Skocz do zawartości

FBF czy ceramika


g.pajak

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby ktoś podać jaki przepływ litrach na godzinę powinien być ustawiony na FBF w korpusie 20" (powiedzmy, że do połowy wypełniony piaskiem)?


Zamierzam założyć przepływomierz na wejściu do FBF i sterować automatycznie przepływem poprzez zawór proporcjonalny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to i ja wiem, dlatego zapytałem o cyfry.


Musze jakoś dobrać zakres przepływomierza i zawór proporcjonalny.



Wg mnie nikt Ci cyfr nie poda. Bo parę deko więcej piachu i wartości będą inne. Ciut inny kształt rury czy pojemnika i wartosci sie zmieniają. Może jakieś orientacyjne ktoś zna...


Swoją droga, wg mnie kombinujesz tam gdzie nie powinieneś. Rzadko to mówię, ale nie wierzę, że uda Ci się zautomatyzować ustawianie przepływu przez FBF tak aby coś się nie sfakało. Chętnie to zobacze ale nie wierze w powodzenie :)

BTW wydaje mi się to totalnie nie opłacalne. FBF jest prawie bezobsługowy... Wkłady mechaniczne będziesz wymianiał znacznie więcej razy niż kręcił przy piasku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kombinuj , jest wiele zmiennych w tej kwestji . Mam 3/4 piasku w 20" korpusie i minimalne przestawienie zaworu zmienia poziom piachu tak jak Yaro napisał jest to nieopłacalne. Ja chcesz zautomatyzować fbf-a to podłącz ups-a.

Ja sobie kupiłem (będzie i do akwarium i w kotłowni się przyda) tylko trzeba pamiętać aby był na pełnym sinusie bo imaczej pompy źle pracują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chcesz zautomatyzować fbf-a to podłącz ups-a.

Jaki rodzaj automatyzacji wprowadzamy, podłączając UPS-a? Pytam poważnie bo nie wiem.


Chodzi o to, że po starcie napięcia są jakieś problemy z FBF???


Jaki UPS konkretnie kupiłeś?


Swoją droga, wg mnie kombinujesz tam gdzie nie powinieneś. Rzadko to mówię, ale nie wierzę, że uda Ci się zautomatyzować ustawianie przepływu przez FBF tak aby coś się nie sfakało. Chętnie to zobacze ale nie wierze w powodzenie


Oj człowiekiem małej wiary jesteś ;)


Mam już wybrany zawór:

Zawór trójdrogowy mieszający, proporcjonalny DN25


Oraz przepływomierz (choć tego nie wiem czy nie zamienie na jakiś inny):

Czujnik przepływu cieczy przepływomierz 3/4cala (4392631399) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img10.allegroimg.pl/photos/400x300/43/92/63/13/4392631399@@AMEPARAM@@10@@AMEPARAM@@43/92/63/13@@AMEPARAM@@4392631399



Jako że przerabiam dosyć mocno filtrację, czujnik przepływu i tak będzie i tak tak będzie. Będzie mi sygnalizować potrzebę wymiany filtrów mechanicznych, właśnie na podstawie spadku przepływu.

Całością będzie sterował prosty sterownik Siemens Logo, którego już mam. Na podstawie odczytu z przepływomierza zawór będzie dosyć dokładnie sterował przepływem na FBF. Dodatkowo w razie zaniku napięcia na układzie, zawór umożliwi mi również "miękki start" filtra FBF-a. Bez narażania go na uderzenia hydrauliczne po powrocie napięcia.


Schemat podłączenia będzie wyglądał tak:


rt7qv.jpg




PS> sterownik będzie sterował jeszcze innymi urządzeniami w akwarium, ale to już rozważania na inny wątek ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Mogę tylko powiedzieć, że jestem BARDZO ciekawy co z tego Ci wyjdzie. FBF reaguje bardzo gwałtownie na nawet drobne zmiany więc zajmie Ci sporo czasu odpowiednie wyskalowanie wszystkiego. Zastanawiam się tylko czy ten czujnik przepływu ma na tyle "drobną" rozdzielczość i dokładność aby dał radę.

Podstawowy problem jaki widzę, że może się pojawić to sytuacja kiedy w pkt "A" przepływ jest za mały i piach ledwie "bulgota", a w "ząbek" dalej wszystko już tak fruwa, że piasek ucieka z korpusu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną automatyzacje jaką można wprowadzić to właśnie utrzymanie napięcia .

Uderzenie wody po starcie pompy nie ruszy piachu bo masz wyregulowany przepływ na bay pasie( chyba ,że masz zamiar zrezygnować z zaworów z wajchowaniem i polegać na tych elektrycznych). Według mnie sterownik nie ma szans sam uruchomić 20" FBF-a, dozowanie wody przy starcie jest tak subtelne, że nie da rady . Jednak to jest moje zdanie i to Ty znasz się na rurach ;-). Przepływomierz również nie ma sensu , bo FBF niejako go zastąpi reagując na zapchanie mechaniki poziomem piasku. A kupiłem dokładnie takie cacko 10 godzin zasilania minimum na aku 45 Ah


ZASILACZ AWARYJNY UPS POMPA CO SINUS 400W SOLARY (4387034929) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img16.allegroimg.pl/photos/400x300/43/87/03/49/4387034929@@AMEPARAM@@16@@AMEPARAM@@43/87/03/49@@AMEPARAM@@4387034929

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Damian mam nadzieję, że zauważyłeś ze to Twoje "cacko" nie posiada własnego aku i trzeba podłączać zewnętrzny ?

-- dołączony post:

Jesli chodzi o auto start to widziałem jakieś kombinacje które chyba nawet działały. Rurka była dziurawa na całej długości, a nie tylko na końcu. Dzieki temu woda najpierw wzbudzała piasek i góry, a potem dziura po dziurze coraz niżej - po opór piachu się zmniejszał.


Filmik był dość biedny i dziwnie kręcony - więc nie wiem czy to nie fake ale koncepcja wydawała się sensowna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.