Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Przyszedł czas na przedstawienie całości. Choć prace nie są zakończone na 100% to już można przedstawić akwarium.



Szafka. Temat dotyczący samej szafki tu:KLIKNIJ

Blat o wymiarach szafki ma 125x49 ale szafka ma taką budowę ze spokojnie utrzymuje blat o wymiarach 155x65 dzięki czemu w razie potrzeb mam gotową szafkę pod większe akwaria. Ale do konkretów. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć budowę. Podłoga, płyta 18mm na szerokich doklejanych stopkach z filcu (8 sztuk). Ściany zewnętrzne jak i 2 wewnętrzne mają po 36 mm czyli podwójna płyta. Plecy to również 36mm. Trzy półki z wyjętą jedynie tam gdzie jest filtr. Blat 36mm. Szafka w całości waży tyle, że lepiej ją przesuwać niż podnosić:) Wiem bo nie raz musieliśmy ją przenieść i było ciekawie:) Proszę fotki dla bliższego zapoznania.

P1010847.jpg

DSCF3493.jpg



Filtracja.

Filtr zewnętrzny kubełkowy JBL CristalProfi e1501 GREENLINE

Używam je odkąd kupiłem pierwszego JBL'a. Jeszcze nie dały mi ani jednego powodu do narzekań. Dodatkowo myślę, ze warto zwrócić uwagę na fakt iż listwa z gniazdkami jest zawieszona wyżej. Wiele osób ją kładzie a potem zagląda czy woda na nią nie leci czy nie jest mokro po umyciu lub zamontowaniu filtra a przecież wystarczy zamontować ją wyżej. U mnie z boku z bardzo łatwym dostępem. Prostota a jednocześnie wygodna i funkcjonalność a po za tym jest estetyczniej niż leżące, walające się na dole.

DSCF3491.jpg



Akwarium

Zbiornik o pojemności 240 litrów. Wymiary to 120x40x50. Przednia szyba OPTI WHITE. Grubość szkła to 8mm. Wzmocnienia wzdłużne.


Oświetlenie

Obecnie robię próby z oświetleniem ale decyzja zapadnie dopiero po wpuszczeniu ryb aby było widać efekty kolorystyczne więc na to przyjdzie czas. Po założeniu barwy 6500 teraz czas na 10000 aquastar i ta świetlówka będzie na zdjęciach akwarium obecnie. Na resztę przyjdzie czas.


Roślinność

Jak zwykle w akwariach afrykańskich u mnie rządzi microsorium. Konkretny temat i powody można znaleźć w moim temacie tu: KLIKNIJ. W skrócie mogę tu napisać że wybieram ja ze względu na wybór samych ryb. To one ją wybierają i ja wykorzystują do swoich celów a przy okazji jest mocna i łatwa w utrzymaniu. Nie wymaga nawozów i oświetlenia roślinnego a przy tym jest bardzo ładna.

P1010854.jpg


Piasek

Użyłem biały piasek kwarcowy kupiony z allegro. Mnie tak pasowało.


Setup

Użyłem korzeń do którego mam sentyment. Nie jest najpiękniejszy ale nie o to chodzi w symbolach:) W korzeniu tym doszło do niejednego rozrodu. Jest to jeden z moich wieloletnich symboli, które towarzyszą mi przez akwaria niezależnie jakiego biotopu dotyczą.

Kamienie zostały zakupione z allegro bo tym razem chciałem inne malawi niż dotychczas. Żadnych wapieni, piaskowców itd. To już było, chciałem coś zmienić.


Tło

Tu jak w przypadku oświetlenia na decyzję potrzeba czasu. Obecnie założone tło to JUWEL POSTER 1. Mimo, że normalnie wygląda na jaśniejsze po założeniu ściemniało i pasuje do setupu. Później będą sprawdzane inne, czarne itd.



Ogrzewanie

Grzałka Aquael Comfort Zone AQn 150W. To jedyny nieJager jaki posiadam i akurat trafił tu:)



To chyba wszystkie podstawy jakie mogę opisać. Teraz kilka większych fotek.

P1010851.jpg

P1010852.jpg

P1010853.jpg

DSCF3499.jpg


Tu film gdzie można zobaczyć akwarium.

KLIKNIJ, YouTube

Zdjęcia i film zostały wykonane niedługo po skończeniu najważniejszych prac więc nie jest to gotowy zbiornik. Dziękuję za zainteresowanie tematem:)
  • Dziękuję 1
Opublikowano

Nie ma szans żeby się zmarnowały. Tak samo w przypadku anubiasów itp. To trochę bajka, że te rośliny marnują się w podłożu. Niektórym może się pomarnowały ale to nie wina samego wsadzenia w podłoże.

Opublikowano
To trochę bajka, że te rośliny marnują się w podłożu. Niektórym może się pomarnowały ale to nie wina samego wsadzenia w podłoże.

??? nie mam pytań...

akwarium dla mnie sztuczne od podłoża, ułożenia skałek do rury zasysu filtra sięgającej środka akwarium. Za to tło ładne ! Inne gusta dot. wystroju akwarium. Powodzenia !

Opublikowano
??? nie mam pytań...

To nie jest forum o akwarystyce roślinnej więc nie będzie tu rozwinięcia tematu a przynajmniej nie w dziale poświęconym jedynie prezentacjom i bez względu na to ile osób to kusi proszę nie robić tego w tym temacie. Są od tego inne działy nawet na tym forum. Odsyłam na fora lub po rady osób zajmujących się na poważnie choćby anubiasmi. Przy okazji chcę zaznaczyć, że nie udzielam na priv odpowiedzi na pytania bo nie mam na to czasu(chyba, ze z bardzo poważnym pytaniem). Malawi to dla mnie akwarystyka dodatkowa (na poważnie zajmuję się roślinną i pielęgnicami amerykańskimi) więc zaglądam tu rzadko i nie chciałbym za bardzo tracić czas. Musicie mi wybaczyć:) Malawi nie jest moim biotopem top1:) ALe chyba pozwolicie mi je zatrzymać?:) Tak, to prawda anubiasy i microsoria rosną w podłożu również swobodnie tylko pewnie nie każdy wie jak to zrobić żeby rosły równie dobrze jak mocowane na kamieniach itd.


akwarium dla mnie sztuczne od podłoża, ułożenia skałek do rury zasysu filtra sięgającej środka akwarium. Za to tło ładne ! Inne gusta dot. wystroju akwarium. Powodzenia !

Dziękuję, będę je rozwijał.


Ciekawe kto czyta do końca:) Mój błąd bo powinienem to na początku napisać a nie na samym dole. Nie licząc setupu gdzie wytłumaczone jest dlaczego jest korzeń bez względu na to jaki efekt robi(niech go nawet psuje) to kwestia rury od filtra jest dość oczywista. Jak ktoś jest bystry to nawet „problem” z pokrywą zauważył:) Leży krzywo. Te ostatnie zdania pewnie kilka razy powinienem napisać:) Zdjęcia i film są zrobione 2 godziny po zalaniu. Rury itd są tak jak są i będą przez jakiś czas aż do skończenia prac nad pokrywą bo czeka ją przeróbka dlatego nie ma o niej wzmianki nigdzie a tylko o oświetleniu. Stąd wymuszony chwilowy stan. Jak pisze na dole nie jest to zbiornik gotowy. hmm a jednak na początku też pisze wzmianka.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.