Skocz do zawartości

Czy to wina wody ?


Ewcia30

Rekomendowane odpowiedzi

Kamień chcę wymienić ze względu na moją wodę. Wapień filipiński z tego co czytałam wpływa dobrze na parametry :)


To prawda ale wpływa bardzo powoli natomiast soda robi to w kilka sekund więc w środku możesz mieć co chcesz a ph od ręki kontrolować małą łyżeczką.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest kombinacja, być może ten sposób nie jest popularny w naszym regionie lub mniej znany niektórym osobom ale np w stanach gdzie firma zakłada zbiorniki klientom czy robi wystawy sklepom czy ogrodom botanicznym podnosi ph sodą, same ogrody to praktykują, nawet w artykułach pisanych przez polskich malawistów soda jest już coraz częstszym środkiem do dbania o ph bo jest najszybsza. Niedawno nawet czytałem kolejny artykuł i też tylko soda. To jest po prostu sposób domowy a przy tym ma natychmiastowy efekt.



Edit: albo proszę skrócę CI info o ph wody to już nie będziesz musiała nic szukać

Malawi należy do zdecydowanie alkalicznych, waha się od pH 7,6 do pH 8,8 dlatego warto mieć wodę powyżej 8. Obniżenie wartości pH o jeden oznacza dziesięciokrotną zmianę stężenia jonów wodorowych, decydujących o wartości pH. Woda o pH 8 jest dziesięciokrotnie bardziej alkaliczna aniżeli woda o pH 7. To dlatego właśnie, brak sukcesu w utrzymaniu odpowiedniej wartości pH oznacza zazwyczaj porażkę w hodowli ryb z określonego biotopu. Jeśli woda nie posiada odpowiedniej wartości pH bardzo skutecznym i naturalnym, jest zastosowanie jako wkład do filtra zewnętrznego grysu koralowego. Zarówno grys jak i elementy dekoracji wykonane z materiałów takich jak piaskowce, wapienie czy marmury, wchodzą w reakcję chemiczną z wodą, powodując stopniowe i łagodne podnoszenie wartości ph więc jeśli PH jest niewiele niższe to są to środki idealne. Zdarza się jednak, że woda jaką dysponujemy odbiega dalece od pożądanych przez nas wartości i jest zdecydowanie zbyt kwaśna. Aby dorównać do odpowiednich wartości możemy wówczas zastosować dodatek sody oczyszczonej (NaHCO3). Użycie pół łyżeczki sody na 100 l wody podnosi twardość wody o 1 stopień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd pomysł,że wodorowęglan sodu jest tu rzadko stosowany? Chętnie i szeroko, to standardowy sposób szybkiej korecji pH. Bezpiecznie i dość wygodnie. Duża ilość piasku/grysu koralowego będzie działała podobnie,ale wolniej i stabilneij. Tylko gdzie to trzymać,w kuble, w sumpie, na dnie?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego napisałem "niektórym osobom":)


a grys w filtrze najczęściej jest w jednym koszyku, w sumpach na początku ale niektórzy umieszczają go tak aby woda się przez niego nie filtrowała, tylko umieszczają go tak aby w "koszyku" był z boku bo się wypłukuje wielu osobom. Pisząc to bazuje na opini osób używających, ja nie stosuję bo mi nie jest potrzebny i tak jak w innych przypadkach jedni mówią że działa inni że nie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam wymieszany grys dolomitowy ze zwykłym piaskiem. Uważam, że to jest korzystne, bo dolomit podnosi nie tyko PH, ale też twardość węglanową, tzn bufor PH. Jeśli ktoś ma w kranie miękką wodę, to nawet jeśli będzie "robił" odpowiednie PH za pomocą sody, będzie narażony na jego wahania. Wahania są znacznie groźniejsze nawet niż nieco za niskie dla naszych ryb PH wody.


Poza tym jeszcze jedna uwaga. Soda oczyszczona to jeden związek chemiczny - wodorowęglan sodu. Myślę, że bardziej naturalne jest jeśli za odpowiednie PH odpowiadało więcej związków , dlatego stosuję na stałe grys dolomitowy, a do podmianek oczywiście dodaje sodę oczyszczoną. Bogu świeczkę, a diabłu ogarek;) Wapień filipiński, jakieś krajowe skały wapienne, grys koralowy albo dolomitowy - od razu różnicy nie zauważysz, ale długofalowo według mnie to wszystko ma pozytywny wpływ na parametry wody w naszym biotopie. Można zrobić z tego dekoracje, albo podłoże, ale można też poświęcić jeden koszyk i dać grys koralowy do kubełka.

Tu http://forum.klub-malawi.pl/grys-dolomitowy-piasek-t15707.html

jest archiwalny temat gdzie dyskutowałem nad niektórymi aspektami takiego podłoża. Po 3 latach wszystko potwierdzam;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grys koralowy możesz włożyć do filtra zamiast bio kulek lub ceramiki, grys, wata, gąbka. Napełniając zbiornik wodą chloru możesz pozbyć się skutecznie używając zwykłej rączki od pryśnica (dłużej to trwa ale to skuteczny sposóB).

Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie wodorowęglanu sodu to tylko przy podmianie wody.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.