Jump to content

Two in one


jaro13

Recommended Posts

Witam.;)

Zastanawiałem się nad zwiększeniem przepływu wody w sumpie. Z pompy 2500l/h wyrzuca zaledwie 700-800l/h. Koncepcja pompy CO odpadła, gdyż wiercenie dziury w funkcjonującym zbiorniku jest cokolwiek problematyczne, a zasysanie z góry i problem z zapowietrzaniem się pompy też nie przemawia do mnie. Kupno nowej pompy wewn. o większej wydajności odpada ze względów finansowych. I tutaj nasunęło mi się rozwiązanie tylko, czy ono miałoby prawo bytu? Chodzi mi mianowicie o równoległe połączenie dwóch słabszych pomp. Czy ktoś próbował coś takiego wykombinować? Do tej, co posiadam dokupiłbym drugą o wydajności powiedzmy 1500-2000l/h, na kolankach połączyłbym wyjścia z obu i jednym wężem razem woda w górę. Chodzi mi o to, czy jedna nie zakłócałaby, czy wręcz uniemożliwiała pracę drugiej? Liczę się z pewnymi stratami wydajności. Oczywista oczywistość. Ale mi wystarczy choćby cztery setki większy przepływ. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Nie rozumiem po co chcesz cokolwiek wiercić przy pompie C.O.???

JA kiedyś miałem malutką pompkę NewJet w szeregu z pompą C.O. i powiem szczerze że przepływ się poprawiał i to bardzo.

Link to comment
Share on other sites

JA kiedyś miałem malutką pompkę NewJet w szeregu z pompą C.O. i powiem szczerze że przepływ się poprawiał i to bardzo.


Skoro tak mówisz to tak pewnie jest:D tylko ja się zastanawiam czy łączenie dwóch pomp szeregowo to dobry pomysł. Chyba, że są tej samej wydajności (to tylko moje przemyślenia). Moim zadaniem lepsze rozwiązanie było by połączyć tylko wyloty z dwóch niezależnie od siebie działających pomp. Albo połączyć pompy równolegle z jednym (grubszym) wlotem i jednym wylotem.

IMHO opcja z dwoma wlotami i jednym wylotem najlepsza.

Link to comment
Share on other sites

Niestety pomysł-niewypał.:sad:Pożyczyłem wczoraj pompę Atmana 2000l/h, podłączyłem, jak wyżej napisałem i….zonk. Pewnie te kolanka tak skutecznie obniżyły wydajność, że obie dawały o połowę mniejszy wypływ niż pierwotnie jedna. I znów w punkcie wyjścia, ale światełko się zapaliło po odpowiedzi Kunta(y).:roll:


Nie rozumiem po co chcesz cokolwiek wiercić przy pompie C.O.???

JA kiedyś miałem malutką pompkę NewJet w szeregu z pompą C.O. i powiem szczerze że przepływ się poprawiał i to bardzo.
Wpierw odpowiem. Ponoć wg sztuki wierci się, by pompa z poziomu ciągła wodę, a nie poprzez zasysanie. Nie zapowietrza się.

Teraz pytanie. Czy dobrze rozumiem. Twoja newjetka wstawiona w szereg służyła jako pompa podająca wodę do pompy CO, by uniknąć zapowietrzania się? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Miałeś kolanka o kącie 90st? Może spróbować z takimi po skosie?


Miałem tylko kolanka 90-tki. Te rozwarte pewnie byłyby jakimś rozwiązaniem, ale czy na tyle skutecznym, by sobie poradziły z problemem? przy 90st wydajność spadła o połowę, więc zmiana kąta na rozwarty pewnie by niewiele dała. Ale nie ma co dywagować, trzeba spróbować.

Dzięki Marku


A widzisz. Przed oczami miałem tylko te popularne, tradycyjne kolanka, które znów trzeba by połączyć jakimś trójnikiem. Wstawiłeś cóś có by można wypróbować.

Hej

Link to comment
Share on other sites


Ponoć wg sztuki wierci się, by pompa z poziomu ciągła wodę, a nie poprzez zasysanie. Nie zapowietrza się.Nic, a nic nie rozumiem tego zdania.

Przecież skoro włożysz do akwa rurkę w kształcie odwróconego U to pompa będzie "dostawać" wodę z akwarium z tym samym ciśnieniem co gdybyś miał wywierconą dziurę w baniaku (zasada naczyń połączonych).

Co do NewJet'a - miałem tąpompkę zainstalowaną wewnątrz baniaka przy samym wlocie.

Była wydajniejsza niż pompa C.O. lecz miała niższe podnoszenie (co w sumie nie było ważne). Ja ją miałem zamontowaną z tego względu że w korpusach miałem również biologię i w przypadku awarii pompy C.O. cała biologia by padła.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, czy przerabiałeś zasadę naczyń połączonych w praktyce. Ja w poprzednim akwa miałem filtr przelewowy diy i dwie u-rurki z odpowietrzeniami, a i tak problem zapowietrzania się układu mnie nie ominął. Może coś żle robiłem, ale z literatury zawartej na forach też można wyczytać o tym zjawisku.:razz:

Pzdr.


Tu jeszcze z jedną u-rurką i odsysaniem powietrza przez pompę.

sumpik__715499.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Pogadaj z @Bartek_De i @aurban6. W duecie zmontują dla Ciebie światło, które się bardzo nadaje. Mam, używam, i wielce zadowolony jestem
  • Ma być pralka. Filtry mają zgarniać odchody ryb. Zupełnie inaczej niż przy roślinnym. Filtry opróżnij bo będziesz miał zgnilca. Wkłady można spróbować przepłukać czy nawet wygotować.  Gąbka 30ppi Punkty 1-3 ok, jak najbardziej. Co do korzeni to z moich wieloletnich obserwacji nic nie wskazywało na zainteresowanie Acei korzeniem. Miałem ze 3 lata i odpuściłem przy restarcie. Szkoda zagracać  akwarium. BTW Acei nie nadają się do tego akwarium tak jak pisał @yaro. To omówmy jednak w innym dziale...  
  • Zaraz będziesz pisał kolejne posty o  obsadzie, a to nie miejsce do tego, więc mod pewnie zaraz zacznie interweniować. Niestety z tego co widzę, zaczynasz iść w tej dziedzinie w złym kierunku, więc załóż w odpowiednim dziale temat i go rozwińmy.
  • Obawiam się, że Twoje akwarium jest za małe na ten gatunek. Nie mam na myśli pojemności, a powierzchnię dna, ta ryba potrzebuje minimum 150cm długości.
  • Dzięki za odpowiedź. Domyślam się że "prosty wylot filtra" oznacza że jest on około 1 ÷ 2cm pod powierzchnią wody i strumień wylotowy jest ustawiony równolegle do powierzchni wody żeby zgarniać napowietrzoną wodę i posyłać do reszty akwarium. Szybkość wypływania wody nie za duża, bo przy braku roślin łatwo można uzyskać "pralkę". Wypełnienie filtrów to wspomniane wcześniej Azoo active 4in1, ale filtry stoją wyłączone już ponad tydzień, więc cały cykl nitryfikacyjny będę musiał startować na nowo. Zakładałem że kupię nowe wkłady bo obecne są w tej chwili pełne martwej biomasy którą może być ciężko wypłukać? Czy przez "gąbka 30" masz na myśli "pory o wielkości 30 ppi" czyli taką gąbkę ? Dzięki za wskazówkę: lampę UV zostawię. CO₂ oraz nawożenie wywalam    Mam jeszcze pytanie: przy robieniu aranżacji, kładę rzeczy w tej kolejności: 1. spienione PCV na czyste dno 2. na spienione PCV kładę kamienie - chyba pozbieram kamienie z plaży nad morzem w Orłowie (mam niedaleko - tam jest taka kamienista plaża). Mam tylko nadzieję że fakt że leżały nad morzem za bardzo tu nie przeszkodzi. Pomoczę je trochę w misce z wodą i popłuczę żeby pozbyć się soli. Będę wybierał kamienie o ciemniejszych kolorach. 3. i dopiero na to piasek, jakiś żwir budowlany z castoramy średnicy około 1mm, np. do tynków, chyba będzie OK? Też go popłuczę w misce, żeby spłukać "pył" z tego piasku. Kolor niezbyt jasny, żeby ryb nie płoszyć. 4. na to chciałbym dać korzenie red moor wood, w książce "Pielęgnice Jezior Tanganika i Malawi - II wydanie" jest wzmianka o jednym gatunku Pseudotropheus sp. „acei” który lubi korzenie, więc ta ryba na pewno będzie w obsadzie akwarium  Do tego one pływają w toni a nie przy dnie, więc tym bardziej je muszę mieć, bo mam akwarium wysokie i nie chciałbym żeby wszystkie ryby siedziały przy dnie. 5. jak ułożę PCV, kamienie, żwir, korzenie to dopiero leję wodę i startuję cykl nitryfikacyjny. Wlewam bakterie (jeszcze nie wiem które) do akwarium żeby osiadły w filtrze i wrzucam dwie kostki mrożonego żarcia, żeby bakterie miały co jeść. zgadza się?   serdecznie pozdrawiam Janek
  • Wiesz, że tych ryb staramy się parami nie trzymać?  Samiec crabro powinien mieć min 3 samice, ale czas pokaże bo może będzie dobrze... z charakterem ryb jak ....
  • Witajcie. Czy ktoś ma w swoim baniaku, którąś z tych belek ? Zastanawiam się, która najlepiej sprawdzi się do malawi i ładnie odda kolory ryb. Z góry dzięki za odpowiedzi. 
  • Filtry wystarczą. Wyloty proste, żadnych deszczownic. Jakie masz teraz wypełnienie tych filtrów? Ja bym zbytnio nie cudował. Gąbka 30 na 2 poziomy a potem cokolwiek do biologii Lampę UV zostaw gdyby na początku były problemy z wodą. CO oczywiście nie jest potrzebne
  • Super, dzięki za odpowiedź, a więc zostawię. I mam kolejne pytania  1. Czy do filtracji tych 400 l wystarczą dwa filtry EHEIM 600T ? Zakładam że część wkładów (ile?) będzie tylko do filtracji mechanicznej, jeszcze szukam odpowiednich gąbek, na razie znalazłem te: https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/gąbka-drobnoziarnista-50x50x5cm , reszta to będzie filtracja biologiczna Azoo active 4in1. Do dyspozycji mam w sumie 17.2 litrów wkładów do filtrów. 2. Lampa UV: Czy mam z obiegu wyłączyć lampę UV? Tzn. tylko same filtry podłączone do akwarium? Bo mam w tej chwili na wężu prowadzącym od filtra do akwarium zamontowaną lampę UV (której właściwie nie używałem) oraz CO2 (które zakładam, że trzeba usunąć bo po co komu CO2 jak nie będzie roślin). Ale może lampa UV w obiegu się przyda, żeby w razie czego wyjałowić akwarium? Mam też nawożenie, ale je oczywiście zlikwiduję
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.