Skocz do zawartości

Filtr kasetowy do akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

A tego to nie napisałeś :D


wklejam ogólny szkic kaseciaka narożnego mażnięty dla kolegi inmara pod pompy 2000-4000l/h wiszącego nad dnem w rogu z miejscem na blok Purolite - po projekt w 3D -do kolegów:D może sarina ci zrobi


ff873d3f9520e585gen.jpg



możesz też skorzystać z gotowych projektu sariny lub Pleziorro ale nie wszystkie mają miejsce na blok Purolite - mój ma i to pełnowymiarowy na 1l A520E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni projekt Sariny ma komorę na blok, weź tylko wymiary z jego wczesniejszego projektu i masz już gotowca dla swojej 240ki :-) jedynie komorę pompy pewnie będziesz musiał wydłużyć ze 3-4cm pod posiadaną przez siebie pompę.


Kaseciaka dla siebie szyjemy jak garnitur u krawca - na miarę, więc kopiowanie garniturka sariny nie zawsze potem leży na nas jak ulał:D.


240l zdaje się mają już wklejone wzmocnienia wzdłużne a sarina nie ma wzmocnień.

on ma pompę Hydor Pico1200 a AqC2000 chyba ciut większy, szerszy i sik ma 2x większy.

do pompki która sika 900l/h nie trzeba dużej komory pompy i gąbki ale do AqC2000 już tak.

Projekt sariny leży na piasku - co IMHO = syf i martwa woda pod kaseciakiem bo on nie ma pysków więc i groty nie ma kto wykopać.

uparł się na gąbkę 8,5 cm grubą jak wystarcza 5cm ale szersza znacznie dla większych przepływów minimum 10cm u niego 6cm aż nadto.


Szycie waszego garnituru zaczynamy od wyboru pompy , układu kasety prawa czy lewa i pomiaru wklejonego wzmocnienie z tej strony baniaka którą wybraliście ( nie zawsze są równe z obu stron a w baniakach na zamówienie można narzucić wykonawcy tak jak chcemy) .

O szerokości wew. kasety z mojego szkicu decyduje suma - szer wzmocnienia + szer pompy +1cm luzu by łatwo wchodziło i się dawało wyjąć pompę bez zdejmowania kasety z wieszaków. O długości komory pompy decyduje długość pompy ale z koszykiem np dla Jebao DCT4000 wymiar pompy jest 14cm dł a 9cm szer ale jak założysz koszyk na zasys który jest w komplecie to już dł 17cm i jak postawisz pompę jak na szkicu to wtedy ssie na maxa i przez całe złoże.

Jak poskąpisz centymetrów to i złoże z biopolimerem lub węgiel nie wejdzie a pompa siorbać zacznie przy wyższych biegach.

Mam prośbę sarina - jeśli możesz zrób ten mój projekt ze szkicu ( może być prawy to wystarczy pozmieniać twój nieco) i wklej jako typowy dla pomp 2000-4000l/h , a wymiary 8-9cm , 10cm, 4cm zaznacz na czerwono jako kluczowe dla konstrukcji. wysokość kaseciaka H od dołu wzmocnienia wzdłużnego do 5cm na piaskiem w baniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wczoraj skleiłem swojego kaseciaka,ale zastanawiam się czy nie warto zrobić przy skimerze półki na pasek gąbki,zawsze coś w niej zostanie i można płukać razem z główną gąbką.

Henry,kaseciak mam sklejony według twojego projektu,mam pytanie czy warto jak powyżej dołożyć do tego projektu i drugie pytanie czy pod pompę,a na lawę wulkaniczną mogę dać jeszcze gąbkę tą samą samą co na wlocie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku

Skimmer można zrobić z regulacją ( bo poziom wody w akwa się zmienia) i przymykać dwoma magnesami sztabkowymi a od środka pod magnes możliwa gąbka bez półeczki. U mnie skimmer to jeden ząbek 5mm szeroki do komory pompy i nic więcej ani nie ciurka woda ani film nie cofa się jak wyłączysz pompę - więc pytam po co gąbka z czasem ten film tonie w komorze pompy.

Jak masz kosz na wlocie pompy to gąbka zbędna ale jak chcesz to tylko bardzo gruboziarnista 1cm Jak dasz drobną to zaraz się zapcha i trzeba wyjmować pompę i gąbkę czyścić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wczoraj skleiłem swojego kaseciaka,ale zastanawiam się czy nie warto zrobić przy skimerze półki na pasek gąbki,zawsze coś w niej zostanie i można płukać razem z główną gąbką.



możesz zrobić takie coś , jak ja w skimerze


kaseciak - YouTube

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc . Mam pytanie względem szkicu deccorativo , wchodząc głębiej w galerię jest tam jeszcze jeden szkic, troszkę mniejsze wymiary 14 cm. x 26 cm. W sumie szer. taka sama 14 cm. Mniejsza jest komora z absorberem i gąbką z 12 cm. do 10 cm. i komora pompy z 18 cm do 16 cm.Który wybrać do mojej pompy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rób ten ostatni z komorą 18cm i gąbką 12cm bo jak dorośniesz do większego baniaka, a to nieuniknione, to tylko przełożysz kaseciaka dołożysz złoża i wymienisz AqC2000 na DCT4000 a ta lux-pompa tam wejdzie z luzikiem bez robienia nowej kasety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku

Skimmer można zrobić z regulacją ( bo poziom wody w akwa się zmienia) i przymykać dwoma magnesami sztabkowymi a od środka pod magnes możliwa gąbka bez półeczki. U mnie skimmer to jeden ząbek 5mm szeroki do komory pompy i nic więcej ani nie ciurka woda ani film nie cofa się jak wyłączysz pompę - więc pytam po co gąbka z czasem ten film tonie w komorze pompy.

Jak masz kosz na wlocie pompy to gąbka zbędna ale jak chcesz to tylko bardzo gruboziarnista 1cm Jak dasz drobną to zaraz się zapcha i trzeba wyjmować pompę i gąbkę czyścić.



OK,rezygnuję z tej gąbki,racja,będzie się zapychać i musiałbym pompę wyjmować a zarazem i kaseciaka,pompa ma kosz.Co do skimera to na początek zrobię od środka zasuwkę w prowadnicach do regulacji na wysokość a jeśli będzie problem z klarownością wody to może zrobię półeczkę z gąbką jak u Kado.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.