Jump to content

Start cyklu, a wymiana sznurków ?


Damian780425

Recommended Posts

Witam


Jak w tytule jestem na etapie starowym baniak zalany od 6 dni jeszcze nic się nie dzieje NO2 prawie niewykrywalne a pływają 4 red redy . Po zalaniu woda była mętna jeden dzień wyklarowała się , następnie były pierwotniaki też się wyklarowała aktualnie jest krystalicznie czysta.

Jednak od startu przepływ przez sznurki dość istotnie spadł . I tu mam pytanie czy podczas startu wymieniać sznurki czy czekać do końca cyklu . Fbf jeszcze daje rade buzuje pod samą góre :-)

Link to comment
Share on other sites

Fbf i tak masz na zaworze którym regulujesz mu przepływ, żeby piachu nie wydmuchało, więc to że ogólny przepływ w instalacji trochę spadł nie uważam za żaden problem. Jeśli spadł Ci drastycznie, np o połowę to warto odwinąć trochę sznurka.


W tej ilości wody jaką masz 4 ryby nie produkują dużo zanieczyszczeń. Wg mnie to, że nic się tam się jeszcze na testach nie pokazuje to nic złego. Ja bym to olał i robił co najwyżej jeden test na tydzień :) i uzbroił się w cierpliwość.


Jeśli masz dostęp do akwarysty, który mógłby Ci oddać wkłady choćby z jednego kosza z kubełka to mogłoby ogólny start przyspieszyć. Wystarczyłoby abyś umieścił je w jakimś korpusie, nawet najlepiej w takim przed FBF. Choć niezależnie od miejsca i tak mając trochę bakterii na czyimś wkładzie znacząco przyspieszasz i rozmnażanie.

Link to comment
Share on other sites

Zmiana sznurków nie będzie miała wpływu na cykl azotowy , więc jak się zapchały zmieniaj ! Fbf jest super sprawą ale jak na start to długo będzie dojrzewał. Proponuję zapodanie do pustych korpusów zapodanie Matrixa (1l) żeby szybciej zamknął sie cykl azotowy.

Link to comment
Share on other sites

To odwine troche sznura :-)

Matrixu nie będę kupował poczekam cierpliwie , a wolny korpus będzie na purigen .

Jaką gęstość ma purigen czy zblirzony do piasku ?

Bo nie zrobiłem na korpusie zaworu do stłumienia

Przy FBF-ie sprawdza się znakomicie ale jeśli purigen jest za lekki może być problem

Pomimo otwartego bay pasa .

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o fluidyzacyjny to więcej pomożesz dostarczając silnie natlenioną wodę niż zwiększając przepływ. Ten filtr biologiczny działa praktycznie tak samo kiedy woda ledwie ciurka poruszając złoże. Nie musi się cały czas intensywnie gotować.Cały czas następuje budowanie się filmu bakteryjnego i złuszczanie go z ziaren substratu i powstanie równowagi,która pracuje na twoją korzyść z pełną wydajnością (zal. od redox, temperatury itd)_ trwa zauważałnie dłużej niż zwykłego filtra z np. gąbki. Jeśli chcesz przyspieszyć sprawy to można dać w szeregu jakieś inne złoże bio, ale to czas rzędu pół mięsiąca.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chodzi o purigen , to jeżeli przepływ w nim mam jak w fbf to cały purigen bedziesz miał w akwarium skoro nie dałeś zaworów regulujących. Natomiast jak jest zamontowany tak jak korpus ze sznurkami to kup sobie tube.


http://www.woda.com.pl/index.php?p283,fceb10-pusty-wklad-10-cali-obudowa-do-zasypania-zlozem

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.