Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,



Do akwarium 150x50x50 mam możliwość zamówienia takich opcji LED :


- 32W White

- 20,2 W RGB

- 40,4 W RGB+


i mogę je pomieszać. Jaka jest różnica między RGB a RGB+ ?? Mi się wydaje że 2 x 40,4W to by było za dużo . . .

Czy mogłbym wziąć 2 x RGB 20,2W czy też powinienem wziać White ? Nie planuję roślin . . .



Czy LEDy też się wypalają tak jak T5 ?


pozdr

Opublikowano
A jak to kolego jest sterowane to RGB i czy ma opcję ustawiania światła białego przez użytkownika ?


Tak, jest cała lista dostępnych za małe pieniadze sterowników rgb do led rgb.

Wystarczy wpisać w googlach i znajdziesz cały wybor. Jest mozliwosc ustawienia swiatla białego w kazdym odcieniu, bo kolor biały jest mieszanka kolorow podstawowych RGB. Dlatego musisz wybrać, jakie swiatlo o do czego jest ci potrzebne. W zależności jaki efekt chcesz uzyskac, mozesz sobie ustawic zestaw led.

Ledy w zależności od warunków użytkowania, jak czesto sa wyłączane i wlasczane, od temperatury i wilgotności jak wszystko - sie "wypala".

Tylko, ze średnio po ok 10 000 godzin stałego święcenia co daje Ci 1,1 roku nieustannego swiecenia. Mowie "w najgorszym razie". Średnia jest wyzsza.

Co do mocy LED wszystko zalezy od zastosowanych wielkości LED oraz rodzaju.

40 W super led, zmieni barwę twoich rybek na słodki brąz ;-) Te same 40 W led smd 3230 bedzie świeciło jak świeca na kuchni. Wiec musisz podać wiecej danych, bo po tym co piszesz, niewiele mozna Ci pomoc.

Opublikowano

Witam,


Dzięki za odpowiedzi.

Rozumiem więc, że z RGB też białe światło wyciągnę wieć LED White nie jest potrzebne.


Nie mam niestety więcej szczegółów bo na stronie sklepu nie ma nic więcej podane, mam jednak tel. do właściciela.


Dziś zadzwonie do Przemka ze Szczecina bo sie nie odzywa a ja chcę zamawiać zestawik :)


pozdr.

Opublikowano

Wszystko zalezy co chcesz osiągnąć. Podam przykład.

Jeśli chcesz aby ledy wybarwialy Ci ryby, a bedziesz miał je np. w kolorze żółtym jak yelowki, to rgb tasmy sa idealne - stosując Programator 44 klawiszowy, ustawisz sobie kolor z przewaga niebieskiego lub zielonego i odrobina czerwieni, a yellowy wyglądają jak wybarwione red redy, że ich złoty kolor zapiera dech w piersiach.


Jesli chcesz aby akwarium wyglądało jak rasowe Malawi, z półcieniami, strumieniami swiatla przebujajacymi głębiny do dna, zapomnij o ledach w taśmie.

Stosujesz albo ledy Power w oswietlaczach, jesli jeszcźe umiesz w ńich pare rzeczy pozmieniać, bo sie palą szybko, albo stosujesz punktowe oswietleńie ledowe, czyli lampki led z led soczewkowych smd.


Jesli chcesz miec typowe Malawi reef, szukasz kogos, lub robisz sam listwe z Power ledow białych i niebieskich - by uzyskac swiatlo zbliżone do słońca w zenicie (białe zimne) albo robisz sobie swiatlo porane (biale ciepłe) z Power ked w mieszance jak 4:1 czyli na cztery białe, dodajesz jedno czerwone. Albo kupujesz sobie oswietlenie led HQi za ca'about 3200 jeśli Cie stac.


Masz do wyboru jeszcze świetlówki led i tu mozesz wybierać, ale tez musisz sie zdecydować jakie chcesz miec klimaty, czy mroczne, czy karaibskie ;)

Oswietlenie led dobiera sie do głębokości akwarium (im głębsze, tym wieksza moc święcenia lumeny a nie moc liczona w Wat).

Taśmy led tez sa rozne - najlepsze sa profesjonalne, o IP-76 a najlepiej IP-78

Musza byc chronione przed wilgocia, bo po prostu sie niszczą w wodzie.

Wazna list tez wielkość led smd. Zawsze pilnuj, by były markowe, i nie mniejsze niż 50-tki (smd 5050) bo inaczej twoje ryby beda sie czuły jakby je ktos trzymał w puszce przy swiecy.

Jesli to skumaleś, to faktycznie bedziesz zadowolony :)

Bo dzisiaj ledy daja piekne mozliwosci i w mojej opinii sa lepsze od świetlówek :)

Opublikowano

Ogłupiałem po tej wypowiedzi ale dziekuję.

Pokrywę i LED bedzie mi robił na zamówienie Przemek ze sklepu ze Szczecina . . .


Akwarium 150x50x50 Optiwhite wiec co do cholery mam zamówić :confused:


Planuję ciemne tło strukturalne - kamienie jakieś, jasny piasek i kilka kamieni na dnie .. .

Opublikowano

Witam,



Przemek montuje Power LED w trzech wariantach :


6500k białe

8000k czerwone

15000k niebieskie


sorki ale ja sie kompletnie na tym nie znam . . . jak wezme belke czerwona to bedzie tylko czerwone swiatlo ??? Chcialbym miec oczywiscie oswietlenie nocne wiec rozumiem, ze do tego potrzebuje belke niebieska a na dzien swiatlo biale ??

Czyli dwie belki biala plus niebieska ?


Jaki komputer musze kupic aby moc sterowac takim oswietleniem tzn. aby symulowac wschod i zachod slonca itp itd ?!?!?


pozdr

Przemek

Opublikowano

Witam

Stosować RGB po to by uzyskiwać biel to nienajlepsze rozwiązanie. Biel uzyskuje się przy pełnej mocy kolorów składowych. Po co dusić 3 struktury by uzyskać jeden kolor ? Szkoda prądu. Takie rozwiązanie z konieczności stosuje się w telebimach do wyświetlania obrazów. Tu można spokojnie dać białe o odpowiedniej barwie i do nocnego, oddzielnie np. niebieskie. I to w ramach jednej belki. Kwestia czy kupujesz gotowca, zamawiasz pod własne potrzeby, wizję. Do zmian nie musisz zaraz zaprzęgać komputera. Wystarczy dedykowany sterownik. Znajdziesz w necie. Możesz zerknąć na moją belkę: http://www.fawa.pl/viewtopic.php?f=5&t=23835 (mam nadzieję, że link do lokalnego forum nie stanowi konkurencji dla forum tematycznego).

pozdrawiam, Czarek

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.