Skocz do zawartości

totalny nowicjusz - start zbiornika 450l


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Mam skrajnie inne doświadczenia w tym względzie zarówno w 375 l jak i 450 l stosowalem ta filtracje z powodzeniem i to latami. Ok żwir który miałem mógł ukryć zanieczyszczenia ale miałem i piasek w pozniejszym okresie i w 375 cały czas. Można się kłócić czy system wewnętrzny - zewnętrzny będzie skuteczniejszy czy nie lepszy byłby system narurowy z fbf ale przeciwko pierwszemu jak dla mnie przemawia brzydota wewnętrznych urządzeń i konieczność grzebania w baniaku a w drugim skomplikowanie przy montażu.

Jednak wskazane przez ciebie panaceum na rzekomą nieskuteczność kubełków w dziedzinie mechaniki jest nieprzekonywujace. Te za słabo dmuchajace urządzenia pozbawiasz gąbek i kneblujesz bardziej szczelnymi sznurkami aby wzmocnić filtracje mechaniczną ? Same kubły nie dawały rady a ze zmniejszonym przepływem już tak ? O tym że sznurek jest szczelniejszy od gąbek nie ma chyba co dyskutować sam wyrzucalem wkłady na rzecz gąbek w moim narurowcu aby zwiększyć przepływ. Plusem prefiltracji na pewno jest nie wpuszczanie w cykl części zanieczyszczeń no i nie otwieranie kubła ale właśnie dla tego proponuję kubeł mniejszy aby takie zanieczyszczenia eliminować. Teraz biologia. Po co mi większą ilość złoża skoro planowane kubły są i tak nadmiarowe ? Co do płukania gąbek można tego uniknąć stosując w kubełku mechaniku sama wate którą wyrzucasz. Dlatego ja też się lekko uśmiecham gdy ktoś tak zajadle zwalcza system z 2 kubelkami jako nie wystarczający :-) . Co do guru to na pewno nim nie jestem mam przemyślenia i swoje doświadczenia ale guru zawsze ma brodę a ja się gole ;-)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Kupujesz korpus filtra narurowego

FILTR WODY korpus 10 narurowy 1/2 wkład piankowy (4001389188) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img04.allegroimg.pl/photos/400x300/40/01/38/91/4001389188@@AMEPARAM@@04@@AMEPARAM@@40/01/38/91@@AMEPARAM@@4001389188

i dwa przyłącza http://www.narzedzianonstop.pl/ogrodnicze/program-wodny/p,przylacze-z-gwintem-zewnetrznym-1-2-3-4-cala-cellfast,33348.html

Do tego jeszcze tylko wkład sznurkowy.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Montowanie jest bardzo proste - myślę, że moja kobieta by sobie nawet z tym poradziła ;P

Wystarczy kupić korpus narurowy z wkładem i już ;)

Opublikowano

Z otwarciem kubełka i jego wyczyszczeniem radzą sobie 8 latkowie w klubie który prowadzę ;-) nie demonizujcie też czyszczenia kubelka mechanika mi zajmowało to kilka chwil.

Opublikowano

porównanie otwieranie kubła, a korpusu to jednak słaby temat...zanim otworzysz 2 z 4 klamer kubła masz wymieniony sznurek w korpusie;)

Opublikowano

ok przyjmuje wasze argumenty oraz porady i bardzo wam za nie dziękuje!!!!!

nadal nie wiem co wybrać jako filtrację, ale im więcej za i przeciw konkretnym rozwiązaniom tym lepiej.


tak na marginesie bez waszej pomocy, a słuchają typa z zoologa u mnie w mieście już bym popełnił masę błędów, nie mówiąc o tym jak ten szanowny sprzedawca chciał mnie ograbić z kasy (za szafkę, akwa i pokrywę wyliczył mi 2700 złoty z RABATEM, tymczasem ja to samo kupiłem przez neta za 1100 zeta). Nigdy więcej mnie ten pan już w swoim sklepiku nie zobaczy.


to jeszcze takie pytanko które już się pojawiło w poprzednich postach ale gorąca dyskusja na temat kubełków sprawiła iż zostało ono pominięte:

a mianowicie chodzi mi o tyło do zbiornika.

czy jest konieczne?

jeżeli tak, to jakie tła polecacie, jakieś gotowe czy może jakieś samoróbki?

jeżeli samoróbki to z jakich materiałów?

bardzo ważna, a może najważniejsza pod tym względem jest dla mnie ESTETYKA tegoż gadżetu!

(mile widziane jakieś przykładowe fotki)


i jeszcze jedno: czy istnieje jakaś fachowa literatura w języku polskim o rybach z Malawi, czy jest podobnie jak z terrarystka i niestety jesteśmy skazani na pozycje obcojęzyczne?

Opublikowano

Tło nie jest konieczne jeżeli akwarium miałoby być widoczne z conajmniej dwóch stron : przodu i tyłu, jeżeli nie jest widoczne od tyłu zazwyczaj każdy daje tło. Jakie?? To już głównie kwestia gustu i zasobności portfela ;) jedni dają czarną bądź niebieska folię inni kupne tła 3D a jeszcze inni robią je sami np. ze steropianu bądź pianki montażowej pokrytej zaprawą np. CX5 która finalnie zostaje pokryta farbami akrylowymi bądź do zaprawy bezpośrednio przy jej rozrabianiu dodawane są barwniki do zapraw jest na ten temat sporo tematów zarówno na tym jak i na innych forach :)

Dobrym pomysłem wydaje mi się to abyś przejrzał klubową galerie wytypował tła które ci się podobają i pasują do twojej koncepcji akwarium a resztę w razie potrzeb później dopomożemy :)


Wysyłane z mojego GT-S5300 za pomocą Tapatalk 2

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Odnośnie filtracji to musisz przyjąć, że co akwarysta to inny sposób. Każdy ma jakieś swoje upodobania oraz spostrzeżenia- trafne lub mniej.

Jeśli chcesz mieć tanie i estetyczne tło polecam spienione pcv oczywiście w kolorze czarnym. Koszt takiego tła na twój zbiornik to około 50zł. Przy zastosowaniu takiego tła nie musisz nić kleić itd. Jak sam pewnie wiesz ciężko nakleić czarną folię aby nie wyszły jakieś bąble - przynajmniej mi się to nigdy nie udało. Jeśli masz więcej kasy to kup coś gotowego strukturalnego lub wykonaj sobie coś takie sam. Zajrzyj do odpowiedniego działu. Jest mega dużo ciekawych informacji oraz pomysłów na tła.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

@Edd


przejrzałem parę fotek zbiorników z tłem ze spienionego PCV i powiem: całkiem, całkiem!

Ładne, proste, estetyczne, niestety nietanie (konieczność zakupu całej tafli dość pokaźnych rozmiarów). Wielkie dzięki za fajny pomysł.

Mam (jak zwykle) pytanie jak wygląda czyszczenie takie PCV z glonów, czy jest to problemem? Oraz jak zamontować taką tafle wewnątrz zbiornika (nigdzie na forach nie znalazłem konkretnych wskazówek: silikon akwarystyczny czy może jakieś inne rozwiązanie)?

Opublikowano

To co napisałem w sprawie kubeł jbl1501 + prefiltr narurowy nie jest teorią która mi się przyśniła czy natknąłem się w kolorowym czasopiśmie ( Pani domu itp. ;-) ) tylko taki układ dział u mnie w akwarium gdzieś od roku. Nie zauważyłem dużego spadku przepływu. Resztę wytłumaczył Perez666 i Crav !!!

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.