Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Mam problem z utrzymaniem trawy w dobrej kondycji .

Wiem ,że nasi podopieczni to słabe połączenie z roślinami ale przyczyna jest gdzi indziej.

Słaby wzrost ,blada zieleń,gnicie liści ?

Woda 25°C, Ph7.5, No3 20mg.

Opublikowano

Prawdopodobnie brak micro i makro elementów. Miałem podobnie ale tragedii nie było, kupiłem na stronie akwanawozy zestaw za 7 zł i dolewam co dzień według zaleceń, różnica ogromna. Testów na PO4 i całej reszty nie robiłem. Druga strona medalu jest taka, że dosadziłem z 40 sadzonek trawy i pyszczaki sobie odpuściły :D było kilka to cały czas skubały... Czarna magia :D

  • Dziękuję 1
Opublikowano
A czy glony nie ruszyły razem z roślinką od tego nawozu ?

nic z tych rzeczy, ładnie porosły tylko na kamieniach.

Z tego co pamiętam oświetlenie masz bardzo dobre, a u mnie przy 3 naswietlaczach 10W 12000k trawka daje jazzu. Zakup zestaw makro i mikro, a jako zamiennik CO2 możesz zamówić u tego samego gościa aldehydy glutarowy. Takie połączenie stosowałem przez miesiąc w 600l i pomogło, a w krewetkarium stosuję cały czas i chyba muszę przestać bo nie widzę krewetek, tak zarosło zielskiem :D

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

A czy przypadkiem widmo światła masz złe? Do dobrego wzrostu musisz mieć w widmie przewagę czerwonego koloru (czyli biały bardziej żółty, albo dzienny ale nie biały zimny) z odrobiną niebieskiego (a nie z przewagą niebieskiego). Bo bez tego niezależnie jak mocno świecisz, rośliny są ślepe i nie wyłapują energii potrzebnej do ich metabolizmu.


A swoją drogę - mógłbyś się podzielić wiedzą, jako to trawkę masz u siebie w akwa? Byłbym wdzięczny bo szukam takiej do mojego akwa.


Myślę, że problem rozwiążesz jak dołożysz do obecnego światła z kilka pasków czerwonych ledów (byle jasnych) Możesz zacząć od czerwonej żarówki...

Opublikowano
A czy przypadkiem widmo światła masz złe? Do dobrego wzrostu musisz mieć w widmie przewagę czerwonego koloru (czyli biały bardziej żółty, albo dzienny ale nie biały zimny) z odrobiną niebieskiego (a nie z przewagą niebieskiego). Bo bez tego niezależnie jak mocno świecisz, rośliny są ślepe i nie wyłapują energii potrzebnej do ich metabolizmu.


A swoją drogę - mógłbyś się podzielić wiedzą, jako to trawkę masz u siebie w akwa? Byłbym wdzięczny bo szukam takiej do mojego akwa.


Myślę, że problem rozwiążesz jak dołożysz do obecnego światła z kilka pasków czerwonych ledów (byle jasnych) Możesz zacząć od czerwonej żarówki...



Shiroki to dlaczego niektóre lampy do Holendrów np ada są np 7000 k i w zwyż?

Opublikowano

"Widmo jest to rozkład ilości światła dla pełnego zakresu kolorów, jakie w świetle występują. Rośliny potrzebują światła jasno czerwonego (o długości fali od 650 do 680 nm) oraz niebieskiego. Widmo światła określamy za pomocą temperatury barwowej wyrażonej w stopniach Kelvina. Do akwarium roślinnego najlepsze będzie źródło światła emitujące 5500 stopni Kelvina. Różne świetlówki posiadają różnice w ilości światła przypadające na daną barwę. Lampy HQI posiadają tzw. widmo ciągłe. Rośliny nimi oświetlane rosną bardzo dobrze, a światło wygląda naturalnie.


Wymagania świetlne poszczególnych gatunków roślin


Różne gatunki roślin wymagają różnej intensywności światła. Przykładowo rośliny rosnące w cieniu drzew potrzebują mniej światła od rosnących na otwartej przestrzeni. Jednakże wiele roślin ma podobne wymagania natężenia światła lub może zaadaptować się w dosyć dużym zakresie. Dzięki możliwościom adaptacyjnym możliwa jest hodowla różnych gatunków w jednym zbiorniku. Światła bardzo jasnego (więcej niż 1500 luxów) potrzebują rośliny takie jak np.: Riccia fluitans, Pistia stratiotes, Limnophila aquatica, Cabomba, Limnobium laevigatum, Salvinia auriculata i inne. Światła jasnego (od 1000 do 1500 luxów) wymagają rośliny takie jak np.: Egeria Densa, Ludwigia, Bacopa caroliniania i inne. Światło umiarkowane (od 500 do 1000 luxów) preferują rośliny takie jak np.: Lagenandra, Anubias nana, Echinodorus i inne. Światła przytłumionego (mniej niż 500 luxów) potrzebują rośliny takie jak np.: Vesicularia dubyana, Cryptocoryne affinis i inne."


Wszystko znajdziesz tutaj: http://www.superakwarium.pl/poradnik-akwarystyczny/oswietlenie-w-akwarium-roslinnym-id268.html


Dodam jeszcze, ze akwaria holenderskie a w szczegolnosci przy aquaskapingu w stylu Ada, stosuje sie rośliny o bardzo dużych wymaganiach odnośnie oświetlenia, nawożenia, podłoża, etc. bo rośliny tam stosowane, wymagają sporego zachodu. Dlatego niektore rośliny wymagają bardzo mocnego swiatla o odpowiednim widmie (w lampach HQ stosuje sie odpowiednie proporcje widm, w ktorych najwazniejsze jest pasmo powodujące odpowiedni wzrost roslin - czyli pasma odpowiedzialne za widmo czerwono-niebieskie - dla ciekawostki, policja w Stanach Szukajaca nielegalnych plantacji ziółka, stosuje filtry na okulary, wycinajace widmo inne niz niebieskie i czerwone, dzieki czemu widac przesycające sie światło w szczelinach okien piwnicznycb czy w garażach - bo do szybszego wzrostu zioła stosuje sie lampy czerwone i niebieskie, a czesto same czerwone). W zaleznosci od roslin, głębokości akwarium, wazna jest moc lampy. Do wzrostu, ważne jest widmo, odpowiednie dla zdrowia okreslonych roslin. Rośliny np. W świetle w ktorym barwa niebieska wystepuje szczątkowo, bez barwy czerwonej (albo z jej niedostatkiem) pomimo wielkiej mocy swiatla (np. Przy halogenach Power-led kolor zimny biały) spowodują, ze rośliny beda marnieć. Dla przykładu, w Malawi czuja sie swietnie rosliny, ktore maja małe lub średnie wymagania odnośnie swiatla. Nie trzeba wtedy im świecić mocnym światłem i z widmem, ktore powoduje rozrost glonów. Co ciekawe, z tego co odczytalem, przy odpowiednim doborze roslin, i ich ilosci, glony moga nawet zanikać, ze wzgledu na tok ze rośliny absorbują cząstki, ktorymi karmią sie glony. Ale dokładnie tutaj sie nie wypowiem, bo to mi ostatnio kolega klarowal ;-)

Opublikowano

Ok,ale za barwę "zimna" uznaje się 6500k,według wielu źródeł taka temp. nadje się dla roślin i ma dość czerwonego.Nie wiem co świeci u Damiana,fakt jeżeli jest aktynika albo coś o 15k-20k to mogą być takie problemy.Ja podejrzewam jednak bark macro i mikroelementów.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zestaw jest ok, dorzuciłbym do tego yellow i kilka maingano. Oprócz fire fish można też dorzucić te aulonocary łaciate OB i scieanochromis fryeri. Biorąc Twoje i moje propozycje razem to by wyszło 9 gatunków, ilości sztuk w poszczególnych gatunkach zależą od Twoich preferencji kolorystycznych, przykładowo jeśli ma być więcej jasnych jaskrawych kolorów to więcej sztuk brać yellow, red red, fire fish i OB a reszta w mniejszych ilościach jako dodatek innych barw lub odwrotnie jeśli preferujesz inne barwy w przewadze lub ma być wszystkiego po trochę.
    • A taki zestaw: po 10 sztuk młodych ryb: Acei, Red Red, Złocisty, Mpanga no i bardzo chciałem Fire Fish - popilnuje mi zarybienie 
    • Co do obsady to Twoje akwarium nadaje się dla wszystkich pyszczakow z zastrzeżeniem żeby nie mieszać największych drapieżnych z mniejszymi gatunkami i najdelikatniejszych z tymi " normalnymi". Wybierz te które się najbardziej podobają zwracając uwagę na kolor samic bo u niektórych gatunków samice są szare lub brązowe.
    • Witam wszystkich To będzie moje pierwsze akwarium w tym klimacie. 220x70x70 powstaje  w chwili obecnej w Sea Garden - termin realizacji  końcówka sierpnia. Przednia i lewa szyba opti, komin z 4 otworami czarny plus czarna szyba. Całość zabudowana czarnym lacobelem. Do filtracji mam 2 kubełki  - Aquel Ultramax 2000 oraz chińczyk SunSun hw-304. Akwarium będzie umieszczone w narożniku salonu na południowej ścianie - brak bezpośredniego oświetlenia słonecznego przez cały dzień. Dekorację spróbuję na początek wykonać sam - zakupiłem 25kg Ceresita cr 65 i od jutra ruszam z ,,produkcją,,  :). To będzie moje 3 akwarium - mam jedno 190x60x60 oraz 120x50x50 które zapełnione są pielęgnicami różnego rodzaju :). To akwarium ma pełnić rolę dekoracyjną. I tu moje pytanie - jak obsada będzie najlepsza do tego ,,zadania,,?  Wodę z wodociągów mam bardzo twardą - na wejściu do domu mam zmiękczacz oraz filtrację zakończoną filtrem węglowym. Dodatkowo mam RO. Więc raczej z wodą i jej parametrami nie powinno być problemu.
    • Tak zadałeś ogólne pytanie, że nic Ci nie podpowiemy. Warto posiadać chociaż minimalną wiedzę o akwarystyce zanim kupi się ryby. To temat tak szeroko opisywany na tym forum i wielu innych, że można napisać nie jedną książkę, zresztą nie jedną napisano. My nawet nie wiemy, czy Ty chcesz posiadać akwarium z naszym biotopem czy jakiekolwiek inne.
    • Witam wszystkich. Minął rok od ostatniego wpisu, więc mała aktualizacja życia w zbiorniku… Delikatnie pozmieniałem układ kamieni i skałek (jedną podwiesiłem). Zmodyfikowałem też oświetlenie a właściwie zrobiłem nowe na bazie modułów led i sterownika led dimmer. Najwięcej zmian dokonało się w zakresie filtracji, w sumie to nie tyle zmian, co czynności. Wysoki poziom wody w modułach utrzymywał się przez około 3 miesiące po czym spadał licząc od górnej krawędzi o ok. 4cm. W każdym module wywierciłem po jednym otworze i zmniejszyłem rozmiar gąbek (tzn. pociąłem je na mniejsze kawałki), co wydłużyło w/w okres do pół roku. Tak więc w moim przypadku filtracja w modułach nie jest całkowicie bezobsługowa😊 Co do klarowności wody, przez dłuższy czas szału nie było. Skleiłem więc z pcv dodatkowy filtr na bazie arkusza gąbki ppi 45 o wym. 30x50 cm i pompy jebao. Miało być na próbę a działa już pół roku i póki co przejrzystość wody dla mnie jest ok. Co do obsady nic się nie zmieniło oprócz tego, że dokupiłem 3 szt. L. C. Yellow, bo kilka niestety wcześniej padło. Ryby urosły, są zdrowe, podchodzą do tarła. Ogólnie jest spokój bez agresji, poza nielicznymi, krótkimi i widowiskowymi starciami pyskami. Poniżej kilka fotek i filmik… VID_20250712_215332.mp4    
    • Witam wszystkich. Zaczynam dopiero swoją przygodę  akwarystyka, to moje powyżej akwarium Juwel Vision 450. Chciałbym kupić do tego ledy żeby ryby się przyzwoicie prezentowały i rośliny też dobrze rosły. Nie mam kompletnie pojęcia na co się zdecydować. Może ktoś doradzić coś
    • No tak masz racje tylko ja się pytałem nie pod kątem czy mnie się podoba tylko żeby ryby się nie płoszyły. Ale sprawa już się rozwiązała i tak od tygodnia jak pale tylko jedną 30 watową tube led to ryby się uspokoiły. Także jest ok.
    • Co kto lubi, dla jednych dobrze doświetlone akwarium jest lepsze od słabo oświetlonego, dla innych odwrotnie. Kolor podłoża, dekoracji, odległość źródła światła od tafli, kolor, kąt padania też będą miały znaczenie.  Ja osobiście lubię jak oświetlenie jest punktowe/nierównomierne. Można wtedy stworzyć strefy mocno oświetlone i bardzo słabo oświetlone, daje to ciekawy efekt. Nie da się na Twoje pytanie odpowiedzieć jednoznacznie.
    • Do tej pory miałem belke oświetleniową 48 wat led ale po tym jak kot chciał się "kąpać" (dosłownie) w akwarium to musiałem zainwestować w pokrywe firmy Aquastel. Pokrywa jest fajna ma dwa mocowania na tube led 30 wat. Jak miałem 2 x 30 wat to ryby były bardzo płochliwe ,uciekały obijały się. Ale jak od dwóch dni mam tylko 30 wat power glass to troche się uspokoiły.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.