Jump to content

typowe 96 l


yaro
 Share

Recommended Posts

kolega zadał mi pytanie czy w akwarium 96 l 80x30x40h może trzymać jakieś pysie ?

podobają mu się aulonocary czy jest jakis gatunek w którym może trzymać w takim akwarium ??

Jeżeli nie to jaki gatunek można mu zaproponować aby nie męczył ryb ?

Czy raczej powinien pozostać przy gupikach - od razu powiem ze nie ma szans na większe akwarium. Mieszka z żoną w kawalerce.

Link to comment
Share on other sites

harisimi

Hmm ... na pewno nie aulonocary samce to duże lubiące popływać ryby. Pozostaje mbuna. Harem saulosi z 1 samcem i 3 samicami jescze sie tam zmieści, podobnie jak rdzawe w takim układzie. Choć nie ma co ukrywać że to jednak minimalnie za mały zbiornik i lepiej by było innym rybom niż pyszczaki.

Link to comment
Share on other sites

Wszelakie kategoryczne stwierdzenia, typu "NIE, w żadnym wypadku", będą śmieszne. A z kolei stwierdzanie, że to tylko 5cm węższe od 112 litrów, też niepoważne, bo tak samo można po kilka cm odejmować z każdego wymiaru i w końcu dojdziemy do akwarium 70 litrów, albo mniej...


wiesz... jak się uprze, to kto zabroni? ludzie trzymają i w mniejszych akwariach pyszczaki. Jedyne, co możesz mu sugerować, to aby nie były to aulonki, które w przeciwieństwie do mbuny nie siedzą między skałami, a lubią pływać. A sam wiesz ile się napływają w czymś takim... Ja generalnie jestem na "nie", tak samo z resztą nie podoba mi się trzymanie pysków w 112 litrach. Dopóki ryby są małe, to da rade, ale dorosłe w 80 cm wyglądają kiepsko, dla mnie rozsądne minimum dna to 100 x 40 i raczej nie wsadziłbym swoich pysków w nic mniejszego... Ale wielu z naszych klubowiczów ma 112 i da się sensownie ja zaaranżować...

Link to comment
Share on other sites

Hari jak zwykle wpisał się w każdy post i to pierwszy ;) więc mnie pozostaje dopisać się, że poza tymi 2 gatunkami, wbrew hariemu, zaproponowałbym yellowki, z którymi nie mam tak drastycznych doświadczeń, jak przedmówca... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Ziemiojad
   Połączyłem dwa w jednym. Chodzi o kolory, czyli żółty i niebieski i dlatego w akwarium pływają teraz 3 samce ( ca. 10 cm) i 5 samic ( ca. 8 cm) Maylandia lombardoi.  Będzie jednogatunkowe.   
  • Ziemiojad
   I to jest chyba esencja.    Z roślinami było łatwiej 😏
  • Bartek_De
   Może to być Aulonokara, ale głowy nie dam. Może ktoś precyzyjniej określi.
  • Rik
   Takie najlepsze mi się udało zrobić
  • Andrzej Głuszyca
   Po prostu są nie do końca praktyczne. Spójrz na stopkę @Vrzechu.  Możesz śmiało się tym zainspirować jeżeli chodzi o praktyczną stronę i estetykę .
  • Pikczer
   Wyglądają jakby zajmowały połowę akwarium, albo światło tak gra. To są puste "skały", sztuczne? Skąd wszyscy mają takie fajne glony? Popieram, że żwirek dodałby smaku. Te ryby nie będą przesiewać piasku, a nawet jeśli to delikatnie.  A jakie dodać skały to ja nie podpowiem bo u siebie też mam niewłaściwe 😜 Mbuny lubią mieć różne swoje schowki, jakieś prywatne rewiry, nie lubią wspólnego lokum, na pewno kilka osobnych grot sprawi, że będą się czuły "swojsko". 
  • kajper
   Czy pompa 2000l/h pociągnie 2xkorpus narurowy, grzałke.
  • Ziemiojad
   Dzięki koledzy za waszą odpowiedź.  Jednak cały czas mam wrażenie, że te "kamloty" są zbyt duże do mojego akwarium.    Otoczaki? Czy jakieś bardziej kanciaste bardziej do tego pasują? 
  • triamond
   Czyli przy napędzie powietrznym jest  143 l/h /W. Ja przy wodnym mam 276 l/h/W (ale specyficzne warunki... patrz niżej). Podsumowując: sam komin napędzany powietrzem słabo natlenia, ale prąd wody który powoduje ruch powierzchni (komin napędzany powietrzem lub pompa wodna), zapewnia skuteczną wymianę. Twoja pompa 42W (podłączona do kamieni, dających bąbelki o promieniu 2mm? i lecące 1s do powierzchni) da dodatkową powierzchnię wymiany równą ok. 208x60 cm. @piotriola Taka wydajność jest, gdy pompa tłoczy na 30% mocy. Przy 100% mocy  wychodzi już tylko 144 l/h/W  podobnie jak przy napędzie powietrznym. Pewnie przez duże średnice do takiego przepływu w pompie + rura 32mm (wymiar zewnętrzny) + 3 łuki zamiast kolanek + brak różnicy poziomów. Zwykłe pompy zasilane prądem zmiennym, mają symetryczny wirnik, kręcą się w przypadkową stronę po starcie, stąd słabsza wydajność - poniżej 100l/h/W. Lata temu miałem pompę (chyba Sicce) z zapadką. Kręciła się w jedną stronę, wirnik miała asymetryczny, wydajna, ale hałas nie do zaakceptowania - wirnik stukał w zapadkę. Można było wyjąć zapadkę.... ale wtedy nie zawsze pompowała w dobrą stronę, za to cicho... jak to w życiu
  • Bartek_De
   Możesz trzymać Aulonocary z Yellowami. Raz, że pasują żywieniowo, a dwa Yellow to ryba nieterytorialna, która nie wymaga gruzowiska. Aulonocara to ryba z grupy non-mbuna i również nie musisz dla nich budować gruzowiska, przy minimalistycznej aranżacji (dosłownie kilka kamieni) możesz stworzyć fajny zbiornik z ciekawą kolorystycznie obsadą. Co prawda Twoje akwarium nie jest zbyt duże, ale myślę że z tymi dwoma gatunkami mógłbyś spróbować. Nie dodawałbym już trzeciego gatunku. Jest tylko jeden problem, ciężko stwierdzić czy ryba widoczna na filmie w tamtym wątku to Aulonocara, obawiam się, że nie🤔 Nie wiem też czy o tej samej rybie myślimy. Wstaw tutaj zdjęcie tej "Aulonocary" którą chciałbyś zostawić. Blisko Szczecina masz dobrą hodowlę w okolicach Gorzowa Wlkp. Tan-Mal.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.