Jump to content

guz


Recommended Posts

Myślałem, że nie będę musiał korzystać z tego działu ale życie to zweryfikowało.

Otóż na B.rhoadesii od 3 dni obserwuję powiększający się guz.Dzisiaj już jest duży, wygląda jak by miał pęknąć.


nkw9.jpg

w9m2.jpg

s5tp.jpg


Parametry

no2 - 0

no3 - 20

nh3/4 - 0

pH - 8,2


Ktoś ma jakieś pomysły?

Tylko ta ryba ma tego guzka.

Pokarm pobiera normalnie, zaczyna się wybarwiać.

Link to comment
Share on other sites

Choroby których objawami są takie guzy to wg Antychowicza poza osławioną Mykobakteriozą, jeszcze zakaźne zapalenie skóry ( zwane czasem erythrodermatitis lub wrzodową chorobą skóry ) wywołane przez bakterie Aeromonas hydrophila rzadziej Pseudomonas fluorescens. Jednak z tego co wskazujesz to jest to jedyny objaw chorobowy na focie nie widać całej ryby ale domniemam, że jednak nie ma innych wybroczyn czy miejscowo nastroszonych łusek a to typowe objawy tej choroby. Poza tym ryba zaczyna z czasem dyszeć silnie pracując wieczkami skrzeli.


Trzecim schorzeniem jest Ichtiofonoza /ichtiosporidioza. Bardzo groźne choróbsko, wywołane przez grzyba Ichthyosporidium hoferi. Jednak tutaj ryby najpierw chudną, pielęgnicom ciemnieje ciało i najpierw wykazują te objawy chorobowe a dopiero później pojawiają się wrzody.


Wydaje się więc że może to być niestety osławiona Mykobakterioza i tutaj sam osobiście miałem to u Danio malabarskich własnie w formie pojawiającego się guzka który rósł rozchodził się pozostawiając nieraz znacznych rozmiarów dziurę. Leczenie wskazanymi w tej książce antybiotykami nic nie pomagało. Bo w ogóle Mykobakterioza to coś co wyleczyć bardzo trudno. Podawanie antybiotyków z paszą jest po prostu trudne u tak małych ryb jak nasze.


I teraz o ile diagnoza z książki Antychowicza jest raczej najbardziej czytelna o tyle leczenie jest oparte na lekach archaicznych. Warto wiec poszukać w necie na temat leczenia tych wskazanych chorób.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Kronikarski wpis. Od ostatniego wpisu minęło  15 miesięcy. Często zaglądam tu na forum, ale jakoś nie było o czym pisać. Dobrym wujkiem akwarium wciąż jest samiec Tyrannochomis maculiceps ok 30cm.  Niepodzielnie włada i panuje nad swoją trzódką. Najbardziej licznym gatunkiem jest Nimbochromis livingstonii. Jest to jedna dorosła samica i trójka jej potomstwa. Ryby te są spokojne i wyjątkowo odporne. Pomagają rozproszyć agresje u innych ryb.  Jednak ryb było mało. Jako, że w Aquatreff pojawiły się duże ryby pewnego gatunku to przy pomocy Tanganika-Konin udało mi się je ściągnąć do siebie 😀.  Tak, tak znowu Lichnochromisy acuticeps 😅😍. Dwie samice ok 16cm i samiec 23cm. Rybki to F1 co daje szanse, że tym razem ich odporność będzie większa niż u poprzedników, a pięknościowo nie odbiegają od WF. Ze względów estetyczny zawitały u mnie dwa samce Aulonocara fire fish oraz Scianochromis frieri iceberg.  
    • Producent przewidział łączenie tych paneli tła w jakiś sposób? Pytam bo wzór się powtarza i zastanawiam się, czy była opcja dać jeden panel "do góry nogami". Tak czy owak wygląda elegancko, czekam na więcej zdjęć
    • Dziękuję za odpowiedź, właśnie mi o to chodziło czy posiada możliwości regulacji tego światła jakie będzie mi pasować. U mnie też święcą moduły zimne  oraz rgb. Te pseudo świetlówki led już nigdy nie będą takie jak kiedyś, dlatego kombinacją zimnych i rgb coś można wykrzesać z tego, a to urządzenie może pomóc w osiągnięciu zamierzonych widm światła.
    • Filmik z udziałem Lethrinops sp. GOLD Harbour Island wielkość 9-10 cm no może 11,5   Naprawdę piękna ryba, bardzo spokojna i towarzyska ale nie da sobie w kasze dmuchać  - Polecam. U mnie skład 1+1 idealnie się dopasował. IMG_8622.MOV    
    • Filtrowanie nie ma sensu chyba że przez jakiś wewnętrzny gąbkowy dla ruchu wody. Czym to "cementowałeś"? Może zamiast kamieni znajdziesz jakieś moduły?
    • Nawet nie widać za bardzo pionowych łączeń. 😉 A chcesz malować ten beton, czy zostawić jak jest? Bo czym innym moczyć w wodzie moduł z cementu, by puścił do wody, a z takiego akwarium nie pozbiedziesz się do końca tego syfu, zawsze zostanie coś, co osiądzie na ściankach lub na dnie.
    • Betonowanie skończone wczoraj w nocy, poszło 3 kilo mieszanki. Beton sobie teraz schnie, wieczorem zaleję szkło, żeby zaczął wypuszczać to co tam ma do wysyfienia. Pytanko, na jak długo zostawić wodę przed wymianą na nową? Filtry chyba odłączone, bo nie ma po co betoniankę przez nie przepuszczać, nie?  @Jeb_us dzięki kolego, ale z kamieniami bd celował w jakiś odcień szarego, żeby w miarę możliwośći pasowały do tła i do betonu.   
    • Nowe Maingano 4 sztuki dołączyły do grona. Każdy po ok 3.5cm. Jak zapewne zauważyliście, powoli skład non-mbuny odchodzi, a pojawia się mbuna. Pod hasłem: mniejszych można więcej. A co do Crabro, to już ładnie urosły i nie ma z nimi najmniejszych problemów. Mają dużo miejsca i są spokojne. I fajnie gryzą palce przy karmieniu
    • @Fireman40 można regulować płynnie moc świecenia każdego z poszczególnych kanałów, których w najnowszej wersji sterownika jest 7. A co pod te kanały podłączysz, to już Twój wybór. Ja mam np. moduły LED białe zimne, moduły RGB z rozbiciem na poszczególne widma, oświetlenie roślin w hydroponice i regału z pająkami 😜
    • To ja się wtrwce bo dawno się nie odzywałem, na wyspach kupisz w każdym garden center, kamienie co prawda pewnie z 7 funa za kamień ale kupisz mówię tu o green rockery Stone są dość fajne i mają ciekawe kształty 😁
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.