Skocz do zawartości

Parametry wody


Zibi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Stałem sie szczęśliwym posiadaczem akwarium malawi, na razie ma tylko 4 dni :). W zakładaniu wielce dopomogły mi dociekliwe pytania basiora które zadawał w trakcje zakładania swojego baniaka :).

Akwarium na 300l, filtry: Fluvala 305 i fluvala 4+.

Oświetlenie: na razie standardowe świetlówki w pokrywie.

Dekoracja: tłu strukturalne, skały głownie piaskowce i dwa otoczaki. Podłoże: piasek budowlany (warstwa 7-12cm tu nie wiem czy czasem nie przesadziłem).

Przy zalewaniu dodałem uzdatniacza i następnie startera.

Po pierwszym dni funkcjonowania zacząłem mierzyć parametry wody:

dzień 1: pH=7,5-8, TwW=11, TwO=17, NO2<0,3, NO3=0

dzień 2: pH=7,5-8, TwW=10, TwO=16, NO2<0,3, NO3=0

dzień 3: pH=7,5-8, TwW=8, TwO=14, NO2<0,3, NO3=0


Dlaczego może spadać twardość?

Wyczytałem na grupach dyskusyjnych ze przez wrzucenie kawałka mięsa do zbiornika można przyspieszyć rozwój niezbędnych bakterii. Co o tym sadzicie?

Czy lepiej wrzucić parę np:, gupików aby zapoczątkowały potrzebne procesy w akwarium?


W filtrze kubełkowym mam orginalnie włozony wegiel (3cele) i ceramike (3cele). Z tego co wyczytałem na forum, wegiel lepiej wyrzucic ale czym go zastapic?


Jak tej pory wada jest krystalicznie czysta i nic sie znia nie dziej.


Pozdrawiam Zibi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepiej wrzucić parę np:, gupików aby zapoczątkowały potrzebne procesy w akwarium?


Ja bym tak zrobił. I wielu ludzi tak robi :) Wrzuca się rybke lub dwie- nieco bardziej odporne na zmiany fizykochemiczne wody, przez kilka dni się je normalnie karmi i... samo sie zrobi :P


W filtrze kubełkowym mam orginalnie włozony wegiel (3cele) i ceramike (3cele). Z tego co wyczytałem na forum, wegiel lepiej wyrzucic ale czym go zastapic?


Tak. Węgiel out.

Czym go zastąpić ? Bezwzględnie ceramiką :P

Ja jak bym mógł to cały bym zasypał ceramiką...

Ah jak sobie pomyśle ile podłoza dla miliardów pozytywnych bakteri by było... :wink:


Piotr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ah jak sobie pomyśle ile podłoza dla miliardów pozytywnych bakteri by było... :wink:


Piotr.



to nie do konca tak... iloc bakterii jest ograniczona iloscia dostepnego dla nich pozywienia, ich ilosc nie bedzie rosla w nieskonczonosc, wiec zbyt duzo ceramiki nic nie da, poza tym w skrajnych przypadkach moze nie byc dobre - ceramika i kazdy jej podobny pod wzgledem struktury material, stosunkowo szybko sie zapycha, co teoretycznie moze doprowadzic do powstania procesow gnilnych w ceramice; wazne jest wiec tez dobre mechaniczne oczyszczenie wody nim bedzie ona przeplywac przez ceramike czy keramzyt itp.


rowniez w zwiazku z tym zapychaniem sie ceramiki ja preferuje mniej porowate materialy filtracyjne np biobale - nie zapychaja sie, wiec cala powierzchnia moze zostac wykorzystana przez bakterie nitryfikacyjne, ktore potrzebuja tlenu do zycia; powierzchnia dostepna dla bakterii nitryfikacyjych w ceramice zmniejsza sie wraz z uplywem czasu;


caly powyzszy elaborat tyczyl sie ino tego jednego, zacytowanego zdania piotrqa, ale zgadzam sie jesli chodzi o jego rade zeby dac ceramike zamiast wegla, w kubelku nic lepszego i tak sie nie da za bardzo wykombinowac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tej ilosci jaka mozesz tam wladowac to ceramika nie odpada, spokojnie, pisalam ze w skrajnych przypadkach moze zrobic ble :)

moja rozpiska tyczyla sie temu coby sprostowac krazaca opinie ze im wiecej tym lepiej - wszystko ma swoja granice :)


przed ceramika bym dala cos co wychwyci drobnice ktorej nie wylapie gabka - np fizeline - aczkolwiek ma to jeden minus - trzeba wtedy czesciej filtr rozbierac coby wyczyscic fizeline :)


ja mam odrazu ceramike ale mam poza tym jeszcze wspomagajace dodatkowe filtry w akwarium


p.s. i jak wspomina kolega kisor - mozesz dac tez grys koralowy albo zeolit, ja osobscie dalabym wtedy grys a potem ceramike

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przy zbyt dużej gęśtości warstwy filtrującej (wstępnej) nie spadnie wydajność filtra lub nie odbije się to jakoś na jego pracy?


ja mam odrazu ceramike ale mam poza tym jeszcze wspomagajace dodatkowe filtry w akwarium


Aditu jak często czyścisz filtr kubełkowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Aditu jak często czyścisz filtr kubełkowy?



max raz na pol roku, jak nie rzadziej :)

i masz racje, wydajnosc moze spasc jesli damy zbyt gruba warstwe fizeliny, ale z drugiej strony i tak spadnie jak sie ceramika zapcha, wiec nigdy nie bedzie doskonale, mysle jednak ze cienka chociaz warstewka fizeliny nie zaszkodzi zabardzo i troche chociaz pomoze;

ale tak jak mowilam ja mam odrazu ceramike, przynajmniej w jednym kubelku, jak jest w drugim to juz nie pamietam.... :)

za duzo tego wszystkiego :) troche tego mam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój sprzedawca filtra poradził mi bym po węglu włożył ceramikę, a jeżeli nie mam to choć pokruszoną i wypłukaną dachówkę oczywiście ceramiczną.

Teraz mam w 1 komorze ceramikę, a w 2 keramzyt.

Na parametry wody narazie nie narzekam.

Odpukać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.