Skocz do zawartości

980L jako ściana


Rekomendowane odpowiedzi

Witam


Jako że jest to mój drugi post na tym forum zacznę od przywitania się i kilku słowach o mnie.


A zatem witam wszystkich


Z akwarystyką związany jestem od 13 roku życia w akwariach miałem m.in SA, krewetki - 6 zbiorników, Muszlowce, Palety, Rafę ... a potem rozstałem się z akwa na jakiś czas bo były studia, ślub, praca i budowa ...


... i na tym etapie wiedzieliśmy (z Żoną :) ) że będziemy mieli ładne duże akwarium (żona nie wiedziała ze będzie aż takie duże :D)... jak się okazało jego najlepsze ułożenie wypadło jako ściana pomiędzy kuchnią a salonem. Co ciekawe to wysokość akwarium dobrałem tak że w kuchni będę miał widok na akwarium z pozycji siedzącej przy stole a w salonie - jako że jest obniżony - wygodniejsza będzie pozycja stojąca.

IMG_8920.JPG


W trakcie budowy zrobiłem już gniazda z zabezpieczeniem różnicowym, przygotowałem odpływ wody w garażu tuż pod akwarium (rury z wody użytkowej też biegną w tym miejscu), zrobiłem także obudowę z łazienkowych płyt karton-gips (zielonym do wnętrza).

IMG_8919.JPGIMG_8924.JPG


I tu pojawia się kilka pytań (zaznaczam że przeszukałem to forum wzdłuż i szerz - odpowiedzi albo nie znalazłem albo były dla mnie nie wystarczające):


1) Po świętach będę przygotowywał otwory pod wodę i odpływ do garażu ... i tu pytanie - jaką wodę - ciepłą czy zimną - używacie do podmiany w instalacjach z sump'em - muszę wiedzieć czy ciągnąć dwie rury (ciepła i zimna - czyli jakiś rodzaj mieszania wody) czy tylko jedną (zimną)


2) Jak często sięgacie do komina - odkręcanie śrubunków, czyszczenie rur - u mnie komin będzie po stronie ściany (jedynej - będzie on usytuowany centralnie na krótkiej szybie) i mogę mieć do niego utrudniony dostęp - martwię się że może mi to utrudnić dostęp do komina.


3)Wymiary mojego akwarium to 200x70 cm - te już są stałe i nie podlegają dyskusji (przygotowana obudowa łącząca się z kuchnią) natomiast pytanie dotyczy wysokości - planowałem 70 cm (tak aby akwarium było jak najbardziej uniwersalne - teraz będzie malawi ale kiedyś może coś innego) - i tu pytanie - czy nie będzie to utrudniało prac związanych z czynnościami pielęgnacyjnymi w akwarium - słowem czy wystarczy długość ręki do przeciwległej krawędzi dna (czy trzeba będzie trochę zanurkować ;) )


Przez okres świąteczno-noworoczny zamierzam przygotować kompletny projekt akwarium, zatem będę miał jeszcze dziesiątki pytań - dzięki za wyrozumiałość i życzę wesołych świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. leje prosto z kanalizy zimną. 4x dziennie dolewam po 10-15l wody.

2. siegam dość czesto aby cos z tamtąd wyciagnac. przewaznie smieci lub narybek. rur nie czyszcze. srubunków nie tykam. 900l wody na podłodze do macania nie zachęca... :P

Ja bym pomyślał tak: Co jesli z powodu jakiegos babola albo dowolnej sytuacji losowej bede musiał wyciagac cos z dna komina 1-2x na tydzien. I zrobił bym taki dostęp aby w wersji minimum koniecznosc grzebania nie wywoływała we mnie ataków wściekłości. Po pięciu akwariach doszedłem do wniosku, że prawa marphy'ego w akwarystyce też działaja...


3. Ja mam 55cm. Do tego 15cm korona czyli 70cm. Minus ~3cm piasek. Mam 180cm wzrostu. Przy dnie mam stale 2-3cm zielony pasek z glonów. Aby tam szybe wyczyscic musze stawac na 40cm podwyzszeniu albo na 20cm sie strasznie wyginac. Po 2m mam dość, a po 3 jestem wykończony (bede przerabiał koronę).

Jesli nie masz min 2m wzrostu i wygodnego stopnia z obu stron to bym powaznie rozważył zmniejszenie o 5 lub 10cm. Albo z założenia czyszczenie szyb będziesz uskuteczniał jakąś "nie ręczną" metodą. Wtedy mozną spokojnie dodać jeszcze 10cm... :)


Najlepiej zbuduj makiete (same ramki) i umiesc na odpowiedniej wysokosci. Poswiecisz na to godzine lub dwie ale moze ci tyłek uratować. ja gdybym nie zrobił makiety to przy wnoszeniu mojej wanny miałbym koszmar...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam


Ciekawy projekt się zapowiada .

Co do ciągłej podmiany to ja doprowadziłem do akwarium ciepłą i zimną , i będę podmieniał ciepłą ( lepiej podgrzać gazem jak prądem ) ale tylko w przypadku jeśli mamy zasobnik na ciepłą wodę ogrzewany gazem lub jakiś innym paliwem stałym , bo jeśli wodę podgrzewasz prądem to nie będzie to miało znaczenia czy podgrzejesz wodę w zasobniku czy w akwarium.


Tu masz moje rozwiązanie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.


Co do ciągłej podmiany to ja doprowadziłem do akwarium ciepłą i zimną , i będę podmieniał ciepłą ( lepiej podgrzać gazem jak prądem )


Zatem doprowadzę i ciepłą i zimną


Ja mam 55cm. Do tego 15cm korona czyli 70cm. Minus ~3cm piasek. Mam 180cm wzrostu. Przy dnie mam stale 2-3cm zielony pasek z glonów. Aby tam szybe wyczyscic musze stawac na 40cm podwyzszeniu albo na 20cm sie strasznie wyginac. Po 2m mam dość, a po 3 jestem wykończony (bede przerabiał koronę).


Chyba jednak zostanę przy 70cm, chociaż nie będę miał korony to dochodzi mi profil C60 zatem wyjdzie 76 cm, natomiast odejdzie styropian i piasek jakieś 6 cm (lubię dużo piachu).


Z zewnątrz akwarium będzie przykrywały płyty karton gips od góry (żeby nie było widać tafli i wzmocnień) i od dołu (żeby nie było widać glonów w piasku) po 4 cm.


Pytanie:

Z jakich profili macie wykonane stelaże pod akwarium tej wielkości ? Muszę wiedzieć w jakiej odległości od krawędzi powinienem wiercić aby zostało mi jak najwięcej miejsca na sump itp ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Chyba jednak zostanę przy 70cm, chociaż nie będę miał korony to dochodzi mi profil C60 zatem wyjdzie 76 cm, natomiast odejdzie styropian i piasek jakieś 6 cm (lubię dużo piachu).


Z zewnątrz akwarium będzie przykrywały płyty karton gips od góry (żeby nie było widać tafli i wzmocnień) i od dołu (żeby nie było widać glonów w piasku) po 4 cm.


nie bardzo rozumiem co napisałes ale postaraj sie upewnić czy sięgniesz wygodnie do dna. Pamietaj tez ze pyszczaki maja gdzies to jak usypałes piasek. zupełnie nie zdziwię sie jak ci tak przekopia wszysko, ze pomiedzy najwyższym punktem z piachu a najniższym będziesz miał 10cm różnicy.



Pytanie:

Z jakich profili macie wykonane stelaże pod akwarium tej wielkości ? Muszę wiedzieć w jakiej odległości od krawędzi powinienem wiercić aby zostało mi jak najwięcej miejsca na sump itp ...



nie mam profili. Mam 4 nogi z gazobetonu (12 bloczków), a na tym blat o grubości 3cm. Znacznie taniej (nogi <50zł, blat ~150zł) i samemu można to zrobić bez specjalnego problemu. Perez mnie zainspirował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A ja proponuję jeszcze dorobić ogrzewanie z Centralnego Ogrzewania

Już dawno o tym myślałem - mam nawet zrobione dodatkowe wyjście na kolektorze ale jest problem bo mam w całym domu ogrzewanie podłogowe - temp 40oC - i aby uzyskać moc ok 400W musiałbym zmieścić w sumpie ok 20 mb rury - a to nie możliwe - poza tym kocioł gazowy musiałby chodzić cały rok


Zrobiłem projekt sumpa:

sump.png

Sump o wymiarach 90x60x45 Komory odpowiednio od prawej:

Gąbki, wata, (filtr mech) - 14 cm (30l)

Kermazyt, ceramika (biolog) 22 cm (53l)

Przedszkole - 10 cm piachu + rośliny - 20 cm (48l)

Komora pompy, grzałki (kiedyś może odpieniacza - rafa będzie jak wygram w totka :)) 30 cm (70l) - w ścianie będzie otwór i pompa zewnętrzna do CO


Projekt akwa:

akwarium.png

wymiary 200x70x70 trzy szyby optiwhite - dwie duże i jedna mała.

Komin ustawiony centralnie na boku od strony ściany.

Stelaż stalowy


Mam kilka pytań:

- Czy szkło macie postawione bezpośrednio na stelażu czy macie między np płytę mdf lub blat ?

- Jaki system rur polecacie - w tych z marketów budowlanych jest wszystko prócz śrubunków

- Czy śrubunki z innych systemów można kleić z białymi rurami do wody ?

- Jakieś podpowiedzi co do sumpa ? (do obliczeń przyjąłem spiętrzenie w akwa 4 cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
    • Witam, zdecydowanie lepiej pójść w jeden mocniejszy filtr. A jak się nie da jeden to dwa. Ale nie żałuj mocy.  Tak na oko wersja 1000 jest do akwarium 100-300l. Realnie bliżej mu do akwarium 100-150l.  Wersja 2000 od 400l akwaria obsłuży i tak bym traktował, że da radę w 400l.  Lepiej zakładać dużo bardziej pesymistyczną wersję niż później żałować i narzekać na filtrację. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.