Skocz do zawartości

Zakładanie baniaka 430l i prośba o pomoc/rady


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam szanowne grono akwarystów.


Postanowiłem założyć drugi zbiornik z Malawi. Pierwszy który posiadam to 240l roślinny/ogólny.


Zakupiłem akwarium używane firmy Akvastabli - duński producent w oprawie ramowej(alum) z szafką na stelażach (alum) z nogami ( po środku dodatkowe dwie) o wymiarach zewn. 130x55x60. Jakie moje było zaskoczenie gdy akwarium dotarło i okazało się że dno w nim nie jest niczym podparte a całość opiera się na zasadzie rama na ramę, a cała szyba jest wisząca.

Szperałem po internecie ale jakoś nie udało mi się znaleźć info na temat takiego wykonania i jak takie dno można obciążyć. Wszystko jest oryginał i nie ma miejsca nawet jakby się chciało dołożyć podstawę pod tą szybę dolną ( przerobić całą szafkę z ramą by trzeba by było z dopasowaną na milimetry płytą -opcja nie opłacalna). Grubości szkła dna nie znam bo ciężko to jakoś sensownie pomierzyć , chyba że zrobiła to firma z szkła hartowanego/antywłamaniowego ?


Zatem może ktoś spotkał się z takim lub podobnym akwarium, rozumie obłożyć to tylko piaskiem jak do ogólnego ale + skałki robi to niezły ciężar jak na nie podpartą niczym szybę ( prócz ramy na całej powierzchni rzecz jasna podpartej w 6 punktach).


W akwarium dołożyłem dodatkową warstwę silikonu ( akwarystyczny soudal) + zalane jest w piwnicy samą wodą pod gorę ( nie cieknie i się trzyma 2 tyg.).


Teraz kolejno chciałbym zrobić to akwarium by naprawdę cieszyło oko. Filtr zewnętrzny Dupla przelewowy (biolog) + wkłady na gąbkę ( coś ala sump) posiadam , do tego dokupię drugi cichy biolog zewnętrzny,

Grzałkę też Dupla przewodowa ( kabelki po dnie puszczone) z cyfrowym reg. temp. posiadam.


Chodzi mi o wystrój ile kg. piasku potrzeba na takie dno + ile teoretycznie kg. kamyków trzeba by zbudować groty + by to wyglądało. Jakie kamyki najbardziej są polecane ?


Jeżeli chodzi o obsadę szczerze przyznam się nie miałem do czynienia z tymi rybami zatem zdam się na wasze wypowiedzi. Chciałbym 2 max 3 gatunki które cieszą oko swoimi barwami. Oraz w jakiej ilości można zarybić taki zbiornik.


Pozdrawiam i dziękuje bardzo za podpowiedzi z góry

Krzysiek


Ps. Załęcze kilka fotek jak to wygląda.

post-14335-14695715477723_thumb.jpg

post-14335-14695715482257_thumb.jpg

post-14335-14695715486413_thumb.jpg

post-14335-14695715490699_thumb.jpg

Opublikowano

Witaj

Ładne to twoje akwarium, taki sam zbiornik na takim samym stelażu stoi u mojego znajomego zalane i z piachem. Myślę że nie musisz się obawiać bo wygląda to na dobrą robotę. Jeżeli chodzi o (wiszącą szybę) to mam to samo w moim zbiorniku który ma 2 metry i nic się nie dzieje.

Opublikowano

dzięki bardzo za tą odpowiedź, akwarium z tego co mi wiadomo było zasypane ok 15cm żwiru. Z ciekawości ile kg kamyków + piasek w swoim masz oraz jak gruba szyba o jakich wymiarach. Akwarium można powiedzieć że kupiłem w bardzo dobrej okazji od kogoś co się kompletnie na tym nie zna. Akwarium + szafka + filtr eihem + filtr zew. drugi Dupla + butla CO2 reduktor sztuk 2, licznik babli dyfuzor zewnętrzny do CO2 + elektro zawór + komputer do ph + grzałka 300 w kablowa z zewnętrznym termometrem co nią steruje + węże, i cała reszta + lampy odblysnikowe ala hqi _ wszystko firmowe z Dupla za zawrotną cenę 380 zł ;)

Opublikowano

Super zestaw, możesz zaczynać zabawę w Malawi. Moje akwarium ma dno 200x50 cm szyba 12 lub 13. Fachowiec który wklejał szyby ważył 120 kg chodził po dnie mojego zbiornika aby wygnieść silikon, nie obawiam się o pęknięcie. Piasku mam niewiele gdyż na dnie leży ruszt a kamloty to puste moduły. Polecam poczytać o modułach na forum.

pozdrawiam

http://www.akwarystyczny24.pl/kalkulator-podloza-do-akwarium.html?aquatype=1&calctype=1

Opublikowano

Heh i jakie to proste jak rozjaśni dobra duszka o co chodzi, poczytam poczytam na pewno.

Nie spieszy mi się z postawieniem tego na silę na już, gdyż póki co roślinny baniaczek też oko cieszy. Chcę złożyć akwa tak by wyglądało a nie wymagało nieustannych poprawek.

Co do osprzętu co2 + drugi filtr Eheim Classic 2017 podłączony do Malawi odpada za to roślinki go z chęcią zaadoptowały :)

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam ponownie.

Test szczelności akwarium ukończony, dziś zmierzyłem szybki, 8mm boki oraz 15(albo 16) mm dno.

Pytanie zatem czy przy dnie 15mm ( nie zbrojona bo siateczki nie widać) można ją obciążyć ~50kg kamyków ( na styropianie 2cm na całości) oraz ~ 45-50kg piasku).

Do tego dochodzi lub jak kto woli odchodzi ciężar w postaci tła z 3cm styropianu zrobionego na bazie pianki i cx5 ( które powstaje powoli jak jest czas)


Zastanawiam się coraz bardziej nad 2 opcjami by spać spokojnie. Albo zepsuć trochę wygląd i wstawić między ramkę i akwa płytę wiórową wodoszczelną z frezowanymi bokami pod ramkę tak by szyba była z 2mm od płyty i na to piankę podłogową pod panele 3-4mm ( +dodatkowa podpórka z reg. wysokością środkiem), lub sprzedać akwarium i kupić ciut większe klejone z stolikiem.


Co byście doradzili lub czy można mieć spokojny sen przy szybie 15mm z obciążeniem ok. 100kg + woda.


Edit płyta dorobiona pod spód z perii wodoodpornej ( płyta jak i obróbka za darmo w swoim warsztacie stolarskim). Teraz jej tylko wykończenie i wstawienie pianki 2mm między szkło a płytę. Zatem akwa jest teraz ramowe z "podpartym dnem)


I pytanie drugie ( przepraszam za jakość foto) czy zbyt chaotycznie kamole ułożone jak na pierwszy raz , albo wszystko do poprawki.


Pozdrawiam

Krzysiek

post-14335-14695715590951_thumb.jpg

post-14335-14695715595659_thumb.jpg

post-14335-14695715599677_thumb.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.