Jump to content

Narurowiec


Robin

Recommended Posts

Do zbiornika o wymiarach 150x80x60 mam zamiar zrobić filtrację narurową na pompie GRUNDFOSA 25-40.Przed pompą umieszczę równolegle dwa korpusy z wkładem sznurkowym 100um lub otuliną za pompą jeden korpus wypełniony wkładem sznurkowym 50um.po czym równolegle dwa korpusy jeden na PURYGEN drugi zapas,następnie szeregowo jeden korpus 10 a drugi 20 jako fbf wiadomo na baypasie i powrót do akwarium.Wcześniej za pompą kranik do spuszczania wody.

Jak sądzicie czy coś takiego jak sobie wymyśliłem da radę zapewnić mi filtrację mechaniczną i bilogiczną w takim akwarium.

Czy będzie potrzeba umieszczać w akwarium jeszcze ATMAN 303 czy można odpuścić.Dzięki za spostrzeżenia i uwagi.

Link to comment
Share on other sites

Kolego nie jestem jakimś specjalistą od filtrów narurowych ale po przeczytaniu Twojego posta nasuwają mi się następujące podpowiedzi:


1. Do takiego zbiornika i przy tej liczbie korpusów daj mocniejszą pompę Grundfosa 25-60.

2. Wspominasz coś o obejściu do fbf-a moim zdaniem takie obejście przyda Ci się też do korpusu z purigenem.

3. Aby zyskać na wydajności systemu wyrzucił bym ten korpus ze sznurkiem 50 um za pompą.

Link to comment
Share on other sites

Tak jak piszą posiadacze takiej filtracji 100mikron woda krystalicznie czysta . Tak więc 50 tylko zdławi pompę. Ja teraz buduje na pompie 25-40 dwa równolegle na wejsciu i i dwa równolegle na wyjściu . Tylko przed pompą 1" i za 3/4 . Z pompą jeden to 20" fbf a drugi to techniczny narazie zostanie pusty w przyszlosci może purigen. Na takim setupie pompa 25/40 powinna wydolić.

Link to comment
Share on other sites

Faktycznie nie pomyślałem o obejściu przy Purygenie a chyba było by zasadne,może wypowie się ktoś jeszcze.Ciągle biję się z myślami odnośnie czy robić to na pompie 25-40 czy 25-60,kumpel ma narurowca z 6 korpusami na pompie 25-40 i nie narzeka.Może ktoś odpisze odnośnie czy jest sens Atamana wsadzać do środka czy można sobie odpuścić.

Link to comment
Share on other sites

Osobiście przy tym litrażu brałbym tą większą. Zawsze może chodzić na II a nie III biegu, a zawsze lepiej jest mieć zapas mocy. Nie wiem czy wiesz ale są już w sprzedaży nowsze typy pomp grundfosa. Producent obniżył w nich jeszcze zużycie energii ;) Aby nie być gołosłownym zerknij na ten temat http://forum.klub-malawi.pl/modernizacja-akwarium-filtracja-narurowa-stelaz-t21603.html gdzie kolega krzysiekkk stawiał narurowca w swoim akwarium 450l więc długość akwarium taka jak u Ciebie ale głębokość mniejsza :) Pompa 25-40 dopiero na III biegu zaczęła ładnie ogarniać zbiornik przy zastosowaniu dwóch cylkulatorów! Byłem u niego i widziałem osobiście jak to chodzi i powiem, że narurowiec to fajna sprawa.

Mam nadzieję, że trochę pomogłem :D

Link to comment
Share on other sites

Pomogłeś,tak teraz się zastanawiam czy można zrobić te fbf na jednym baypasie mniej potrzeba zaworków a wydaje mi się ,że mogło by tak być chyba,że ktoś mnie uświadomi,że lepiej zrobić osobno przy osobnych baypasach

Link to comment
Share on other sites

To znaczy Nebe mówisz,że lepiej zrobić osobno ja sie sugerowałem,że robiąc jeden korpus po drugim to wtedy musiałbym dać zawór przed i za korpusami no i jeden na baypasie robiąc osobno to wiadomo tak samo tylko przed każdym korpusem.A jak uważasz pociągnie taki system filtrację w takim zbiorniku no i czy jest potrzebny Ataman w środku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.