Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

to pudełko 12x5,5cm na dwu gąbkach z przepływem wody w tym w jednej przez jej wysokość a więc oceniam na ok 10l/h nijak nie pasuje do Malawi. :

Z kapelusza wziąłeś te przepływy?

Ten filterek napędza pompka 400l/h ,przez sam skimer leci woda ok 10l/h. Gdyby nie bardzo szeroki wylot wyprowadzony z filtra to w akwarium byłoby tornado


by na koniec dowiedzieć się że wystarczy wkleić w rogu baniaka 1000l szklane pudełeczko 12x5,5 cm i Malawi lata jak ta lala.

Gdzie ja pisałem takie pierdoły?

Filtr 12x5,5x24 jest do akwarium 25l.

Ponad 0,8l to miejsce wykorzystane na różne wkłady filtracyjne.Czyli śmiało można powiedzieć ,że stosunek objętości filtracyjnej do pojemności akwarium jest więcej niż przyzwoity.Dla porównania; dla akwa 300l musiałbyś zrobić filtr ,który pomieści 10l masy filtracyjnej.

W większych akwariach mam oczywiście większe filtry z mocniejszymi pompkami,ale wszędzie są one relatywnie małe dzięki temu,ze mają wysokość równą wysokości akwarium(-1cm).

Miałem filtr wykonany z pvc.Filtr mimo,ze mały i był mocowany 4 sporymi przyssawkami "odkleił" się od szyby,sporo wody poszło na podłogę.

Stad pomysł ,żeby mimo trudności ,zrobić filtr ze szkła o wysokości akwarium(-1cm)

Jako ,że inspirację na ten filtr znalazłem tutaj ,to też tutaj wkleiłem zdjęcia filtra

A nuż ktoś na tym skorzysta i zrobi sobie szklaniaka.Nic nie stoi na przeszkodzie ,żeby zrobić komorę zasysu(wskazaną w przypadku Waszych szkieł) -w moim przypadku jest to rozwiązanie nieoptymalne.

Ten filtr nigdy sam się nie odklei:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za wasza idę z wzorami kaseciakow. Szykuję sie powoli do przesiadki na klasyczne 720 litrów i szukałem inspiracji. Odzucilem sumpa i kubelki został, narurowiec i kaseciak. Próbowałem przebrnąć przez wasz temat, ale wasze schematy szybko stają sie nie jasne dla osoby, ktora kaseciaka widziała tylko na zdjęciach. I teraz taka moja proźba czy w waszych wzorcach będzie uwzględniony (ewentualny,niezbędny) sprzęt i sposób jego instalacji w akwarium? Prosiłbym też, o pełne nazwy produktów, które zostały użyte w projekcie bo googlowanie waszych skrótów często prowadzi na to forum xD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

możesz go umieścić gdzie tylko Ci się podoba, możesz go obudować ala moduł BTN lub inną dekorację, może mieć kształt prostokąta, kwadratu, koła czy innej figury oby miał przegrody wewnątrz i obieg wody był zachowany ...


edit. i sensowną pojemność.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZesc jestem Maciek i jestem nowy na forum.

Genialna sprawa z tym kaseciakiem (kawał dobrej roboty zrobiliście). Od dwóch lat męczę się w akwa roślinnym z filtracją bo nie mam jak zamontować kubła i widze że jest szansa w końcu to osiagnąć. Planuje zrobić kaseciak (20x13x37,5) do akwa 160l, wzdłuż tylnej ściany akwa w rogu. Wzmocnienie (4cm) zaczyna się 13 cm od brzegu (czyli zakryje mi czesciowo 7 cm planowanej kasety). Filtr planuje wkeić na stałe na silikonie. I teraz moja rozterka.. czy takie wzmocnienie uniemożliwi mi sprawne wyciaganie gąbek do czyszczenia. Ktoś może miał podoby problem?


Jeżeli to nie ma racji bytu to mam inne opcje:

zrobić układ filtra tak żeby pod wzmocnienie szłą komora z pompą (łatwiej wyciągnąć niż brudne gąbki).


Kaseciak będzie miał skimmer z wcięciem zęba ok 4cm i wlot dolny 5X7cm 10 cm od dna i komory wg kolejności wlotu:2,5 cm prefiltr (20 ppi), 5cm gąbki (45 ppi), 2 cm gąbki tapicerskiej T 35). Gąbki oddzilone 1 cm paseczkami pcv, tak jak pokazywaliście wcześniej, następnie przegroda z przepływem dolnym wyokość 10-12 cm,

i druga komora (z pompą) od spodu podstawka z siatką, 1 L matrixa, gąbka i na to głowica Eheim 1212 600l/h (jedyna przy której moge spać ;) do tej komory planuje włożyć jeszcze grzałke i dyfuzor CO2, ew druga pompa żeby lepiej rozpuścić tam gaz.


Poniżej daje pogladowy rysunek filtra.

ZAstanawiam sie czy przed scianą komory drugiej powinna być taka mała scianka za ostatnią gąbką żeby nie była bezpośrednio przycisnięta do przelotu pod komorami czy nie jest to konieczne

Z góry dzięki za krytyke i jakies sugestie.



http://www.fotosik.pl/zdjecie/738ec58082f18e54

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.