Skocz do zawartości

Moje malawi juwel rio 240 l


edipl72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ;)Na wstępie chciałbym serdecznie pogratulować forum jest naprawde niesamowite,gdybym znalazł je wcześniej to ustrzegł bym błędów które jak mniemam popełniłem.To tyle tytułem wstępu teraz opiszę mój baniaczek.Akwarium jak w tytule juwel rio 240 l(kupiłem bo żonce sie podobało ..białe...i pasuje do salonu itp itd. Tak usłyszałem od niej a że namawiałem ją ze dwa miesiące to myślę sobie dobra niechaj będzie na początek drugie polecę już po swojemu...tylko ciiii bo nic o tym nie wie :) ) Filtr wewnętrzny bioflow 3 600L/h (tak teraz wiem że za słaby)do otrzymanego zestawu gąbek dodałem ceramikę.Zewnętrzny jbl e901 (dolny kosz ceramika potem kulki jbl i ostatni gąbka).Oswietlenie 2x54wat tył świetlówka juwela niebieska przód biała jaką otrzymałem w zestawie.Wnętrze to podłoże 45 kg piasek wapienny do 1mm (zakupiony w sklepie po obejrzeniu i przeczytaniu co to jest stwierdziłem że zakup niepotrzebny ponieważ prowadzę firmę produkującą tynki akrylowe i mam tego na placu około 30 ton :) ) skała wapienne 60 kg .Tło zewnętrzne niebieskie.Całość wygląda jak morskie :)Osobiscie wole tło czarne i inny rodzaj kamlotów ale jak pisałem poszedłem na ręke żonie (troszke zaleciało pantoflem)

Teraz obsada 6xsaulosi ,5xmaingano, i tu uwaga nie wszyscy będą zadowleni ale to prezent od synów (tak doradził im pan w sklepie) 6xaulonocara firefish .Rybki narazie czują sie dobrze .Baniak stał 3tyg wpusciłem je 4 dni temu.To tyle jeżeli chodzi o opis .Teraz pozwolę sobie na zadanie kilku pytań.Po pierwsze mierzyłem no2 i wychodzi mi między 0.3 a 0.6 wiem że to zle ale próbka z kranu pokazuję to samo wiec niewiem ococho ...może test zły? (test tropicala) Po drugie wiadomo w tym akwa powinny być max 3 gatunki w zestawieniach 3+1 ewentualnie 4+1 .Jak to zrobić jak rybki młode i nie wiadomo co się z nich urodzi :)Czy powinienem kupić po 8,9 sztuk z każdego gatunku?Ale wtedy przerybie zbiornik .Dziękuje bardzo za uwagę i za ewentualne sugestie .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! jeżeli chodzi o testy, te firmy JBL kropelkowe są dokładniejsze więc radzę w nie się zaopatrzyć i zmierzyć NO2 oraz NO3 jak również PO4. Rybki jak podrosną wtedy łatwiej rozróżnić płeć więc zaleca się na początek kupno po 8-10 sztuk każdego z gatunków i pozostawienie układów mniej więcej takich o jakich piszesz. To tyle na początek. Pokaż zdjęcie swojego akwa w galerii KM. Pozdrawiam:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...co do wystroju nie będę się wypowiadał bo to sprawa gustu...Ale jeżeli chodzi o filtry to sugerowałbym abyś w filtrze zewnętrznym wyjął gąbkę a włożył np. zeolit!! Generalnie aby to był filtr typowo biologiczny. Natomiast filtr wewnętrzny ( mechaniczny ) bardzo dobrym rozwiązaniem jest cyrkulator AQUAEL 2000. Jest też filtr AQUAEL TURBO 2000. To jest to samo tylko cyrkulator jest tańszy i nie ma wkładów... Do cyrkulatora dokupisz przedłużkę i gęstą gąbkę i masz super wewnętrzny mechaniczny filtr. Należy zwrócic uwagę na gąbkę bo w filtrze jest zbyt " rzadka"...Dlatego polecam kupić gęstą do cyrkulatora.. Załóż też prefiltr na wlot do zewnętrznego. Skutkiem min. tych poczynań stworzysz swoim pysiom dobre warunki:))... też mam 240 litrów stąd moje sugestie!!!

-- dołączony post:

..no i jeszcze oświetlenie... Wydaję mi się zbyt mocne..Ja mam 1x30W i jeszcze końcówki świetlówki zasłoniłem po 15cm z każdej strony folią aluminiową...Ale to musisz już przemyśleć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w kranie masz faktycznie no2 >0 to filtracja biologiczna naprawdę musi dać sobie z tym radę. NO2 do 0.5ppm jeszcze nadaje się do picia,ale niekoniecznie do trzymania ryb. Prawidłowo pracujący biofiltr to przerobi, ale to tylko niepotrzebne obciążenie, bo podmiany wody niewiele pomogą.Jeśli akwarium produkuje tyle azotanów to ciągle poziom będzie za wysoki. Do pełni obrazu podaj NO3 z kranu i NH4+ mierzone w akwarium,tak dla pewności. Można też sprawdzić na stronie bip dane z wodociągów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..zadałeś pytanie jak zrobić aby mieć obsadę z młodych rybek a niemożna rozpoznać płci. Jeżeli chcesz mieć obsadę z 3 haremów to zrób w ten sposób ,że do tego litrażu zakup najpierw po 10 rybek ale z 2 haremów! Będziesz w tym momencie miał przerybienie ale w momencie kiedy się wybarwią ( będziesz mógł określić płeć) zredukujesz obsadę..Musisz wtedy uważać na parametry wody..Zostaje wtedy trzeci harem:)Kiedy masz już zredukowane poprzednie obsady kupujesz trzecią w ilości 10 szt..I znowu redukujesz po jakimś czasie. Gdybyś od razu kupił 3 w ilości po 10 każdy to byłoby przerybienie..Ewentualnie możesz trzeci dokupić już w odpowiedniej ilości ale dorosły..Można też kupić 3 dorosłe haremy ale pozbawisz się wtedy przyjemności poznawania , obserwowanie od początku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za rady :)Z oświetleniem i filtrami pokombinuję a jak kupię test na no3 i nh4+ których to nie posiadam(jak mniemam jbl kropelkowe najlepsze)to sprawdzę moją kranówę. Pozdrawiam i czekam na dalsze ewentualne sugestie.A jeżeli chodzi o obsadę to jak pisałem wcześniej miałem dwa haremy po pięć i sześć sztuk i faktycznie byłoby to super rozwiązanie dokupić do dyszki z każdego ale synowie dokupili mi na urodziny jeszcze 6xaulonocara firefish (pasuje mi to średni ale nie oddam bo nie chcę robić im przykrości )Jasne że chcę oglądać jak dorastają moje pysie dlatego kupiłem młode ale teraz hmm chyba zostaje wyjście poczekać do okresu kiedy się pozna kto on a kto ona ;) oddać samce bo pewnie będzie większość (oby nie same samce)i dokupić starsze samice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.