Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem dramatu nie będzie, nie wiem jaką masz pompę, zwróć uwagę czy nieczystości trafiają w zasys, czy może "cug" jest zbyt słaby i omijają. Takie szerokie otwory mają jeszcze jedną wadę, młode i małe ryby będą wpływały do komory śmieciowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nieopatrznie naciąłem otwory w ścianie bocznej, bo miała zbliżony wymiar.

Zakleiłem to od wewnątrz spienionym o grubości 3mm. W Twoim przypadku naciął bym kawałek spienionego 3mm tak aby spasował się z obecnymi otworami i dokleił od zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nieopatrznie naciąłem otwory w ścianie bocznej, bo miała zbliżony wymiar.

Zakleiłem to od wewnątrz spienionym o grubości 3mm. W Twoim przypadku naciął bym kawałek spienionego 3mm tak aby spasował się z obecnymi otworami i dokleił od zewnątrz.



Tak, też zrobię. A jaką gąbkę pod pompę, może być 3cm ppi45, czy będzie ona za drobna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zamówię formatki bardzo proszę kaseciarzy o opinię.

Moją kasetę będę robił w oparciu o zaproponowany projekt

attachment.php?attachmentid=8411&d=1461134466

Jeszcze raz wielkie dzięki dla Decco i Plezioro ;)

Kaseta będzie suwana i chowana we wnęce na pompie DCT4000

Poszerzyłem ją nieco w stosunku do zaproponowanego projektu.


Właściwie wszystko jest jasne, ale chciałem zapytać o 3 rzeczy:

1. Jaki wysoki prześwit powinien być przed komorą pompy. Chcę dać 5.5cm. Czy to będzie ok?

2. Zasys chcę zrobić wyłącznie od dołu jako szczelinę w całości. Aby mieć możliwość regulacji ssania (nie tylko pompą) chcę ją przysłaniać suwaną płytką. Może być zamontowana od środka jak na rysunkach albo na prowadnicach na zewnątrz od spodu (całość i tak nie będzie widoczna bo będzie obudowana modułami skalnymi). Podejrzewam że przy dużym ciągu może zassać mniejsze rybki. Rozważam użycie (przynajmniej na początku) jakiejś siatki zabezpieczającej.

3. Jako skimmer jeden ząbek o wymiarach powiedzmy 0.8 x 1.0cm wystarczy?


Czy widzicie jakieś słabe punkty (oczywiście oprócz suwania tej kasety ;), coś wg Was należałoby poprawić ponieważ chcę zamówić formatki?

post-14424-14695729097974_thumb.jpg

post-14424-14695729100071_thumb.jpg

post-14424-14695729100944_thumb.jpg

post-14424-14695729102332_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie, nie uwzględniłeś miejsca na grzałkę. Wypadało by powiększyć minimalnie komorę 75mm, ja bym dał 80. Opcja z regulowanym zasysem od dołu jak na mój gust to przerost formy nad treścią (sorki jeśli uraziłem duszę konstruktora).

Zasys musi działać pełną mocą tu nie ma miejsca na jakieś regulacje, fizyka wtłacza wodę do środka kasety a nie pompa :), pompa może więcej wody wyrzucać, ale gąbki i złoże się zapychają, więc ograniczanie zasysu to niezbyt przydatna funkcja.

Sam zasys z tego co widzę będzie miał 7x130mm szerokości ? to dość mało, ja bym proponował zrobić tradycyjnie 5 otworów 5x50mm wciętych dodatkowo 5mm w głąb podłogi.


Prześwit będzie okej 55mm, tylko na całości go daj

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
    • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
    • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
    • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
    • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
    • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
    • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
    • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
    • Chociaż z drugiej strony, ja to akwarium roślinne zlikwidowałem tydzień temu. I ono stoi już tydzień bez wody i tak bez wody postoi jeszcze kilka tygodni, zanim zrobię hardscape. Więc te glony i mech trochę już wyschły. Generalnie, z tego co zauważyłem to glony szybko odżywają jak nalać wodę, więc autentycznie nie wiem: zostawić czy zdrapać?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.