Jump to content

Komputer pH


Guban88

Recommended Posts

Witam :) Czy praktykuje ktoś z was podobne zabawki? Takie kontrolery ? Chciałbym wiedzieć czy się sprawdzają i czy warte są tej kasy.


http://www.akwarystyczny24.pl/weipro-ph-controller-ph-2010-komputer-sterujacy-ph-z-sonda-i-plynem-kalibracyjnym-p-1856.html


http://www.akwarystyczny24.pl/jbl-proflora-ph-control-p-4827.html


Do tego dochodzi jeszcze zestaw CO2 także koszta nie są wcale takie małe.
[300] Malawi

Link to comment
Share on other sites

Ja się tylko spytam po co (oczywiście jeżeli mówimy w kontekście Malawi)?

Ja mam elektroniczny tester i powiem szczerze że używanie go jest bez sensu.

Aby mieć miarodajne wyniki muszę go skalibrować.

W czasie krótszym niż kalibracja już mam zrobiony test kropelkowy.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak koledzy powyżej napisali moim zdaniem to zbędny w naszym biotopie bajer. Jest wiele ciekawszych rzeczy na jakie można przeznaczyć te pieniądze. Mam testy kropelkowe na ph i kontroluję co jakiś czas nie widzę wahań stale jest 7.8. Miałem wcześniej akwarium roślinne z nawożeniem co2 gdzie skoki ph teoretycznie mogą być znaczne i też doskonale radziłem sobie bez komputera. Poza tym przeważnie w malawi trzeba podnosić ph a co2 powoduje jego spadek.

Link to comment
Share on other sites

Do utrzymywania pH niższego od neutralnego tzrzeba zakwaszać nawożąc CO2, który jest zużywany przez rośliny, ciągle tracony przez wymianę gazową przez powierzchnię wody. Do Malawi musiałbyś dozować jakieś związki alkalicze żeby utrzymać wysokie pH, a to samo można osiągnąć przez np. grys/piasek koralowy w filtrze i bez specjalnych zabiegów. Wystarczy utrzymywać wysokie KH i po kłopocie, nie trzeba do tego żadnej elektroniki. Pomiar PH-metrem jest fajny, chociaż ciągle wymaga kalibracji jak wspomniał kunta, komputerek typu Skalar może się przydać ale do czegoś innego: sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem (chociaż też dyskusyjne), może jakieś cykle noc/dzień, pomiar ORP itp.

Link to comment
Share on other sites

No tak spytałem z ciekawości bo jest to ciekawy sprzęcik ale jak widać w naszym biotopie zbędny.


A tak na marginesie testy też mam rzecz jasna i robię pomiary chociaż rzadziej na pH ale teraz to zmienię bo muszę wyczuć co jaki czas dodawać sody. W małym akwa miałem kwarc a on też podnosi pH o ile się nie mylę. W tym mam serpentynit i pH miałem na przedziale 7,4-7,6 a ostatnio postanowiłem ponieść troszkę w górę i skoczyło na 8.0 i chcę takie utrzymać.To by było tyle w tym temacie , wszystkie kwestie wyjaśnione myślę także można temat zamknąć.
[300] Malawi

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.