Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Oczywiście, u mnie na lecieć przez powrót z denitracji. Tylko może braknąć ciśnienia. A pomysł z osobną pompką miałby większy sens gdyby np. włączać ją jednocześnie z oświetleniem.


Nie widziałeś Nabe że ta pompka posiada puszkę która po napełnieniu wodą uruchamia pompkę. Oglądnij na you tube ,instal of mini orange". Ta pompka ma wysokość podnoszenia 8m da radę, denitracje zrobił bym tak;

wąż ogrodowy samoistnie zaciąga wodę z akwarium 20m, na końcu węża mocuje mały zaworek (taki jak stosuje się w brzęczykach) . I tym zaworkiem reguluje przepływ wody która wpływa do puszki i po napełnieniu uruchamia pompkę (woda trafia do akwarium). Nie znajdziesz nic lepszego do tak wolnych przepływów a przecież chodzi o przepływ 1 litr na godzinę. Nie wiem czy o tym myślałeś ?

pozdrawiam

-- dołączony post:

Poprawcie mnie jesli się mylę - nie sprawdzałem tego ale wydaje się dość rozsądne.

Jeśli pompa ma wysokość podnoszenia X metrów to dotyczy to słupa wody o jakiejś średnicy.

Teraz jeśli zaraz za pompą zastosuję redukcję (np z węża 12mm przejdę na wężyk 6mm) to czy zdolność podnoszenia znacznie wzrośnie? Waga takiego słupa wody zmniejszy się przecież wielokrotnie...



Myślę tak jak Ty. Jednak przy zmianie średnicy spada wydajność pompy ,myślę że w tym przypadku wysokość będzie mniejsza. To tylko moje zdanie trzeba poczekać na zdanie fachowców (to nie moja działka):(

Opublikowano

piotrola pokazałeś nam super pompę z małymi przepływami za co ci podziękowałem.

Zanim w temacie ledów zaczniemy dywagacje o denitratorach ( i ktoś nas upomni) spróbujcie podać cenę tej pompki bo ja nie znalazłem , tak na mojego nosa to zakończy temat tej pompki.


Wracając do chłodzenia ledów wodą z powrotu denitratora to ja widzę jeszcze dwie przeszkody.

1/ zbyt małe przepływy by bezpiecznie chłodzić ledy.

nie znam parametrów jakie ma nabe ale podam wyliczenia dla przykładowych założeń ( a może trafię)

moc power led Q - 20W jak większa to tym gorzej dla rozwiązania

przepływ 1,5 l/h = masa wody m = 1,5kg/h

temperatura wody na wyjściu z denitratora ( pamiętam że lubi ciepełko w domu) - 23 C

ciepło właściwe wody Cw - 4190


przyrost temp (deltaT) ={ Q/Cw*m} *3600


po podstawieniu do wzoru powyższych danych przyrost temp = 11,5 C a więc ledy przy końcu przepływu ok 34 C a więc bezpośrednio pod częścią chipów prognozuję znacznie ponad 60 C a to ta temperatura decyduje o trwałości power ledów.


2/ niebezpieczeństwo spalenia drogich diod.

coil denitrator produkuje duże ilości farfocli i osadu, jego podstawową wadą jest częste zapychanie się i konieczność ciągłej regulacji. Jak się zapcha a tego nie zauważysz to po ledach.!!!


moim zdaniem o wiele prostszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest propozycja kolegi piterfa - chłodzenie z powrotu biologa.


stawiam piterf taką tezę.

ponieważ nie można "przechłodzić" radiatora ledów to pełny przepływ np 600l/h bez żadnych trójników i zaworów a wylot po powierzchni wzdłuż ledów da piękne refleksy żywej wody.

czy widzicie jakieś inne słabe strony takiego rozwiązania?


oczywiście obok wylotu może być wspomagający cyrkulator z następnymi 2000l/h = spotęgowany efekt

Opublikowano

Woda w profilu musi być oczyszczona mechanicznie. Albo profil i wszystkie złączki muszą mieć sporą średnicę. Tak na oko przynajmniej 14mm. Inaczej się na pewno zapcha. Sprawdzałem juz to i to doświadczenie było bolesne...


Ja tlocze przez profil powrót w sumpa. :-)



Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Decco co do twoich obliczeń mam jedną uwagę /wątpliwość. Wydaje mi się że zakładasz, że ledy 20W robią za grzałkę 20W co jest błędem.

Znajdowałem różne wartości mówiące ile mocy w ledach idzie w ciepło. We wszystkich opisach jest to mniej niż 50%. W niektórych 10%.

Trzeba by to jakoś w obliczeniach uwzględnić. :-)


Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Yaro słuszna uwaga choć o niej dobrze wiem i pamiętałem a czekałem kto zauważy.

Też nie znalazłem wiarygodnych danych ile z energii dostarczonej do power leda idzie w ciepło a ile w światło sam przyznasz że 10 % czy 50 % to różnica nie do akceptacji, ale by to było bardzo precyzyjne obliczenie to trzeba by jeszcze oprócz tego uwzględnić :


1/ sprawność chłodnicy led dla wodnych pewno z 90%- to przybliża do moich wyliczeń

2/ prawdziwą moc ledów bo 3,5 V x 700 mA = 2,45 W a nie 3W jak się przyjmuje chyba że driverem podkręcasz diody

3/ chłodzenie radiatora również przez powietrze trudne do oszacowania bo raz może być radiator pod pokrywą a drugi raz nad nią.

4/ sprawność termiczną chipa do pcb i dalej z pcb do metalu radiatora ( dlatego pod chipem masz 60 C a radiator ledwo ciepły.)

5/ trzeba by założyć jeszcze jakiś współczynnik bezpieczeństwa


Uznałem więc że obliczenie uwzględniające wszystkie czynniki są nie realne a ten poziom dokładności jest wystarczający do oszacowania efektu końcowego.

Jeśli ktoś nie zgadza się z tymi wyliczeniami zawsze może puścić 1,5 litra na godzinę wody i zmierzyć temperaturę na wylocie ale moim zdaniem szkoda czasu.


to Sir Yaro z Sir Nabe się nie konsultują i dopiero dziś czytamy

"Woda w profilu musi być oczyszczona mechanicznie. Albo profil i wszystkie złączki muszą mieć sporą średnicę. Tak na oko przynajmniej 14mm. Inaczej się na pewno zapcha. Sprawdzałem juz to i to doświadczenie było bolesne... "

czyżby to jak koklusz - każdy musi sam przejść?.

Yaro to doprecyzuje nawet jak dasz wąż 1" i tą pompkę 15l/h to gdzieś i tak musisz dać dławienie by płynęło powiedzmy te 1,5 l/h jak dasz na wylocie węża to się zaworek zatka w tydzień jak na wlocie do węża to zarośnie w miesiąc chyba że co tydzień jak w zegarku czyszczenie denitratora.

Opublikowano

POMPKA SKROPLIN ASPEN MINI ORANGE (3905511422) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img20.allegroimg.pl/photos/400x300/39/05/51/14/3905511422@@AMEPARAM@@20@@AMEPARAM@@39/05/51/14@@AMEPARAM@@3905511422



Cały zestaw 300 zł, na allegro taniej:|
  • Dziękuję 1
Opublikowano
Yaro to doprecyzuje nawet jak dasz wąż 1" i tą pompkę 15l/h to gdzieś i tak musisz dać dławienie by płynęło powiedzmy te 1,5 l/h jak dasz na wylocie węża to się zaworek zatka w tydzień jak na wlocie do węża to zarośnie w miesiąc chyba że co tydzień jak w zegarku czyszczenie denitratora.


Akurat w tym kontekście zupełnie nie chodziło mi o tą pompkę i tak małe przepływy. :P Chodziło mi o przepływy 50-200l/h (lub więcej) które osiągnie się, ze zwykłych małych pompek akwariowych. No i żadnego dławienia. Co do reszty masz całkowitą rację. CHyba się w złym miejscu się wciąłem w dyskusję :D

Opublikowano
Decco co do twoich obliczeń mam jedną uwagę /wątpliwość. Wydaje mi się że zakładasz, że ledy 20W robią za grzałkę 20W co jest błędem.

Znajdowałem różne wartości mówiące ile mocy w ledach idzie w ciepło. We wszystkich opisach jest to mniej niż 50%. W niektórych 10%.

Trzeba by to jakoś w obliczeniach uwzględnić. :-)


Wysłane z mojego GT-I9070 przy użyciu Tapatalka



zmobilizowałeś mnie do poszukiwań mimo że dobrze wiedziałem że LED to nie grzałka.


Odpowiadam na pytanie ile z mocy LEDa idzie w światło a ile w ciepło.


żródło -Wikipedia cytuję

Skuteczność świetlna (wydajność świetlna) określa stosunek strumienia świetlnego emitowanego przez określone źródło światła do pobieranej przez nie energii w jednostce czasu. Skuteczność świetlna może być podawana także procentowo, w porównaniu do wartości 683 lm/W, tj. przypadku źródła idealnego, które całą dostarczoną energię oddaje w zakresie widzialnym światła.

.......

.......

biała dioda LED: 26-100 lm/W (276 lm/W osiągnięto w lutym 2013 roku, firma Cree)

koniec cytatu


czyli dla przykładu Moduł 1x LED Cree XM-L2, jasność U2 - 300.0 lm/700 mA, biała zimna - C1, biała soldermaska, MCPCB star, miedź 3W/(m*K), 6 wyprowadzeń, RoHS


300lm/2,45W czyli


122lm/W

sprawność świetlna = 122/683 = 17%

dla tej diody Cree tylko 17% mocy idzie w światło a 83% w ciepło.


tak licząc możecie sami sobie odpowiedzieć na to pytanie dla dowolnego żródła światła.

Tak więc Yaro wcale nie byłem daleko od prawdy licząc wzrost temperatury radiatora LED.


diody LED to takie 80%- centowe grzałki.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Najpierw byłem bardzo zaskoczony i myślałem ze cos pokreciłeś. Ale też zaczałem szukac i czytać. No i wg wzorów ktore znalazłem masz rację. Dopiero zbliżamy sie do marnej 20% sprawności, a do tych 50 czy 80 to jeszcze het, het... (Choć przy sprawności zarówek żarowych to i tak mega postęp).


Wiesz może skąd się wzięła wartość 683 lm/W jako 100% sprawność ? Bo tego nie moge znaleść.

Opublikowano
Wiesz może skąd się wzięła wartość 683 lm/W jako 100% sprawność ? Bo tego nie moge znaleść.


też dokładnie nie wiem i nie zamierzam robić doktoratu z optyki ale na pewno wynika to z definicji jednostki lumen.

Lumen przecież to też jednostka mocy tylko światła i trzeba by znależć jej zależność z Watem czyli jednostką mocy - mądrzy ludzie zrobili to za nas i wystarczy.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.