Skocz do zawartości

Jakie oświetlenie wybrać?


Kasik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Pare dni temu w spadku dostałam akwarium o pojemności ok 70L z pokrywą, w której jest miejsce na 1 świetlówkę. Była tam zamontowana Aqua-Glo 15W - ale spalona. Moje pytanie brzmi: czy kupić identyczną świetlówkę czy coś innego. Dodam że nie planuje akwa typowo roślinego; troche roślinek + rybki.


Proszę o radę, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

echh, czester - przeca kolezanka napisala ze nie typoow roslinne - tylko takie "z roslinkami i rybkami" czyli jakies towarzyskie :)


ja bym dala osram fluora - duzo swietlowek przetestowalam ale ta wyglada najlepiej - ale to kwestia gustu :)

z tym ze bedziesz musiala napewno ograniczyc sie do roslin potrzebujacych malo swiatla :) bo 15 w na 70l akwa to bardzo malusienko :)

ale np moczarka, rogatek, anubias, valisneria, niektore z kryptokoryn dadza rade :)

tyle ze przy tak malym akwa to ta valisneria ktora da rade to bedzie za duza raczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem że 15W szału nie robi jeśli chodzi o taką pojemność akwarium ale jak już nie ma innego wyjścia ( dwóch świetluwek nie upchnę do tej pokrywy - za mało miejsca) to trzeba wybrać jakieś mniejsze zło :roll:

A co do świetlówki osram fluora czy ona w jakiś sposób stymuluje roślinność do wzrotu i potęguję kolorystykę ryb?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to "typowa" świetlówka pod roślinki o czerwonym odcieniu która ładnie uwydatnia niebieski i czerwony kolor. W malawi glony bardzo ładnie rosną:P

A może na przód oprócz tego jeszcze jedną lub dwie 8W? Takie napewno upchasz, a kazdy wat dla roślinek jest cenny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w sumie zmieściłaby się, tylko troche zasłaniałaby otwór do karmienia ryb ale to nie zbyt duży problem :)

Większym problemem jest jej montaż, bo chyba sama nie dam rady :roll:

A jeśli chodzi o te 8W to także osram fluora czy coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z osram fluora nie ma takich malych swietlowek - polecam za to sylvania gro-lux

i wydaje mi sie ze moze byc wieksza niz 8w - tzn wejdzie Ci tam dluzsza swietlowka niz 29cm? bo 15w ma dl. o ile sie nie myle 45cm wiec chyba zmiescisz tam druga o takiej samej dlugosci? a jesli nie to napewno taka o dl. 36cm czyli 14w - pokombinuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieści się druga 15 tylko tak jak już wcześniej pisałam zasłoni otór do karmienia rybek - da się przeżyć. jedyny problem to zamontowanie tego bo jeśli o to chodzi to jestem zielona :(

Jak narazie tylko zakupie osram fluora a potem będę coś więcej kombinować.

Dziękuję za rady i pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.