Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Pytam bo jeśli tak to.miałbyś w górnej części gąbki martwa strefę


Absolutnie nie! Też tak myślałem, do momentu zrobienia filtra :P. Gwarantuję, że gąbka pracuje całą powierzchnią. W pierwszych dniach na dole, zapewne szybko przykleja się syf ale wraz z upływem czasu mniejszy opór jest coraz wyżej i tamtędy zaczyna przeciskać się woda z całym brudem.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Ok. Kapuje. Faktycznie logicznie rzecz.biorąc ma.to.sens. To.robię taka wersję dopasowana.do.moich.wymiarów, mały.wlot u góry też.zrobię dla.świętego.spokoju. Tak z ciekawości próbowałeś też.wersje z tą.przegroda od.spodu zaraz.przed.ta.z.dolnym przepływem?

Opublikowano

Nie robimy nic dla świętego spokoju tylko tak jak sprawdzone wersje.

Bez prowadnic gąbka potrafi skręcać przy wciskaniu.

Zapomnieliście o grzałce więc albo komora śmieciowa przed gąbką albo ta między gąbką a blokiem powinna mieć 3cm by weszła grzałka.


W roślinnym akwarium nie ma potrzeby stosowania "usuwaczy NO3" bo najczęściej go brakuje a nie jak u nas NO3 jest zmorą akwarysty ale to do decyzji. Lepiej komorę pozostawić jakby naszła autora myśl zamiany roślinnego na Malawi to kaseciak gotowy:D a naprawdę warto bo u nas to się dopiero w baniaku dzieje i to od pierwszej chwili.

U kolegi w pustej komorze bloku Purolite może być dyfuzor CO2 i grzałka.


Także nie potrzebne jest złoże biopolimeru TMBT bo w roślinnym nie ma nadmiaru NO3.;) wprost przeciwnie oni nawożą akwarium nawozami w tym także azotowymi czyli dokładają NO3.


Przy stosowaniu biopolimerów czyli NGBC lub TMBT blok Purolite A520E pracuje tylko jako krystalizator wody usuwając humus z DOC czyli ten zółto-brązowy kolor wody.

W roślinnym też ten efekt występuje więc jednak komorę na blok Purolite bym pozostawił


przepraszam za OT bo to opis nie dla Malawi więc nie z tego forum a kolegę zapraszam do pisania na pw w przeciwnym wypadku zaraz mod kolegę pogoni.

Opis kaseciaka dla roślinnego jest odmienny od kaseciaka dla Malawi Tanganika co wyrażnie zaznaczam by młodziankowie się nie wzorowali.

  • Dziękuję 1
  • 3 tygodnie później...
Opublikowano


Kaseciak będzie miał skimmer z wcięciem zęba ok 4cm (...)

(...) do tej komory planuje włożyć jeszcze grzałke i dyfuzor CO2, ew druga pompa żeby lepiej rozpuścić tam gaz.


http://www.fotosik.pl/zdjecie/738ec58082f18e54



Jako skimer do 160 w zupełności wystarczy jeden ząb o szerokości 5mm,wystarcza na pozbycie się filmu białkowego -tak mam i jest to sprawdzone.Więcej zębów to większy przepływ przez skimer kosztem zmniejszonego przepływu przez filtr.

W swoim szklaniaku mam również podawany CO2.

Dyfuzor CO2 jest umieszczony w komorze pompy - nad złożem biologicznym (nie chcemy wybić bakterii),następnie przykryty jest 1cm gąbki PPI 45(rozprowadza gaz na całą powierzchnię komory pompy) i dopiero na tej gąbce położona jest pompka ,która jeszcze bardziej miesza wodę z CO2.

post-15563-14695725472511_thumb.png

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam wszystkich.


Jest to mój pierwszy post na tym forum i pewnie powinienem pierwszy post umieścić w dziale przedstaw się i swoje akwarium ale z uwagi, że brak jest jeszcze akwarium i nie ma co przedstawiać piszę tutaj bo na dniach odbieram nowy baniaczek 375l czyli 150x50x50 i chcę do niego wykonać kaseciaka. Wątek przeczytałem cały i jak już kilka osób zwróciło na to uwagę iż wersji jest dość dużo i trudno mi wybrać ponieważ nie mam doświadczenia z biotopem Malawi a i przerwa w akwarystyce jest kilkuletnia. Czekam z niecierpliwością na szablony kaseciaków zaproponowane przez deccorativo. W związku z tym, że muszę kupić wszystko do wykonania takiego kaseciaka mam pytanie:

1. Czy do tej wielkości zbiornika wystarczy pompa Aquaqel 2000 czy raczej kupić Jebao DC3000

2. Która wersja kaseciaka byłaby optymalna do tego zbiornika ( kaseciak może być zamontowany z boku jaki i na środku ).


Pzdrawiam.

Opublikowano
1. Czy do tej wielkości zbiornika wystarczy pompa Aquaqel 2000 czy raczej kupić Jebao DC3000

2. Która wersja kaseciaka byłaby optymalna do tego zbiornika ( kaseciak może być zamontowany z boku jaki i na środku ).


Kup Jebao, ma regulację mocy jakby co.

W temacie wersji to wg mnie nie ma optymalnej, ja w swoim miałem wersję 7.0 (o ile nie pomyliłem numeracji:) ) i był zamontowany na tylnej ścianie po lewej i było git.

Opublikowano
Czekam z niecierpliwością na szablony kaseciaków zaproponowane przez deccorativo. W związku z tym, że muszę kupić wszystko do wykonania takiego kaseciaka mam pytanie:

1. Czy do tej wielkości zbiornika wystarczy pompa Aquaqel 2000 czy raczej kupić Jebao DC3000

2. Która wersja kaseciaka byłaby optymalna do tego zbiornika ( kaseciak może być zamontowany z boku jaki i na środku ).



Kaseciak każdy jest optymalny jak kolega słusznie zauważył bo każdy go robi jak zechce i na swoje widzimisię nie zawsze takie jak moje czy innych widzimisię.

Coś takiego jak szycie u krawca garnituru na miarę - fakturę, deseń, kolor, krój wybierasz a nawet jak masz garb to będzie leżał na tobie idealnie.:D nie to co ten gotowy ze sklepu.

Więc to ty musisz zadecydować czy będzie z boku czy na tyle, czy będzie stał na dnie czy wisiał nad dnem, czy będzie jednostronny czy dwustronny, czy to wersja 6.0 z pionowymi gąbkami czy 7.0 z poziomymi. Jak napiszesz na mój adres mailowy z publicznego profilu to uzgodnimy szczegóły i wyślę projekt bo tu nie wkleję.

Oczywiście jakieś projekty mam ale nie swoje bo nie maluję w 3D ani w exelu - mam podesłane przez dziesiątki kolegów które były na maila uzgadniane poza forum.

Tu nie mam możliwości wklejenia w exelu więc nie robię szablonów.

W zależności czy w ogóle i jak masz wklejone wzmocnienia i jaką kasę na to przeznaczasz to skroimy ci garniturek na miarę potrzeb i twoich możliwości .


Pytasz o pompy do 300l proszę bardzo do wyboru w zależności od dostępnej kasiory:


falownik jvp 102B 5000l/h tylko 12W

2x Hydor Pico 1200 tylko 2x7W

Atman 306 tylko 90 zł

Aquael Circulator 2000

Jebao/Jecod AC lub DC lub DCT od 2000l/h w górę - ale to Mercedesy


W ramach wprawek zrobiłem tło-kaseciak do najmniejszej możliwej Tanganiki - 54l która u mnie robi za kotnik do podchowania tropheusów no dla Malawi jako zbiornik nie realna ale działa prześmiesznie i może być jako tło-kaseciak także do najmniejszej naszej 112l.

Pierwsze to to że jest to kompletna filtracja mech/biol/NO3/PO4 z klarowaniem wody i skimmerem a wszystko chodzi na pompie 2,5W ( słownie dwa i pół wata) zabiera rybom 2litry z 54l i ani centymetra dna.

Przed budową wyglądało raczej jak jeden wielki eksperyment bez złoża biologii tylko na gąbce piasku i tym wapieniu, ale parametry doskonałe NH4-0 NO2 - 0,025 NO3 - 5-7 a woda klar super.


437b5f35cbdf8a1bgen.jpg



zaplanowałem totalną rewolucję by sprawdzić

- korek od wina Seby - kto czytał ten wie o co chodzi

- sprawdzenie biologii zrobionej przed zakupem akwarium

- sprawdzenie czy wystarcza tylko piasek jako złoże biologii po usunięciu gąbki i wapienia


kolejne etapy budowy


e8ec1bd3d6d1e225gen.jpg


f63485b3befadf41gen.jpg


4a18a833150bc084gen.jpg




opis co i gdzie


c9ac73fd8ff885c0gen.jpg


efekt końcowy


070f05088cf48e47gen.jpg



pomiary parametrów po 3 dniach.

Opublikowano
Jak zamontowałeś ten falownik ?


Na wcisk:D Agnieszko

Ważne by to był falownik który ma wystający okrągły kołnierz na wylocie np jvp 102B ja użyłem jvp 110 a jvp100 już się nie nadaje bo nie ma kołnierza.

I koniecznie trzeba kupić wersję na przyssawkę. Ja ostatecznie założyłem przyssawkę bo komora pompy ma długość falownika z przyssawką więc nie ma się gdzie cofnąć:D

Dopiero jak to włączyłem to mi kopara opadła:shock:

Rozumiesz jak pcha te 2000l/h do przodu to sam falownik chce do tyłu.:D musi mieć podparcie bo kleić nie można musi być możliwość wyjęcia.

Do karmienia muszę wyłączać bo mi płatki wciąga w filtr zanim ryby doskoczą. ale praca tego jest zabawna - tylko na filmie można zobaczyć - zdjęcia nie pokażą.

Jeszcze mam falownik Resuna 4000l/h to zobaczę jak ten będzie działał i nakręcę filmik.

Oj Seba będziesz zdziwiony przyjacielu:D :D

  • Dziękuję 1
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Deccorativo polecał mi cosmpoplast500 do klejenia pcv, ale nie mogłem go znaleść w okolicy, a nie uśmiechał mi sie zamawiać go z Allegro czy to "cos" z castoramy sie nada? http://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i-artykuly/mocowania-i-laczenie/tasmy-i-kleje/kleje/klej-technicqll-do-twardych-plastikow-20-ml.html


Klej jest odpowiedni do klejenia zabawek dla dzieci, mikserów i rur w kradnie więc chyba będzie ok.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
    • Używam właśnie poliestrowej od innego dostawcy niż poprzednim razem bo tamten już nie ma jej w ofercie. Tamta poprzednia nie robiła mi takiej wody. Oczywiście nie można wykluczyć, że ubytek bakterii ze starej owaty właśnie to powoduje, mimo braku zmiany parametrów NO2, NO3, ale może też trafiłem na wyrób z innej chińskiej fabryczki gdzie proces produkcji jest trochę inny . Woda wygląda przez dwa -trzy dni jak by była lekko zabarwiona (zafarbowana) na na biało, a nie pływał w niej jakiś widoczny gołym okiem pył.  Chyba przy następnej wymianie  włożę wkłady sznurkowe i zobaczę co będzie się działo. Czy ktoś z Forumowiczów używa gotowych sznurkowych , jeśli tak to z jakim PPI bo pamiętam, że kiedyś używałem jakieś w miarę gęste i po kilku dniach się zapychały.
    • Sprzedawca nie ma tu znaczenia, należy zwracać uwagę na rodzaj włókniny. Silikonowe pylą, poliestrowe nie. https://allegro.pl/oferta/wloknina-tapicerska-poliestrowa-owata-sztywna-300g-12017517499
    • Jedno nie daje mi spokoju, czy na pewno dobrze regenerujemy żywice jonowymienne? Powszechnie polecana na forum i stosowana metoda regeneracji zakłada przygotowanie roztworu 10% solanki i objętości 3 x objętość żywicy, w której następnie płukane jest złoże. Patrząc jednak jak sposób regeneracji w domowych stacjach uzdatniania (opis np. https://www.filtry-do-wody.info/blog/regeneracja-zmiekczacza-wody-co-warto-wiedziec/) widzę jedną zasadniczą różnicę: w stacji uzdatniania solanka przechodzi przez złoże tylko RAZ i trafia do kanalizy a u nas żywica zwykle "kąpie się" w solance przez dłuższy czas. Przykładowo, stacja do usuwania azotanów w instalacji domowej (https://sklep.osmoza.pl/usuwanie-azotanow-global-water-nitrate-p-2240.html) zużywa do regeneracji 25l żywicy 140 l wody i 2,9 kg soli (solanka o stężeniu ok 2%) i trwa niecałą godzinę. Proporcjonalnie, do regeneracji 1 litra żywicy zużywane jest zatem ok 5,6l solanki. I teraz pytanie co jest lepsze dla żywicy i jej właściwości absorpcyjnych? Jednorazowe płukanie solanką o mniejszym stężeniu ale w większej ilości, czy długie płukanie w tej samej solance o większym stężeniu? W pierwszym przypadku wypłukujemy wszystko z zabrudzonej żywicy, a w drugim "zabrudzona" solanka wielokrotnie przepływa przez nasze złoże. Tak jak już wcześniej pisałem mam u siebie 3 litry PA202 i do regeneracji używam 6 lub 9 litrów solanki 10%. Regenerację robię na dwa sposoby: albo mieszam gorącą "zupę" w wielkim 9-o litrowym garnku (6 litrów solanki + 3 litry żywicy), albo 9 litrów letniej solanki (ok 40oC) przepycham małą pompką przez dwa szeregowo połączone HW603 z wylotem z powrotem do gara. W obu przypadkach regeneracja trwa ok godzinę. Czasami powtarzam proces regeneracji po raz drugi z nową "czystą" solanką - wtedy kolor "zupy" jest jaśniejszy 🙂  Po tym oczywiście płukanie pod kranem i z powrotem do akwa. Następnym razem planuję jednak przygotować w wiadrze 30 litrów solanki o mniejszym stężeniu i przepchnąć ją tylko raz przez całą żywicę przy wolnym przepływie (litr na minutę). Co o tym sądzicie? A może ktoś już tak robi?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.