Skocz do zawartości

wady i zalety filtracji narurowej


grzegorz77

Rekomendowane odpowiedzi

grzegorz - czym mniejsze akwarium, tym jest to rozsądniejsze, w 720 l mam miejsce aby schować pompy, filtry i wiele innych rzeczy w środku, przy akwarium 112l każda rzecz w akwarium jest widoczna i "duża"

Co do tego,że filtrację trzeba gdzieś schować - chyba jak każdą, czym większe akwarium, tym większe filtracje.

Podając plusy i minusy filtracji narurowej, należało by je przyrównać od razu do innych sposobów filtracji, wtedy będzie można się przekanać, że ciężko jest zastosować lepszą inną filtrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą zaletą narurowca jest jego wydajność czyt. pompy CO. Żadne kubełek z tą samą mocą nie przepuści tyle wody co pompa CO. Można też regulować przepływem np. na czas nocy można zredukować przepływ na pompie, przy kubełku nie ma tej możliwości. Oczywiście nie jest to konieczne ale tak możliwość istnieje.

Jeżeli chodzi o kwestie od ilu litrów dawać narurowca to otwarcie powiem, że i od 100cm długości akwarium. No bo niby czemu nie ? Tak jak pisał Jeffik za jednym razem masz mechanika i biologa w jednym z bardzo dużą wydajnością bez tych beznadziejnych turbo-gąbek i w tak za małym akwarium. Natomiast w dużych akwariach +1000l jest to świetna alternatywa na sumpa jeżeli ktoś nie ma miejsca lub smykałki do zrobienia sumpa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegorz - czym mniejsze akwarium, tym jest to rozsądniejsze

Rozumiem że kolega miał na myśli raczej słowo "większe":)

-- dołączony post:

Jeżeli chodzi o kwestie od ilu litrów dawać narurowca to otwarcie powiem, że i od 100cm długości akwarium. No bo niby czemu nie ? Tak jak pisał Jeffik za jednym razem masz mechanika i biologa w jednym z bardzo dużą wydajnością bez tych beznadziejnych turbo-gąbek i w tak za małym akwarium. Natomiast w dużych akwariach +1000l jest to świetna alternatywa na sumpa jeżeli ktoś nie ma miejsca lub smykałki do zrobienia sumpa.

Oczywiście muszę w tym wątku grać tego złego ,bo tak jak się spodziewałem będą tu same achy i ochy nad tym systemem,a jednak na pewno ten system ma wady,ale nie neguje że jest to dobre rozwiązanie.Co do sensowności instalacji narurowca nawet w 100 cm akwarium,to można i w 50cm jak masz czas i ochotę.Chodzi tu jednak o opłacalność i umiejętności.Nie uwierzycie panowie ale nie każdy facet lubi majsterkować,a znam i takich co trzeba im młotek zabrać bo zrobią sobie i innym nim krzywdę:).Jak napisał kolega wcześniej cena wykonania dobrego narurowca to około 1000 zł,przykładowo ja chcę wykonać gorszy powiedzmy do akwarium 200l za 500 zł.Za tą cenę spokojnie mogę kupić dwa używane kubły na "tablicy".Nie jestem zwolennikiem podziału na mech.i bilog.oraz "krystalicznie" czystej wody,ale kto co lubi.Mam już dwa kubły na podział,a zaletą jest zero robocizny,nie muszę wiercić dziur w szafce,podczepiać rury,korpusy oraz pompę,przycinać, sklejać itp.Drugą wadą narurowca jest to że gdy stwierdzisz po jakimś czasie że zainstaluje sobie większe akwarium,no to może być lipa,bo szafka za mała a w niej narurowiec,którego znów trzeba będzie przerabiać.No i trzecia sprawa, w pracy mam kilka narurowców do odwróconej osmozy,i jeżeli ktoś mi tu pisze że nie spotkał się z przeciekaniem korpusów to ma szczęście,ba ja się już spotkałem.Ale podkreślam że jest to super rozwiązanie dla dużych akwariów(moim zdaniem powyżej 300l),dla mniejszych raczej przerost formy nad treścią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak napisał kolega wcześniej cena wykonania dobrego narurowca to około 1000 zł,przykładowo ja chcę wykonać gorszy powiedzmy do akwarium 200l za 500 zł.Za tą cenę spokojnie mogę kupić dwa używane kubły na "tablicy".Nie jestem zwolennikiem podziału na mech.i bilog.oraz "krystalicznie" czystej wody,ale kto co lubi

Do 200l akwa spokojnie się zmieścisz w cenie 500 zł kupując używaną pompę i robiąc prostego narurowca z 2 korpusami (więcej do tego litrażu nie trzeba).

Nie uwierzycie panowie ale nie każdy facet lubi majsterkować,a znam i takich co trzeba im młotek zabrać bo zrobią sobie i innym nim krzywdę
To pozostają mu gotowe rozwiązania.

Drugą wadą narurowca jest to że gdy stwierdzisz po jakimś czasie że zainstaluje sobie większe akwarium,no to może być lipa,bo szafka za mała a w niej narurowiec,którego znów trzeba będzie przerabiać.
Alternatywą jest zrobienie narurowca na rurach pex, czyli całkowicie rozbieralnego (niestety dalej trzeba coś zrobić czyli nie dla całkowicie leworęcznych ;))
.No i trzecia sprawa, w pracy mam kilka narurowców do odwróconej osmozy,i jeżeli ktoś mi tu pisze że nie spotkał się z przeciekaniem korpusów to ma szczęście,ba ja się już spotkałem
Różnica między osmozą a filtracją to ciśnienie w obwodzie, przy dużym łatwiej o nieszczelności.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 200l akwa spokojnie się zmieścisz w cenie 500 zł kupując używaną pompę i robiąc prostego narurowca z 2 korpusami (więcej do tego litrażu nie trzeba)

Wlicz do tego cenę "robocizny",bo powiedzmy mam dwie lewe ręce a jednak uparłem się na narurowca.A swoją drogą jestem ciekaw ile właśnie kosztuję sama "robocizna" jeżeli ktoś zatrudnił kogoś do zrobienia mu narurowca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tak z innej beczki. Czy można stosować taką watolinę do filtracji w akwarystyce?

Owata, ovata, watolina 150g/m2 szer.160cm gr.1,5cm (4201374335) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img18.allegroimg.pl/photos/400x300/42/01/37/43/4201374335@@AMEPARAM@@18@@AMEPARAM@@42/01/37/43@@AMEPARAM@@4201374335

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlicz do tego cenę "robocizny",bo powiedzmy mam dwie lewe ręce a jednak uparłem się na narurowca.A swoją drogą jestem ciekaw ile właśnie kosztuję sama "robocizna" jeżeli ktoś zatrudnił kogoś do zrobienia mu narurowca?


Nie ma przy tym żadnej filozofij, nie moge sobie wyobrazić zeby ktoś nie mógł sobie zaprojektować filtracji i posklejać kilku wymierzonych rurek. Tym bardziej z pomocą tego forum gdzie jest masa porad, projektów, rysunków i wszystko jest omówione krok po kroku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.