Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

@Bartek_De to wyjdzie w praniu. U siebie mam gąbkę 13,5x6x45 cm, też 45 ppi i na razie nawet po miesiącu niepłukania jej nie widzę, by poziom wody w komorze pompy jakoś specjalnie spadał. Może to się zmieni z czasem, wtedy przejdę na 30 ppi.

EDIT: jeszcze jedna rzecz a propos różnicy poziomów wody - nie wiem, czy to ma znaczenie, ale u siebie mam zrobione dwa wyloty z pompy. Wiadomo, pompa wypluwa wodę z taką samą szybkością, ale mam wrażenie, że dzięki dwóm wylotom woda nie jest tak szybko wypompowywana z komory pompy.

@LukasLDZ Czy dobrze widzę nacięcie w komorze śmieciowej? Jeśli to skimmer, powinien być w komorze pompy, przez różnicę poziomów właśnie (zawsze trochę ją wyrówna). Poza tym dobrze pomyślane, by gąbkę/grzałkę móc wyciągać bez odchylania całego kaseciaka. Pompę też mam u siebie pod wzmocnieniem, ale jej przecież nie trzeba często wyjmować. Pierwsza komora z prawej to ten a la komin? Jeśli będzie tam śrubunek, nie ruszysz kaseciaka, by wyjąć np. pompę. Chyba, że masz jakoś inaczej to rozwiązane, czego nie widać na zdjęciu.

Edytowane przez TomekT
  • Lubię to 2
Opublikowano

@Bartek_De Cała istota działania kaseciaka opiera się na różnicy poziomów w komorach, co wymusza przepływ i zasysanie. To mój pierwszy filtr tego typu, więc pewnie nie obędzie się bez korekt, w tym może i w gęstości gąbki. Jak słusznie zauważyłeś, życie w akwarium zweryfikuje wszystko.

@TomekT Mam już plan na zmianę wypływu wody z filtra, w tym również rozbicie na dwa strumienie, tak by stworzyć cyrkulację w całym zbiorniku.

Skimmer jest faktycznie w komorze śmieciowej, zgodnie z sugestiami autora wątku. W tej komorze również poziom spada podczas pracy pompy, dlatego nacięcie spełnia swoją rolę. No i film trafia na gąbkę. Zobaczymy jak system się zachowa przy brudnej gąbce.

Planowałem całość tak, aby był dostęp do poszczególnych elementów. Mam też możliwość przechylenia filtra i wyciągnięcia pompy bez specjalnych ceregieli. Podobnie z przelewem, nie koliduje mi z dłubaniem przy filtrze. 
Tak, prawa komora to mój "komin". Zewnętrzna jej ściana z dużym wycięciem na fajkę przelewu.

  • Lubię to 1
  • 10 miesięcy temu...
Opublikowano

Kaseciak hula już 10 miesięcy (tanganika, bez roślin).
W międzyczasie doszła stała dolewka na poziomie ok 20L/dzień.
Konkluzje:
- to świetna i bezproblemowa metoda filtracji.
- gąbkę czyściłem w tym okresie 3 razy. Pierwszy z ciekawości, drugi gdy trochę opadła woda w komorze pompy i trzeci gdy bardzo obniżył się ten poziom (ok 9 miesiąca pracy). Gąbka ani razu nie wydawała się być mocno zapchana. Wydaje się, że powierzchnia 12x50 cm robi u mnie swoją robotę. Za każdym razem natomiast, miałem w gąbce sporo piasku. Zastosowałem bardzo miałki i drobinki nieco podrywają się przy dnie.
- po trzecim czyszczeniu pompa nadal wysysała sporo wody. Wtedy wyczyściłem lawę i matrixa. Tu urosło sporo syfu. Teraz wszystko śmiga jak nowe.
- skimmer do komory śmieciowej zbiera film który zatrzymuje się na gąbce.
- Azotany - 5, azotyny - 0

Jedyne co być może zmieniłbym w projekcie, to grubość spienionego PVC. Przy 3 mm filtr nieco gubi kształt, zwłaszcza w komorze pompy (widać to na moim zdjęciu z góry). Ale to detal, którego zupełnie nie widać w akwarium i nie rzutuje na pracę filtra.
Na tę chwilę nie planuję rozbudowywania filtracji.

 

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Zanim zacznę ciąć i wprowadzać nieodwracalne zmiany chciałbym spytać, czy wg Was jest sens dorzucić drugi falownik do kasety? Mam filtr na JVP-131 z nacięciami w komorze pompy, które miały pełnić rolę skimmera, ale praktycznie wody tamtędy nie ssie. A że falownik jest w dolnej części filtra, to w teorii mógłbym wrzucić drugi wyżej i zwiększyć przepływ. Dałoby to coś?

Opublikowano
W dniu 1.01.2025 o 08:02, suricade napisał(a):

Możesz wstawić schemat /zdjęcia filtra?

Jeśli pytasz mnie, to proszę bardzo.

1.jpg

3.jpg

5.jpg

Opublikowano
W dniu 28.12.2024 o 15:18, Ossek napisał(a):

Zanim zacznę ciąć i wprowadzać nieodwracalne zmiany chciałbym spytać, czy wg Was jest sens dorzucić drugi falownik do kasety? Mam filtr na JVP-131 z nacięciami w komorze pompy, które miały pełnić rolę skimmera, ale praktycznie wody tamtędy nie ssie. A że falownik jest w dolnej części filtra, to w teorii mógłbym wrzucić drugi wyżej i zwiększyć przepływ. Dałoby to coś?

Zamiast ciąć filtr dołóż drugi falownik pod taflą wody skierowany do góry. Będzie rozbijał film bakteryjny.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Ktoś podpowie jest jakiś odpowiednik spienionego PCV tyle że w miarę przeźroczysty - chciałbym na tylną ściankę kaseciaka. Co do pompy DCP to musi mieć założony kosz ochronny na wlot i musi być poziomo??

Edytowane przez Rafał80

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.