Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich.

Konto na forum założyłem sobie już jakiś czas temu ale do tej pory nie miałem czasu nic napisać. Teraz ten czas nadszedł więc na początek pokaże jak mi się uda moje akwarium i w kilku słowach je opiszę.


Zbiornik:

Wromak 150x50x50 z dodatkowym wzmocnieniem poprzecznym


Pokrywa:

moje dzieło. Wykonałem ją z pcv i okleiłem okleiną do mebli w kolorze takim jak szafka.


Oświetlenie:

3x3W żarówki LED barwy zimnej kupione w Castoramie. Sprawdzają się świetnie.


Filtracja:

filtr zewnętrzy JBL 1501 greenline wypełniony ceramiką

filtr wewnętrzny Aquael circulator 2000


Napowietrzacz:

Eheim airpump 400


90kg piasku, 70kg kamieni


Obsada:

4x Pseudotropheus saulosi

2x Iodotropheus sprengerae

4x Pseudotropheus socolofi

5x Pseudotropheus crabro

3x Pseudotropheus elongatus neon spot


Niektóre są już duże a niektóre jeszcze rosną.


Karmie ryby raz dziennie, w akwarium sprzątam 2-3 razy na tydzień (odmulanie dna) a raz w tygodniu robię większe sprzątanie z podmianą 30% wody, czyszczeniem szyb no i układaniem kamieni od nowa bo przecież porozwalane jakby tam stado słoni mieszkało a nie ryby :D


A tak to wygląda:


http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4a1f1cbed36b4912.html


Pozdrawiam

Opublikowano

Bardzo ładne akwa. Mi tam się podoba.


A jak z obsadą co do płci 1+1 itp


Carbo ładnie podrosły


Pokrywa DIY to fajna sprawa ale bardziej ciekawi mnie kwestia oświetlenia. Jakbyś znalazł czas to chętne obejrzę jakąś fotkę pokrywy + oświetlenie :)

Opublikowano
no i układaniem kamieni od nowa bo przecież porozwalane jakby tam stado słoni mieszkało a nie ryby :D



Jak będziesz zmieniał czytaj zmieniał układ kamieni co chwila - ryby nie będą miały swojego terytorium - to błąd - muszą w baniaku obrać terytorium a Ty co chwila zmienisz im aranż baniaka z tego co napisałeś - to błąd- ustaw sobie wnętrze zbiornika raz tak jak Ci odpowiada i zostaw bez zmian.

P.S. zasłoń mechanika - za bardzo "bije w oczy";-) - reszta kwestią gustu - Tobie ma się podobać.

pozdrawiam i życzę sukcesów ! :-)

Opublikowano

No właśnie co do płci to nie jest to książkowo dobrane bo jak kupowałem rybki to były małe i płci nie dało się rozróżnić. Wyszło tak, że mam saulosi 1+3 (samiec/samica), sprengerae 1+1, socolofi 2+2, neon spot 1+2, crabro 2+3.


Zdjęcia pokrywy są tutaj

http://www.fotosik.pl/u/farmerj23/zdjecie/1/album/1584922


Wykonana jest z pcv spienionego 10mm wg pomysłu znalezionego gdzieś w googlach. Trochę swoich usprawnień pododawałem.

Zawiasy typowe meblowe, z tyłu miejsce z wyłącznikami do światła i wentylatorów. Światło włączane i wyłączane jest sterownikiem ale w razie czego można je też wyłączyć guzikiem.


Oświetlenie niby 9W ale wystarcza. Jest widno i glony zielone w ogóle nie rosną. Inaczej jest z okrzemkami ale jak często podmieniam wodę to i z nimi sobie daje radę.


Co do kamieni to może nie tyle wszystko od nowa układam co sprzątam pod nimi. Zauważyłem, że 90% odchodów wpada pod kamenie i jak pod kamieniami nie odmulałem dna to był problem z okrzemkami. Teraz podnoszę delikatnie kamienie, wężem odsysam to co tam znajdę i odkładam z powrotem. Przy okazji młode rybki odławiam bo też się tam chowają jak są. Problem okrzemek zniknął.


Z "mechanikiem" dobry pomysł, żeby go zasłonić. Może przy następnej re-aranżacji trochę kamieniami go zakryję.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
    • Witam, posiadam sterownik od 2 lat  LedDimmer Pro V5 który mam podłączony do zasilacza 12V 45W i z dioda i samsung RGB od jakiegoś czasu dioda sterownika zaczęła migać z ledami przez chwilę się ustabilizuje i znów zaczyna migać wie może dlaczego tak się dzieje? 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.