Skocz do zawartości

240l od A do Z- kuter nogi


kuter_noga

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczalem dzisiaj czytac jak najwiecej odnosnie pokrywy akwarium. Bede sie do tego powoli przymierzal. Ogolny schemat budowy juz poznalem. Jutro sprobuje wyrysowac konkretny projekt pod moje akwarium.


Oczywiscie bedzie to pokrywa ze spienionego bialego PCV ktore na koniec bedzie oklejone pod kolor szafki. Nurtuje mnie kilka spraw ktorych nie moglem doczytac. Jedna z nich jest grubosc PCV spienionego do wykonania pokrywy. Na moich 120 cm dlugosci mysle ze wystarczyla by 8mm grubosc plyty, ewentualnie wzmocni sie ja na srodku. Myslalem rowniez o 10mm PCV ale wydaje mi sie ze moze nieestetycznie wygladac. Moze sie myle, jesli ktos ma pokrywe z 10mm PCV niech da tylko znac i wyprowadzi mnie z bledu.


Druga sprawa dotyczy klapy calej pokrywy. Rozwazam mozliwosc wykonania na calosci powierzchni akwarium jednej duzej klapy. Wiaze sie to z tym ze na tej klapie beda zamontowane wszystkie swietlowki ktore beda wystepowaly w owej pokrywie. Nie mialem nigdy wczesniej tego typu pokrywy i zastanawia mnie tutaj fakt czy podczas karmienia ryb co bedzie wymuszalo podniesienie calej klapy wraz ze swietlowkami w akwarium bedzie robilo sie ciemno lub porzynajmniej troche ciemniej.

Dlatego tez rozwazam wykonanie albo dodatkowego malego otworu w klapie ktorym bedzie mozna karmic rybki lub wykonanie klapy o mniejszych rozmiarach, np na polowie powierzchni akwarium. Co spowoduje ze swietlowki beda zamocowane na stale nieruchomej czesci pokrywy w tylnej czesci akwarium. W takim wypadku zastanawia mnie czy moze wystapic niedoswietlenie przednich czesci zbiornika? Nie wiem...slepo zadaje pytania na ktore nie znam odpowiedzi. Jestem zupelnie zielony w tego typu konstrukcji. Moze do jutra jak wiecej doczytam bede o jakas wiedze bogatszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

be2ac9be460f215a.jpg

Jeden z naszych kolegów zrobił coś takiego w pokrywie, świetlówki zostają nie ruszane

Poczytaj może się czegoś dowiesz http://forum.klub-malawi.pl/pokrywa-pcv-780litrow-t21447.html

Ja zastosowałem dwie poprzeczki czyli tak jakbym podzielił pokrywę na trzy części i do niech przykręciłem świetlówki. Poprzeczki są równo z z górą jest to dodatkowe wzmocnienie co usztywnia pokrywę i jest gdzie coś przykręcić.Takie oto uchwyty zakupiłem

2Q==uchwyty_2x.jpg

2Q==

Świetlówki są nad wodą jakieś 7cm

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pokrywę z 10 mm i jest ok ;) każdy element jest tej grubości. Jak chcesz zobacz jak to mniej więcej wygląda. Powiem Ci już tylko że nie mam zawiasów , i nie mam jeszcze "klimy" ale jak się pojawi na pewno zdam relację w temacie.


http://forum.klub-malawi.pl/pokrywa-diy-akwa-300-l-t21910.html




[300] Malawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pokrywę z 10 mm i jest ok ;) każdy element jest tej grubości. Jak chcesz zobacz jak to mniej więcej wygląda. Powiem Ci już tylko że nie mam zawiasów , i nie mam jeszcze "klimy" ale jak się pojawi na pewno zdam relację w temacie.


http://forum.klub-malawi.pl/pokrywa-diy-akwa-300-l-t21910.html




[300] Malawi




Juz zagladam. Dzieki za podrzucenie kolejnego tematu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrocilem wlasnie ze skladu kamienia. Zakupilem zielony serpentynit, okolo 90kg. Jak zniose wszystkie kawalki na 3 pietro to cykne jakies fotki. Poki co wtargalem najwiekszy kawalek o wadze 47kg. Pomyslalem ze jeden duzy kawalek to podstawa dekoracji. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Bede dzisiaj na stole cos wstepnie ukladal.


Potrzebuje waszej pomocy. Wszystkie kamienie ktore przywiozlem wygladaja tak:


2hge88j.jpg


Jeden natomiast kamien ma taki bialy nalot, nie wiem czy naturalnie wystepuje cos takiego na serpentynicie czy jest to jakis gips,beton? Drucianą szczotka schodzi to z kamienia oraz mozna to zbic za pomoca mlotka...dzisiaj wszystko bylo zmrozone i obmarznienie ziemia, biorac ten kamien nie bylo tego dokladnie widac. Wzialem go ze wzgledu na ksztalt.


rk1v0n.jpg



Teraz zrobilem zdjecie wszystkich duzych kawalkow, oprocz tego mam jeszcze z 10kg mniejszyc kawalkow. Ten duzy kawalek ma 47kg i mierzy 65cm. Musze zatrudnic jeszcze dwie osoby poza mna zeby wpakowac go do akwa, ze wzgledu na wzmocnienie poprzeczne :( Bedzie trzeba go zapakowac pod katem a swoja wage ma wiec kazda dodatkowa reka do pomocy sie przyda.


To nie jest zaden wstepny aranz ani nic z tych rzeczy, umylem wszystkie i polozylem na stole. Takie to kawalki:


sxcb52.jpg


qp53td.jpg


Kupowalem go jako zielony serpentynit, nie prezentuje sie tak okazale jak w wiekszosci Waszych zbiornikow, na dodatek irytuje mnie ten bialy nalot. Nie jestem w pelni zadowolony. Ale coz jak sie nie ma co sie lubi to sie lubi co sie ma.




Nastapiła pierwsza próba aranzacji. Ustawilem odpowiednie swiatlo zeby jak najbardziej odzwierciedlic to co chcialbym osiagnac w akwarium.

Cale ustawienie polegalo na usytuowaniu dwoch najwiekszych kamieni i podparciu ich trzecim (tym brzydkim bialym) i zasypaniu calosci drobym gruzowiskiem. Robie to po raz pierwszy. Krytyka mile widziana. Wydaje mi sie ze bede musial dokupic w takim wypadku cos jeszcze na prawa strone???


nc4ld.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie ten największy kamień jest za duży, jak na Twoje akwarium;) Na Twoim miejscu spróbowałbym go rozbić na kilka mniejszych kawałków i dopiero z tych kawałków ułożyć dekoracje. Serpentynit ma przeważnie białe "żyłki" wzdłuż których można go rozbić. Ja rozbijałem w ogródku za pomocą młota z wiertarki udarowej i poprzez rzucanie kamieniem o kamień. Nie jest to łatwe, zwłaszcza jakby się to chciało zrobić w mieszkaniu, bo można sobie niezły sajgon zapodać;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka miesięcy temu też robiłem z pokrywę z PCV tylko, że o długości 150 cm i również miałem wątpliwości co do estetyki pokrywy wykonanej z PCV o grubości 10mm. Dla tego zrobiłem pokrywę prawie identyczną jak kolega Guban88ok3m http://forum.klub-malawi.pl/pokrywa-...-l-t21910.html z tym, że na zewnętrzną część użyłem PCV o grubości 5mm i nie żałuję. Na początku bałem się, że pokrywa będzie za mało sztywna ale jest ok i myślę, że wygląda dobrze.

Co do świetlówek to proponuję od razu je montować do korony. Ja na początku miałem zamontowane oświetlenie do wieka i po krótkim czasie przerobiłem pokrywę tak aby oświetlenie zmontować do korony. Rzeczywiście podczas karmienia w akwarium robi się trochę ciemno. Dodatkowo podczas prac porządkowych będziesz miał utrudnione zadanie a podczas karmienia będziesz oślepiany przez świetlówki lub będziesz zmuszony do ich wyłączenia co dodatkowo zaciemni akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.