Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Mam problem z utrzymaniem trawy w dobrej kondycji .

Wiem ,że nasi podopieczni to słabe połączenie z roślinami ale przyczyna jest gdzi indziej.

Słaby wzrost ,blada zieleń,gnicie liści ?

Woda 25°C, Ph7.5, No3 20mg.

Opublikowano

Prawdopodobnie brak micro i makro elementów. Miałem podobnie ale tragedii nie było, kupiłem na stronie akwanawozy zestaw za 7 zł i dolewam co dzień według zaleceń, różnica ogromna. Testów na PO4 i całej reszty nie robiłem. Druga strona medalu jest taka, że dosadziłem z 40 sadzonek trawy i pyszczaki sobie odpuściły :D było kilka to cały czas skubały... Czarna magia :D

  • Dziękuję 1
Opublikowano
A czy glony nie ruszyły razem z roślinką od tego nawozu ?

nic z tych rzeczy, ładnie porosły tylko na kamieniach.

Z tego co pamiętam oświetlenie masz bardzo dobre, a u mnie przy 3 naswietlaczach 10W 12000k trawka daje jazzu. Zakup zestaw makro i mikro, a jako zamiennik CO2 możesz zamówić u tego samego gościa aldehydy glutarowy. Takie połączenie stosowałem przez miesiąc w 600l i pomogło, a w krewetkarium stosuję cały czas i chyba muszę przestać bo nie widzę krewetek, tak zarosło zielskiem :D

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A czy przypadkiem widmo światła masz złe? Do dobrego wzrostu musisz mieć w widmie przewagę czerwonego koloru (czyli biały bardziej żółty, albo dzienny ale nie biały zimny) z odrobiną niebieskiego (a nie z przewagą niebieskiego). Bo bez tego niezależnie jak mocno świecisz, rośliny są ślepe i nie wyłapują energii potrzebnej do ich metabolizmu.


A swoją drogę - mógłbyś się podzielić wiedzą, jako to trawkę masz u siebie w akwa? Byłbym wdzięczny bo szukam takiej do mojego akwa.


Myślę, że problem rozwiążesz jak dołożysz do obecnego światła z kilka pasków czerwonych ledów (byle jasnych) Możesz zacząć od czerwonej żarówki...

Opublikowano
A czy przypadkiem widmo światła masz złe? Do dobrego wzrostu musisz mieć w widmie przewagę czerwonego koloru (czyli biały bardziej żółty, albo dzienny ale nie biały zimny) z odrobiną niebieskiego (a nie z przewagą niebieskiego). Bo bez tego niezależnie jak mocno świecisz, rośliny są ślepe i nie wyłapują energii potrzebnej do ich metabolizmu.


A swoją drogę - mógłbyś się podzielić wiedzą, jako to trawkę masz u siebie w akwa? Byłbym wdzięczny bo szukam takiej do mojego akwa.


Myślę, że problem rozwiążesz jak dołożysz do obecnego światła z kilka pasków czerwonych ledów (byle jasnych) Możesz zacząć od czerwonej żarówki...



Shiroki to dlaczego niektóre lampy do Holendrów np ada są np 7000 k i w zwyż?

Opublikowano

"Widmo jest to rozkład ilości światła dla pełnego zakresu kolorów, jakie w świetle występują. Rośliny potrzebują światła jasno czerwonego (o długości fali od 650 do 680 nm) oraz niebieskiego. Widmo światła określamy za pomocą temperatury barwowej wyrażonej w stopniach Kelvina. Do akwarium roślinnego najlepsze będzie źródło światła emitujące 5500 stopni Kelvina. Różne świetlówki posiadają różnice w ilości światła przypadające na daną barwę. Lampy HQI posiadają tzw. widmo ciągłe. Rośliny nimi oświetlane rosną bardzo dobrze, a światło wygląda naturalnie.


Wymagania świetlne poszczególnych gatunków roślin


Różne gatunki roślin wymagają różnej intensywności światła. Przykładowo rośliny rosnące w cieniu drzew potrzebują mniej światła od rosnących na otwartej przestrzeni. Jednakże wiele roślin ma podobne wymagania natężenia światła lub może zaadaptować się w dosyć dużym zakresie. Dzięki możliwościom adaptacyjnym możliwa jest hodowla różnych gatunków w jednym zbiorniku. Światła bardzo jasnego (więcej niż 1500 luxów) potrzebują rośliny takie jak np.: Riccia fluitans, Pistia stratiotes, Limnophila aquatica, Cabomba, Limnobium laevigatum, Salvinia auriculata i inne. Światła jasnego (od 1000 do 1500 luxów) wymagają rośliny takie jak np.: Egeria Densa, Ludwigia, Bacopa caroliniania i inne. Światło umiarkowane (od 500 do 1000 luxów) preferują rośliny takie jak np.: Lagenandra, Anubias nana, Echinodorus i inne. Światła przytłumionego (mniej niż 500 luxów) potrzebują rośliny takie jak np.: Vesicularia dubyana, Cryptocoryne affinis i inne."


Wszystko znajdziesz tutaj: http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/oswietlenie-w-akwarium-roslinnym-id268.html


Dodam jeszcze, ze akwaria holenderskie a w szczegolnosci przy aquaskapingu w stylu Ada, stosuje sie rośliny o bardzo dużych wymaganiach odnośnie oświetlenia, nawożenia, podłoża, etc. bo rośliny tam stosowane, wymagają sporego zachodu. Dlatego niektore rośliny wymagają bardzo mocnego swiatla o odpowiednim widmie (w lampach HQ stosuje sie odpowiednie proporcje widm, w ktorych najwazniejsze jest pasmo powodujące odpowiedni wzrost roslin - czyli pasma odpowiedzialne za widmo czerwono-niebieskie - dla ciekawostki, policja w Stanach Szukajaca nielegalnych plantacji ziółka, stosuje filtry na okulary, wycinajace widmo inne niz niebieskie i czerwone, dzieki czemu widac przesycające sie światło w szczelinach okien piwnicznycb czy w garażach - bo do szybszego wzrostu zioła stosuje sie lampy czerwone i niebieskie, a czesto same czerwone). W zaleznosci od roslin, głębokości akwarium, wazna jest moc lampy. Do wzrostu, ważne jest widmo, odpowiednie dla zdrowia okreslonych roslin. Rośliny np. W świetle w ktorym barwa niebieska wystepuje szczątkowo, bez barwy czerwonej (albo z jej niedostatkiem) pomimo wielkiej mocy swiatla (np. Przy halogenach Power-led kolor zimny biały) spowodują, ze rośliny beda marnieć. Dla przykładu, w Malawi czuja sie swietnie rosliny, ktore maja małe lub średnie wymagania odnośnie swiatla. Nie trzeba wtedy im świecić mocnym światłem i z widmem, ktore powoduje rozrost glonów. Co ciekawe, z tego co odczytalem, przy odpowiednim doborze roslin, i ich ilosci, glony moga nawet zanikać, ze wzgledu na tok ze rośliny absorbują cząstki, ktorymi karmią sie glony. Ale dokładnie tutaj sie nie wypowiem, bo to mi ostatnio kolega klarowal ;-)

Opublikowano

Ok,ale za barwę "zimna" uznaje się 6500k,według wielu źródeł taka temp. nadje się dla roślin i ma dość czerwonego.Nie wiem co świeci u Damiana,fakt jeżeli jest aktynika albo coś o 15k-20k to mogą być takie problemy.Ja podejrzewam jednak bark macro i mikroelementów.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.