Jump to content

Pseudotropheus crabro - rozmnażanie


harisimi

Recommended Posts

Pseudotropheus crabro to jedna z moich stałych propozycji do dużych Malawi - Mix. Obecnie mam je w klubie ale co ciekawe nigdy jeszcze nie widziałem tarła ... ba nigdy nie miałem przychówku od tych ryb a w kilku akwariach zamieszkały. Nie zawsze można to tłumaczyć pechem z doborem płci. Obcnie mam prawie na pewno ryby dwupłciowe wygląda na 2+2. ciekawy jestem waszych doświadczeń z tym gatunkiem. Miał ktoś przychówek ? Czy zauważył coś specyficznego ?

Link to comment
Share on other sites

Doświadczenia z crabro miałem zupełnie odwrotne od Twoich. Miałem lata temu stado 7 sztuk, kupione już jako dorosłe ryby. 2 samce i 5 samic i dosłownie rozmnażały się jak przysłowiowe króliki i regularnie jak w zegarku. Akwarium 500 litrów. Już nie pamiętam czy pływały same, czy jeszcze był jakiś gatunek z nimi. Młodych z każdego tarła było bardzo dużo, 70-80 sztuk to standard a bywało więcej a nie były obficie karmione. Jakbym miał wybrać najbardziej płodnego mbuniaka, jaki pływał u mnie w akwarium, to na pewno wybrałbym crabro.

Link to comment
Share on other sites

Tak, widziałem tarło, jak pływały w moim domowym akwarium. Wystrój standard, jak dla malawi piasek kilka wielkich kamoli, dużo gołego dna. Pływały tylko miesiąc i nie z wyboru a z musu, bo ich standardowy zbiornik miał przeprowadzkę i musiały poczekać aż wszystko zadziała. Potem pływały w 160/?/? z typowym wystrojem piachu i rur pcv :). Na pewno to nie kwestia wystroju, wody itp. że u Ciebie się nie rozmnażają. Stawiam na jedzenie, a ta ryba potrzebuje konkret zjeść. Wiem, że to pokarm wyklęty na tym forum (moim zdaniem niesłusznie, jak się wie co robi i nie ładuje go na kilogramy) ale pokarm je trochę ochotką, potrafi zdziałać cuda;) ewentualnie wersja light czyli shrimp mix, najlepiej w ogóle bez zieleniny tylko sama krewetka + coś z dużą ilością chityny i powinno zaskoczyć.

Link to comment
Share on other sites

Myślę, ze to nie jest kwestia jedzenia ... akurat te obecne siedza z non - Mbuna i to Copadichromis i drapieznikami wiec totalnie miesne żarcie oparte na mrożonce. Moze do tej pory miałem pecha ( jednopłciowość ) a teraz mam je jeszcze zbyt krótko. Jak się wytrą to poinformuje ;).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

No i wywołałem wilka z lasu ;) ... crabro się wytarły. Szyby w akwarium całe więc domniemam, że nic wielkiego się nie działo :D. Pełny pyszczek samicy i zaloty samca potwierdziły, ze to wszystko w ich przypadku jest standardowe a wcześniej miałem pecha.

Link to comment
Share on other sites

crabro miałem koło roku... dorosły harem 1+3 nie było sytuacji kiedy by, samica nie nosiła, a i bywało że wszystkie 3 nosiły. Było tak, aż do sprzedaży... jeszcze kilka miesięcy po wyłowieniu widywałem jakiegoś malucha...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.