Skocz do zawartości

totalny nowicjusz - start zbiornika 450l


IdealJunioR

Rekomendowane odpowiedzi

witam!:)


jako iż jestem nowy na tym forum przedstawie się.


Nazywam się Maciej mam 33 lata i od 15 lat jestem zapalonym TERRARYSTĄ - posiadam sporą kolekcję węży dusicieli, jaszczurek oraz pająków ptaszników - nie będę tu wymieniał wszystkich z gatunku bo nie ma to sensu. Jestem również właścicielem kocurka rasy Maine Coon.


na forum zaglądam od jakiegoś czasu i postanowiłem że czas założyć sobie akwarium i zacząć przygodę z kolejnymi zwierzakami tym razem ryby.


na początek kupiłem szafka pod akwarium oraz zbiornik 450l o wymiarach 150x50x60.

w akwarium chciałbym mieć niewielką ilość ryb a może nawet jedna parkę jakiś dużych pielęgnic!


teraz chciałbym bym nabyć osprzęt techniczny i tu moje pytanie do doświadczonych akwarystów jaki sprzęt jest niezbędny do takiego zbiornika?

wytyczne są takie iż chce mieć jak najmniej osprzętu wewnątrz zbiornika, czyli np jedyne filtry jakie wchodzą w grę to filtry zewnętrzne itd.?


liczę na waszą pomoc oraz poważne i profesjonale potraktowanie tematu ponieważ chciałbym zrobić wszytko jak się należy, tak żeby rybki miały tak dobrze jak reszta moich zwierząt!!!!!!!!


przepraszam również jeżeli wypisałem tu jakieś głupoty ale tak jak mówię jestem w tej materii żółtodziobem.


pozdrawiam MAciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno możesz zrezygnować z filtrów wewnętrznych na rzecz dwóch filtrów kubelkowych lub systemu z narurowcami . Nie wiem jakie są twoje mozliwosci w tym wzgledzie. Prostota przemawia za dwoma kubelkami , kupujesz i montujesz ale cena chyba jednak za narurowcem. Liczy się rodzaj szafki no i chęć do zamontowania naukowca. Napisz co byś wolał. Poza tym czy masz nakrywę ?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam pokrywę aluminiową z miejscem na dwie świetlówki.

szafka ma dwie mniejsze zamykane szafeczki o wymiarach 40x50x70.


wolałbym filtry kubełkowe ze względu na prostotę montażu,a tak jak pisałem jestem w tych kwestiach amatorem także myślę, że z filtrem narurowcem (mam nadzieje, że dobrze go nazwałem) bym sobie nie poradził!


proszę o podanie marek oraz modeli filtrów jakie Pan poleca.


jaki osprzęt jest jeszcze potrzebny (również proszę o podanie konkretnych modeli) poza filtrami, chodzi mi totalnie o wszystko tak, żeby miało ta ręce i nogi.


mam nadzieje że nie wymagam za wiele oraz nie sprawiam swoją niewiedzą kłopotów.


dziękuję za każdą pomoc.


pozdrawiam MAciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem Harisimi te Pan brzmi bardzo oficjalnie ;). Kubełki jakie bym polecał to Eheim i Fluval z nimi miałem najmniejsze problemy. Jeden z kubełków powinien być mechanikiem a drugi biologiem. Słabszy zrób mechanikiem. Ja miałem fluvala 404 jako biologa ( wypełnienie jeden koszyk grys koralowy, reszta ceramika, oryginalne gąbki czyszczenie co 4-6 msc ) i eheima 2213 ( wypełnienie na dnie trochę ceramiki, gruba wata perlista i zwykłą wata akwarystyczna czyszczenie co miesiąc ). Starczało. Czy musza być takie ... oczywiście, że nie ... mozesz kupić np Eheima Classica 2217 jako biologa i chińczyka jako mechanika ( tu niech doradza koledzy bo nigdy ich nie stosowałem ). Możesz dać Eheima professionela 2228 jako biologa i chińczyka jako mechanika. Osobiście biologa wybierałbym z filtrów Eheima, JBL, Fluval a mechanikiem na pewno byłby Eheim classic 2213. Mimo tego, że się ciężko odpowietrza jest pewny nie drogi i ma fajnie pod mechanika układane wkłady troszkę podobnie jak w filtrach wewnętrznych.


Świetlówki dałbym jako pierwszą licząc od szyby dałbym jakąś o naturalnym ciepłym świetle np Leucii nature a jako drugą power - glo.


No i nie wiele Ci już sprzetu zostaje. Termometr może być każdy ale żeby było ładnie to najlepiej zewnętrzny aby w baniaku była tylko dioda. Grzałki 2 sztuki po 200 W najlepiej Jager.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki bardzo! właśnie na taką konkretną odpowiedź liczyłem!


teraz sobie poczytam o tych filtrach co nieco, przestudiuje ceny w sklepach internetowych oraz na allegro i skonsultuje się ponownie czy mój wybór jest dobry.?


mam jeszcze pytanie czy różnica pomiędzy biologiem a mechanikiem polega na różnicy w warstwach wewnątrz kubła czy może różnice są inne: jakiś inny montaż lub coś takiego????

może jest gdzieś na forum możliwość poczytania o tych filtrach (prosiłbym o link do tematu jeżeli to nie nazbyt wiele)


jeszcze raz wielkie dzięki za mega profesjonalne podejście do nowego akwarysty!


pozdrawiam MAciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybkiego nie znajdę jakiegoś wątku ale jako zwolennik dwóch kubełków często o tym dyskutowałem. Może ktoś trafi i wklei linka.


Rożnica pomiędzy kubłem - biologiem a kubłem mechanikiem jest wywoływana tylko różnymi wkładami i częstotliwością czyszczenia. Po prostu biolog wypełniony choćby grysem i ceramiką przez 4-6 miesięcy się zamuli ale to wcale nie przeszkadza bo on musi przerabiać amoniak na finalne azotany. Mechanik ma w sobie watę świetnie wychwytująca zanieczyszczenia i dlatego wymaga czyszczenia częściej. Oczywiście prawda jest taka, ze biolog pełni również funkcje mechaniczną a mechanik biologiczną tyle, że wkłady determinują to lub to. Konstrukcyjnie każdy kubełek jest biologiczno - mechaniczny.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zgadza się, dawno tam nie byłem...   A jakieś składy kamienia, ogrodnicze? Na plaży to raczej otoczaki znajdziesz.
    • Jeśli Od Nową dalej zarządza Maurycy to prawie tak jakbym nigdy nie wyjeżdżał.   Z kamieniami jest wesoło, dobijam się do dwóch kamieniołomów ale na razie mnie totalnie olewają. Opcja B, pojechać na plażę i tam szukać, opcja C pojechać w góry. W Glendalough jest stary kamieniołom, można sobie nabrać granitu do woli, ale do kamieniołomu od parkingu są 3 kilometry piechotą w jedną stronę. 🤣 
    • A, jeśli kleiłeś na piankę, to powinno być OK, zawsze coś. Szkoda by było pracy, gdyby miało Ci połamać łączenia. To tło jest dość mocno wyporne, ale i sztywne, jak dobrze przygnieciesz kamieniami, powinno być OK. 👍 Pozdrawiam krajana również, ja prawie całe życie na os. Młodych, ale blisko bydgoskiego, a od kilku lat na początku Bielan, przy Od Nowie. 😉
    • No i musiał kurde wyłapać. 🤣  Kupno w budowlanym czystego silikonu w kraju, w którym ciągle pada* jest nierealne, każden jeden ma fungicydy, czyli do akwa się nie nadaje. Moduły tła są na dnie na wcisk i piankę a docelowo na gruzowisko, które je dociśnie.  *W sumie to zabawne, pochodzę z Mokrego  potem Złotoria i róg Bydgoskiego i Rybaków, dopiero teraz wyłapałem skąd jesteś, pozdrawiam kolegę krzyżaka. 😀
    • Bez obaw, to będzie bardzo wytrzymałe; kamieni na tej piance nie będziesz wieszał. 😜 Wycinając piankę, postaraj się zachować linie załomów tła przy łączeniach, wtedy będzie bardziej naturalnie wyglądało - ale i tak najważniejszy będzie właściwy dobór/zmieszanie farb. Na dno, które zrobiłeś z tła można nasypać trochę piasku, moim zdaniem da to ciekawy efekt sypkiego podłoża "wywianego" na tyle, że odsłoniło kamienie. 👍 I tylko się upewnię: przykleiłeś moduły tła na dno? 🥸
    • Dzięki @TomekT Tło na filtr ładnie zakryło dziurę, w tamtym kącie będzie pewnie największe gruzowisko, więc najbardziej zakryję te łączenia kamieniami.   Potem przyszedł czas na piankę i jej docinanie. Póki co wygląda mocno nienaturalnie, bo jest jak od linijki. Wolałem nie dawać zbyt dużo pianki na pionowe łączenia, bo nie wiem czy pod ciężarem betonu, którym będę je pacykował nie wezmą i się nie urwą. Dół spróbuję zamaskować jakimiś płaskimi kamieniami opartymi o tło. W kilku miejscach ściąłem piankę do zera, żeby maskowała tylko samo łączenie, mam nadzieję że po zabetonowaniu będzie wyglądać ok.      
    • Panie, nie tak źle - zerknij w mój wątek, kamieni mam mniej, ale większe. 😉 A poważnie pisząc - OK, po prostu na jednym zdjęciu wygląda na hałdę. 😜
    • Dziękuję, że napisałeś, iż sprawia wrażenie, że kamienie są usypane - hihi cały tydzień je układałem, z myślą, aby zrobić groty jak największe. Tu np. na fotce (gdzie btw widać zasys ), od tego małego kamyka do ścianki tła jest ponad 30 cm. Za kamieniami zostawiłem taką pustą przestrzeń 10-15 cm. Tło ma na dole tylko 3-4cm, a górą robi się taki  pseudo nawis skalny, bo tu na forum przeczytałem, ze dno jest święte... Pewnie bę∂ę grzebać jeszcze choć też patrzę coby się stało, jak rybcie zaczną kopać... sprawdzałem stabilność konstrukcji.
    • Wiem kombinuję, sam do końca nie wiem, ale i w tym cały urok   Staram się dużo czytać, pytać itp. Dziękuję. Byłem w Aquahaus-gaus. koło Frankfurtu nad Menem w maju i po wizycie mam kocioł w głowie. Spędziłem tak cały dzień prawie i wiem jedno, że wszystkiego co chciałbym mieć się nie da.
    • Tak to moje pierwsze Malawi. (choć od 20 lat o tym myślę, a nie miałem warunków). Chce kupić młode ryby, tak jak piszesz, ale pytanie zadałem z myślą, że może jest jakiś argument, którego nie znam za drugą opcją.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.