wiem ;-) skoro dmuchanie w wodę szybciej schładza ją, np z 30 do 26, to dmuchanie w górę, wolniej schłodzi, ale np z 30 do 24? dlaczego niektórzy umierają się, że dmuchając w dół robię źle bo wdmuchuję ciepłe powietrze. Nie potrafię tego pojąć ;-)


WySwiftowane z Galaxy S4 na Tapatalk'u



kolego nie "umierają" uważaj co piszesz bo waszek cię wypunktóje i powie że masz brak szacunku

-- dołączony post:

słyszałem od znajomego że ma codziennie w zamrażarce butelkę wody i na noc po prostu ją wkłada do akwarium ona powoli schładza wodę a w nocy nie szpeci bo jej nie widać ... nie próbowałem bo dopiero zaczynam i pewnie zaraz dostanę strzał w potylicę ale .... może to jest jakiś sposób ?!

Opublikowano

Zrób jak pisałem ja używam jeden 120 i wdmuchuje pod pokrywę robi ciśnienie.W moim przypadku tak się sprawdza lepiej. Wydmuchiwanie jest nieskuteczne ponieważ łatwiej zrobić ciśnienie wiatrakiem niż podciśnienie. Przez kilka postów temat dotarł do tego o czym wcześniej pisałem. Ja mam taki system ustawiam temp i jest 99% bezobsługowy bo wodę trzeba dolewać ale i bez tego trzeba więc bilans jest zerowy.


Pamiętaj że nikt od Ciebie lepiej nie wie co się dzieje w Twoim akwarium. Masz swój rozum poczytaj co koledzy proponują wybierz najlepszy projekt i podziel się z resztą co z tego wynikło. Na tym polegają fora.

Opublikowano
No chyba jednak nie. Bo jak rozumieć fakt, że w akwarium mamy 29 st, w domu 30 a jednak wiatrak potrafi je jeszcze schłodzić. :)

To prosta fizyka - wiatrak powoduje zabranie pary wodnej znad zbiornika. To znów powoduje wzrost parowania. A zamiana wody w parę wodną potrzebuje energii, która zabierana jest ze zbiornika powodując jego ochłodzenie.

Co ciekawe, cieplejsze powietrze wdmuchiwane pod pokrywę jednocześnie ogrzewa wodę. Po prostu energia tracona na parowanie jest większa niż energia uzyskiwana z cieplejszego powietrza.



Zgadza się. Inaczej być nie może. Nie stworzymy na pewno nowych praw fizyki.

Wdmuchując powietrze (przy szczelnie zamkniętej klapie) będzie zwiększać ciśnienie powietrza przy tafli wody. Co spowoduje, że parowanie (co jest najskuteczniejszym sposobem chłodzenia) będzie dość mocno ograniczone.


Doświadczenie pokazuje nie raz inaczej, ze względu na samą budowę wiatraka lub nieszczelności pokrywy. Moim zdaniem dość dobrym wyjście byłoby ustawie jednego wentylatora wdmuchującego a drugiego zasysającego. Wtedy wilgotne powietrze będzie zasysane a w jego miejsce będzie wchodziło suche. W każdym wypadku dynamika przepływu będzie inna więc trzeba to sprawdzić empirycznie.


Należy pamiętać, że większość systemów chłodniczych na świecie oparta jest o zjawisko parowania.

Opublikowano

Witam. Świetny wątek.


Od siebie dorzucę tylko, że zastosowałem zwykłe, nieduże wentylatory biurkowe o mocy 15 W z Obi. Co dla mnie ważne gotowe - wtyczka, włącznik, dwa "biegi" do regulacji.


Nie dbałem specjalnie o szczelność przy wtłaczaniu z prawej..

2j43k7a.jpg


...a na "wylocie' z lewej i tak jest odczuwalny ruch powietrza.

ddo03d.jpg


Zbiornik 175l (netto wody 150). Udało mi się zejść z 29 do 25*C. Uznałem to za satysfakcjonujące i na noc wyłączam.


pozdrawiam

  • 2 lata później...
Opublikowano

Żeby nie zakładać nowego tematu, podłącze się tutaj. Poszukuję jakiegoś termostatu który w odpowiednim czasie odpali nawiew w akwarium. Słyszałem że RT-2 "0" jest awaryjny, ale jeśli jest inaczej to proszę mnie poprawić.

Znalazłem coś takiego, ale kraj pochodzenia i brak jakiejkolwiek obudowy troszkę mnie odstrasza:

http://allegro.pl/termostat-regulator-temperatury-grzanie-chlodzenie-i6778419421.html

Macie może coś sprawdzonego w rozsądnych pieniądzach?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.