Skocz do zawartości

Światło biotopu Malawi


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Doprecyzowując, chodzi mi o sytuację gdy ktoś ma zbiornik z jasnym piaskiem, rurki emitujące jasne jaskrawe światło ( przemysłowe ) do tego wypełnia białym łupkiem ( niegdyś popularne ) lub wapieniem . Ryby szczególnie w mniejszych zbiornikach wykazują płochliwość ... często osoby skarżyły się na to. Nie zaobserwowalem tego choćby u siebie gdzie mam biały piasek ale stonowane światło czarne tło i czarny serpentynit. Nie chodzi mi więc o to, że sam biały piasek jest problemem tylko intensywność światła spotęgowana odbiciem ( nie wiem czy to dobre słowo ;-) ) tego od jasnych powierzchni.


Wskazywanie zbiornika ekspozycyjnego na zb jest chyba złym przykładem bo pyszczaki tam wpuszczone były płochliwe i to mocno ( przypomnę choćby przestawianie baneru aby zneutralizowac ich lęk ) a w najmniejszym zbiorniku wręcz lekko spanikowane ( być może przypadkiem najjaśniejszym ze względu na jasne kamienie ) . Oczywiście ich ilość trochę je ośmielała a jasny wystrój nie był tym czym jest wg mnie jasny zbiornik . Jednak mimo powyższych uwag to żaden materiał do badań bo jasny wystrój i tak był najmniejszym problemem tych ryb i zapewne w smolisto czarnym tłum ludzi, błyski fleszy i różne drgania płoszyły by je bardzo mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o oświetlenie to może i ja dopiszę parę słów.

Zasadniczo lubię jasne, nawet bardzo jasne zbiorniki.

Ilość światła nierzadko przekraczała u mnie wartości 1W/l.

Z obserwacji wiem że natężenie światła nijak się miało do płochliwości ryb - było im to obojętne.

To co powodowało ich stres to zejście z temperaturą barwy poniżej 3500K

Wtedy można było zauważyć dziwne zachowania i ogólnie stres towarzyszący całej obsadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie panowie.


Podobny temat już był w 2008 roku. Oto on

http://forum.klub-malawi.pl/natezenie-oswietlenia-przyczynek-dyskusji-t11336.html


Zastanawia mnie jedno czy światło Naszego biotopu to obiektywne, czy subiektywne odczucia każdego z Nas...

Dla mnie temat oświetlenia akwarium ma dwa aspekty.

Pierwszy albo dajemy oświetlenie o spektrum jak najbardziej podobnym do naturalnego. Tu wiadomo mamy pełną barwę, gdyż mamy akwaria 40-70 cm wysokości.

Po drugie dajemy oświetlenie tzw. wpadające w niebieskie spektrum. Tu powiedzmy umownie mamy warunki oświetlenia zbliżone do tych z ok 20-25 metra w jeziorze.

Ps. Czy jest Ktoś w stanie podać informacje jakie jest średnie roczne spektrum i natężenie światła słonecznego w Malawi na konkretnej głębokości.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co powodowało ich stres to zejście z temperaturą barwy poniżej 3500K

Wtedy można było zauważyć dziwne zachowania i ogólnie stres towarzyszący całej obsadzie.



Miałem i takie światło i ryby zachowywały się na odwrót niż u ciebie. Były mniej płochliwe i spokojniejsze. Myślę, że światło w naszym biotopie to indywidualna sprawa. Ryba to bez różnicy. przyzwyczają się do każdego rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie panowie.


Podobny temat już był w 2008 roku. Oto on

http://forum.klub-malawi.pl/natezenie-oswietlenia-przyczynek-dyskusji-t11336.html


Zastanawia mnie jedno czy światło Naszego biotopu to obiektywne, czy subiektywne odczucia każdego z Nas...

Dla mnie temat oświetlenia akwarium ma dwa aspekty.

Pierwszy albo dajemy oświetlenie o spektrum jak najbardziej podobnym do naturalnego. Tu wiadomo mamy pełną barwę, gdyż mamy akwaria 40-70 cm wysokości.

Po drugie dajemy oświetlenie tzw. wpadające w niebieskie spektrum. Tu powiedzmy umownie mamy warunki oświetlenia zbliżone do tych z ok 20-25 metra w jeziorze.

Ps. Czy jest Ktoś w stanie podać informacje jakie jest średnie roczne spektrum i natężenie światła słonecznego w Malawi na konkretnej głębokości.

Pozdrawiam.



Myślę koledzy iż wyczerpaliśmy temat Światło Biotopu Malawi i chyba nie ma już dyskusji jakie ono jest, a nasza dyskusja zaczyna zbaczać na to jakie mamy w baniakach lub wklejanie bzdurnych wykresów gdzie światło słoneczne dociera aż na 400m ;) albo utarczki słowne co do oceny barwy.

Natomiast kolega odświeżył pamięć wielu z was i gdyby porównać co pisali 6 lat temu a co teraz to by wyszły niezłe kwiatki, ale to zrozumiałe - doświadczenie uczy i zmienia poglądy.

Zadał też bardzo ciekawe pytania. Otworzę więc nowy temat wokół którego wszystko krąży a nikt go nie zadaje.

Jakie to jest " Akwarium biotopowe typ - Malawi" tu się wypowiecie nie tylko o świetle ale na wiele innych kwestii ale już nie dyskutujcie o światełku biotopu malawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może z tej dyskusji nie wyjdzie nic wartościowego, gdyż po prostu brak nam odpowiednich danych. Do tego zachodzi rozbieżność co do ocennych komponentów tej dyskusji. To co dla jednego wydaje się jasnym akwarium dla drugiego jeszcze nie musi takim być. Trudno jest zmierzyć coś co określa się na oko :-) . Nie watpliwie jasne światło na jasnym podłożu jest obce większości pyszczaków. Jasne podłoża są tam jednak ciemniejsze a znaczącą część ryb żyje nad lub pomiędzy ciemnymi skałami lub nad ciemnymi osadami. Wchodząc w tą dyskusję postawiłem tezę iż światło może boleć ryby. Nadal tezę podtrzymuję, gdyż pojawia się ona dość często. Dlaczego u mnie i części osób takie zjawisko występowało a u innych nie ? Odpowiedź może być różna. Może to kwestia definicji czym jest jasne a czym ciemne światło,może skupienie uwagi na tym a nie innym elemencie ... intensywność, temp. ... a może odpowiedź jest banalnie prosta. Pyszczaki mogą mieć bardzo duże możliwości dostosowania do światła w każdym zakresie i moje/i mi podobnym ryby boli to co nie boli innych ryb, ponieważ jedne ryby nawykły do takiego silnego/zimnego/ciepłego czy jeszcze inaczej scharakteryzowanego światła w wieku dorastania a inne nie. Chcąc dla swoich ryb dobrze nie powtarzamy "błędu" i unikamy tego rodzaju rzeczy, przy okazji zawężając materiał badawczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

deccorativo to, że światło dociera do 400 m to nie żadna bzdura, poczytaj o sferze fotycznej, nas natomiast powinno interesować do jakiej głębokości dociera światło przydatne dla ryb. Najbardziej efektywny biologicznie region mieści się w jej płytszej części. Ta górna partia strefy fotycznej nazywana jest strefą eufotyczną. W tej strefie organizmy fotosyntetyczne wykorzystują energię słoneczną do życia. Poniżej leży strefa dysfotyczna, do której dociera światło, jednak w niewystarczającej ilości dla życia. Dlatego ciężko jest spotkać w Malawi ryby poniżej 40 m, bo co miały by one tam robić? Brak składników pokarmowych powoduje, że życie jest tam gdzie dociera odpowiednie światło.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla ścisłości ryby występują głębiej ( podaje to jako ciekawostkę ) i nie są to potwory ze świecącymi wyrostkami ale choćby taki śliczny Mylochromis spilostichus pojawiający się i na 70 metrze. Habitat ma rozdział o tych stworkach i różnorodność głębinowych Lethrinops jest zaskakujące graniczne głębokości jakie podaje Konings to 200 metrów dopiero tam niknie życie. Wiele ryb występuje na bardzo dużej głębi np 150 metrów wiec coś tam dociera ;) a już na pewno spadają cząstki organiczne. Gdy one tam są to coś je zjada a to coś zjada coś jeszcze większego no i tak aż do ryb. Oczywiście ryb ilościowo jest mniej ale są i jeśli coś jest obecnie w Malawi odkrywane to właśnie na głębokiej wodzie.

-- dołączony post:

Dopiero dzisiaj zobaczyłem, że zostałem wskazany jako źródło informacji o tym iż pyski występują na głębokości 5-30 metrów i jak się okazało otrzymałem info, że faktycznie byłem źródłem ale bezwiednym. Po prostu powstalo to z kompilacji moich opisów ryb. Nie jest to ścisłe. Pyszczaki występują i głębiej choć te 40 metrów ogranicza większość naszych podopiecznych a głębiej występują raczej ryby nie goszczące w naszych akwariach lub pojedyncze gatunki jednak cieszące nasze oczy. Natomiast te 5 metrów jako wielkość minimalna to dużo za płytko, wszak pyszczaki nawet te goszczące w naszych zbiornikach bytują w płytkich zatokach a w skrajnych przypadkach nawet na kilkudziesięciu centymetrowej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie panowie.


Podobny temat już był w 2008 roku. Oto on

http://forum.klub-malawi.pl/natezenie-oswietlenia-przyczynek-dyskusji-t11336.html



Ps. Czy jest Ktoś w stanie podać informacje jakie jest średnie roczne spektrum i natężenie światła słonecznego w Malawi na konkretnej głębokości.

Pozdrawiam.

Natężenie światła w jeziorze zmienia się w ciągu dnia, jest to zależne od położenia słońca. Z informacji firmy nurkowej wynika że najlepszą porą do nurkowania jest wrzesień-październik. Woda jest wówczas bardzo czysta, gdy nadejdą deszcze przejrzystość spada. Podobnie jest w naszym Bałtyku, latem przejrzystość jest słaba, zima, wiosna to najlepszy czas na nurkowanie. Z ciekawostek dodam że osoba która nurkowała w Malawi po raz pierwszy spędziła w wodzie 8 godzin a relacje niesamowite.:D

Poniżej nasz Bałtyk prawie jak Malawi.

post-12774-14695716844757_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Witam, czytając wszystkie posty, rzeczywiście nic się nie można dowiedzieć, tak te dyskusje są zawiłe. Budując belkę, egon44 podał ile, na jaki litraż modułów z rgb. RGB to są po to, by tylko wybarwiać ryby, ale te rgb to jaki kolor ustawić i czy zamiast rgb można dodać moduły czerwone i niebieskie i ile szt. z każdego koloru tak samo belka z diod Led . Robiąc belkę z diod Led, to wiadomo białe a niebieskie oraz inne kolory czerwony mają być, czy nie koniecznie może wystarczą tylko białe brak żelaznych zasad i jest dezinformacja. Wiem każdy zrobi jak uważa  ale może tak konkrety a nie a sobie wybiorą 😉

 

Edytowane przez guziguzowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.