Skocz do zawartości

Akwarium 1900 l - 300x98x65 - budowa akwa oraz szaf


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Do końca roku mam zamiar założyć kolejny baniak, wielkość jak w tytule. Wymiary mogą się jeszcze minimalnie zmienić, ( rozpocząłem II etap zagospodarowania poddasza w domu i akwa będzie pod wymiar jaki wyjdzie )


Chciałbym się podzielić z wami na bieżąco zaawansowaniem prac, jak i przedyskutować nurtujące mnie tematy. Jako że temat jest ogólnie bardzo szeroki chciałbym moje zapytania podzielić na kilka tematów, które

zamieszczę w poszczególnych działach


W poniższej dyskusji chciałbym poruszyć sprawę:

budowy akwa oraz szafki.


Proszę doświadczonych już kolegów, którzy budowali podobne zbiorniki, na co zwłaszcza zwrócić uwagę, ( jakie szkło, grubość, jak kleić itp. )

Co sądzicie o szybie opti white od przodu akwa, czy jest warto ją zastosować ( osobiście jeszcze nie miałem okazji porównać ze opti ze zwykła. Szukam oczywiście także wykonawcy, może ktoś może polec ić kogoś.


Szafka pod akwa konstrukcja stalowa spawana, do obudowy.


Nie mam za bardzo koncepcji co pod akwa? Morze płyta wiórowa plus styropian 2 cm?

Opublikowano

jakie szkło, grubość, jak kleić itp.

Co sądzicie o szybie opti white od przodu akwa, czy jest warto ją zastosować ( osobiście jeszcze nie miałem okazji porównać ze opti ze zwykła. Szukam oczywiście także wykonawcy, może ktoś może polec ić kogoś.


Szafka pod akwa konstrukcja stalowa spawana, do obudowy.


Nie mam za bardzo koncepcji co pod akwa? Morze płyta wiórowa plus styropian 2 cm?



Co tu dużo dywagować - takiego zbiornika i tak sam nie skleisz a i "zwykłemu" szklarzowi tez tego bym nie zlecił więc nie masz wyboru i zostają Ci specjaliści a oni najlepiej określa potrzebne parametry szkała sposób klejenia itd, przy tej długości baniaka to zapewne szyba żywicowana/klejona byłaby najlepsza ale przy zastosowaniu odpowiednich wzmocnień to pewnie i z pojedyńczej 15 sie zrobi

co do szkła opti to też nie porównywałem ale tak bardzo to bym sie tym szkłem nie podniecał bo jeśli cena byłaby podobna [ w co watpię ] to można spróbować natomiast bez sensu przepłacać bo i tak na szyabach szybko bedzie sie rozwijać życie co zmniejsza jego supre przejzystośc więc lepiej zainwestowac w filtry itd aby mieć lepszą przejzystoć wody niż szyby.

Osobiście fachowców od takich spraw znam dwóch, jeden szeroko znany na forum to thewald i on dość czesto "operuje" w rejonie Warszawy więc by miał chyba do ciebie najbliżej, namiary na niego pewnie znajdziesz na forum jak wpiszesz jego nick w forumową wyszukiwarke druki spec co mi robił akwa to z kolei z okolic Gorzowa Wlpk wiec do Ciebie chyba daleko ale jak byś chciał to prześlij PW to ci znajde jego namiary

Szafka koniecznie na profilach zamknietych i możesz dać solidniejsze - pomietaj o wzmocnieniach pod blatem, a i bez pionowych tez sie nie obedzie. Na to płyta może być ale raczej nie pojedyńcza choć to zalezy od konstrukcji szafki styropian 2 cm bedzie oki

Opublikowano

no i jeszcze jednej rzecz, która przy takim tonażu będzie miała istotny wpływ. Piszesz że chccesz wybudować to akwarium na poddaszu, należy zastanowić się nad wytrzymałością tego stropu jaki posiadasz. Bo pomimo dość dużej wytrzymałości stropów żelbetonowych to jak masz tam konstrukcję dreewnianą to będzie Ci potrzebny fachowiec od nadzoru budowlanego aby ocenił możliwości wytrzymałości podłogi aby zbytnie odkształcenia podłogi nie spowodowała pęknięcia akwarium.

Ja niestety przy drewnianej podłodze bydował bym to na parterze.

Opublikowano

Witam,

co do konstrukcji pod takie akwa to racja, musi to być coś mocnego, ja zrobiłbym konstrukcję z drewnianych kantówek np.8cm/8cm, łatwo je poskręcać kątownikami metalowymi, można pszywiercić do ściany lub podłogi, na solidną konstrukcję nakręcił bym płytę OSB 18mm, a na OSB płytę kartonowo-gipsową, potem pomalować lub otynkować i gotowe.

Atom tego nie ruszy :D

Konstrukcję można tak zrobić aby były jakieś drzwiczki na filtry itp.

Oczywiście najpierw sprawdzić wytrzymałość podłogi. Projekt można jeszcze modyfikować na kilka innych sposobów, ale ten wydaje mi się niezły.

Opublikowano

Zastanawiałem się nad kantówką ale wydawała mi się trochę słabawa z założenia ( no bo drewno ) choć na pewno ma przewagę nad stalową konstrukcją, mogę kantówkę skręcić na miejscu, no i waga mniejsza.

Marcin Czy zastosowałeś taka konstrukcję u siebie?


Co do nośności poddasza, akwa na połowie szerokości będzie stać na ścianie nośnej, niemniej będę miał konsultację architekta który nadzorował budowę.


W pierwszej wersji akwa miało być na parterze, ale musiałbym je skrócić o ok 1m na długości i ok 15 cm na szerokości, no i żona stwierdziła że zawala salon taki ogromny mebel, no i tu miałem dylemat czy wylewka pod parkietem by wytrzymała.

Opublikowano
Osobiście fachowców od takich spraw znam dwóch, jeden szeroko znany na forum to thewald i on dość czesto "operuje" w rejonie Warszawy więc by miał chyba do ciebie najbliżej,



Nawiązałem już kontakt i wszystko jest na dobrej drodze[/code]

Opublikowano
, ja zrobiłbym konstrukcję z drewnianych kantówek np.8cm/8cm, łatwo je poskręcać kątownikami metalowymi, można pszywiercić do ściany lub podłogi, na solidną konstrukcję nakręcił bym płytę OSB 18mm, a na OSB płytę kartonowo-gipsową, potem pomalować lub otynkować i gotowe.

Atom tego nie ruszy :D

.



niekoniecznie się z toba zgodzę - pod takie akwa konstrukcja stalowa jest o niebo lepsza, pamiętajcie że dzrzewo nawet kantówka 8/8 jest dalej drzewem i pracuje tzn rozsycha się w suchym a w wilgotnym puchnie i jest podatna na odkształcenie bardziej od profili stalowych i mimo że obecnie swoje 720 l mam na konstrukcji drewnianej to bym już tego błędu nie popełnił - piszę o błędzie bo po miesiącu pekło mi w tym akwa dno a było to spowodowane odkształceniem się szafki potem zastosowałem dodatkowe podpory pionowe i poziome pod blatem też zresztą drewniane i sobi ładnie śmiga ale nastepna szafka tylko na profilach stalowych to naprawde jest waga szkło woda i kamloty i jak czytam płyta 18mm to mnie to troche rozbraja

Opublikowano

no tak, zgadzam się, że drewno się odkształca, ale tylko jeśli jest mokre tzn. "dopiero ścięte", można kupić kantówki impregnowane, które są odporne na wilgoć i są grzybobujcze.

Mając na myśli konstrukcję chodziło mi o solidny szkielet(belki poziome, pionowe) właśnie z tego powodu pękło Ci dno, poza tym nakręcona by była płyta OSB, na blacie może być podwójna lub coś innego np. blat kuchenny i jeszcze regipsa wodoodporna, a pod dnem jeszcze jakiś styropian. Jeśli wszystko będzie dobrze zrobione, nie będzie problemu tak sądzę.

Ja pod swoim mam szafkę meblową DiY.

Opublikowano

wiesz mars, wszystko zależy od tego jaka jest konstrukcja, robiłem trochę w drzewie i jakoś mam do niego zaufanie, a stalowy szkielet ważyłby 2 razy więcej i pod takim obciążeniem spaw puści, coś przerdzewieje i też może się posypać. Dla siebie zrobiłbym drewnianą bez obaw.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • To są normalne zielenice, za 2-3 miesiące będziesz miał kamienie pokryte pięknym, zielonym zamszem. Sinice tworzą takie paskudne szaro-turkusowe plechy, od razu widać, że to jest coś, czego nie chcesz w akwarium.  Bardzo fajne rumowisko, ale dla czego aż rok czekałeś? Zwykle akwarium jest dojrzałe po miesiącu.
    • Witam serdecznie, mam zapytanie odnośnie czegoś, co porasta kamienie w moim malawi.  Jeśli chodzi o temat glonów i tego typu rzeczy jestem zielony w temacie. Moje akwarium etap okrzemków przerabiało dosyć dawno temu i wyglądało tak: Długo chodziło bez mieszkańców. Po około roku, gdy kamienie były już czyste wpuściłem ryby. Wydarzyło się to dwa tygodnie temu i akwarium z takiego: zmieniło się na takie: Na żywo dużo lepiej widać zieleń, jest jej bardzo dużo. Podejrzewałem, że jak zasiedlę akwarium to pojawią się też glony. Dodatkowo akwarium stoi na przeciwko okna północnego więc dostaje sporo światła. Nie mniej jednak nadal zastanawia mnie czy to mogło stać się tak szybko. To, co skłoniło mnie do napisania tego postu to dziwne punkty na omawianych kamieniach. Występują z różnorodną częstotliwością i odbiegają kolorem od reszty zielonych porostów na kamieniach. Tutaj fotki: Chodzi mi o te niebieskawo-zielonkawe kropki. Jestem wzrokowcem a ten kolor wydaje mi się mało naturalno-bezpieczny(?) I zacząłem się lekko martwić. Wolę dmuchać na zimne i dowiedzieć się od ludzi bardziej doświadczonych. Co to może być? A przede wszystkim czy to powód do zmartwień? Jak mówiłem - o ile ryby i samo malawi pod względem wiedzy nie jest mi obce tak glony to inna para kaloszy. Z góry dziękuję za pomoc. 
    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.