Skocz do zawartości

Wymiana pompy eheim 2260 na grundfosa


Rekomendowane odpowiedzi

A zdziwie Was bo pompy np.moja vilo rdzewieje w srodku,nie wiem dokladnie czy to rdza czy jakas inna korozja,rozkrecam ja czasami bo lubi sie wirnik szlamem zawalic i raz na pol roku czyszcze zapobiegawczo.Bede osobiacie rezygnowal z tej pompy bo1:rdzewieje 2:nie potrzebuje juz sumpa.Kiedys beczke uszczelnialem uszczelka z filtra powietrza z autobusu man.Nie ciekla ale nikomu tego nie polece,no moze do oczka albo max 30l,bo dotargac dziadostwo do lazienki sie spocic mozna a pozniej w wannie wyplukac krazek gabki grubosci 10cm fi50cm tez gimnastyka.Te wode do plukania gabki lepiej wykorzystac do podmianki.Wolal bym prefiltr czyscic dwa razy w tygodniu niz te beczke co kwartal,jak chcecie zakosztowac smaku tej filtracji to za darmo odstapie szczelna beczke,tylko koszt przesylki a przeloty w casto sobie trzeba kupic bo wykorzystalem do czegos.A jak chcecie uszczelki to moze w firmie spomasz zamosc by zribili pod kazdy wymiar,robia nawet takie fi 3metry do zbiornikow,maja taka dzdzownice fi 10mm i tna ja pod katem i sklejaja jakims klejem do tego i uszczelka gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdziwie Was bo pompy np.moja vilo rdzewieje w srodku,nie wiem dokladnie czy to rdza czy jakas inna korozja,rozkrecam ja czasami bo lubi sie wirnik szlamem zawalic i raz na pol roku czyszcze zapobiegawczo.Bede osobiacie rezygnowal z tej pompy bo1:rdzewieje 2:nie potrzebuje juz sumpa.Kiedys beczke uszczelnialem uszczelka z filtra powietrza z autobusu man.Nie ciekla ale nikomu tego nie polece,no moze do oczka albo max 30l,bo dotargac dziadostwo do lazienki sie spocic mozna a pozniej w wannie wyplukac krazek gabki grubosci 10cm fi50cm tez gimnastyka.Te wode do plukania gabki lepiej wykorzystac do podmianki.Wolal bym prefiltr czyscic dwa razy w tygodniu niz te beczke co kwartal,jak chcecie zakosztowac smaku tej filtracji to za darmo odstapie szczelna beczke,tylko koszt przesylki a przeloty w casto sobie trzeba kupic bo wykorzystalem do czegos.A jak chcecie uszczelki to moze w firmie spomasz zamosc by zribili pod kazdy wymiar,robia nawet takie fi 3metry do zbiornikow,maja taka dzdzownice fi 10mm i tna ja pod katem i sklejaja jakims klejem do tego i uszczelka gotowa.


Nie wiem o czym kolega napisał, vilo to najlepsze pompy obecnie korpusy wykonuje się z brązu i nie wiem co może tam rdzewieć. Jeżeli chodzi o pojemnik który miałeś wystarczyło zamontować w nim kranik spustowy tak jak jest to rozwiązane w kubełku 2260. Ja zamykam zawory na wlocie i wylocie spuszczam wodę z kubła i po problemie, nie widzę potrzeby przenoszenia pełnego kubła.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie moze i z brazu,ale jeszcze cztery lata temu brazu tam nie bylo tylko zeliwo i plastikowy wirnik.Koszt byl tez nie maly bo 450 zloty,teraz za te kase to jebao mozna nabyc przystosowane do akwarystyki.Fakt kranik by ulatwil sprawe z jednej rundy do trzech,dwa wiadra wody a nastepnie beczka lzejsza o wode,keramzyt tez niezle nasiaka i swoje wazy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robiłem tą przeróbkę to o pompach jebało można było tylko pomarzyć , zastosowałem grundfosa bo tylko to było dostępne . Moje rozwiązanie spisuje się kilka lat a że pompa może dociągnąć do 12 lat to mam jeszcze czas na modernizacje. Śrubunek pomalowałem farbą przeloty wykonane ze sztucznego tworzywa, nie ma śladów rdzy. Tak jak poprzednik napisał woda nie styka się ze śrubunkiem.

pozdrawiam:rolleyes:Nie wiem jak będzie z tą modernizacją bo gdy przeglądam forum to myślę że za kilka lat powstaną większe zbiorniki do których będą potrzebne większe pompy. Nie zdziwi mnie gdy ktoś użyje mega pompy od hydroforu, ja pamiętam jeszcze brzęczyki i nikt wówczas nie myślał o użyciu takich pomp. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

I tak moja pompa pracuje około 10 lat. Nie słychać żadnych niepokojących szumów, jest niesłyszalna. Dlaczego powróciłem do starego tematu, otóż kilka lat temu wymieniłem wylewki które miałem posklejane z plastikowych rurek i na kolankach kątowych. Takie rozwiązanie znacznie zmniejsza przepływ. Zamówiłem nowe wylewki, wykonane na kolankach łukowych. Podczas wymiany tych elementów zmierzyłem przepływ wody, okazało się że na zabrudzonym filtrze przepływ wzrósł na pierwszym biegu o 300 l na ostatnim o 600 l.Moje rurki mają około 30 mm wylot 27 mm Myślę że ta informacja przyda się osobą budującym nowe instalacje do swoich zbiorników.
Tak wygląda to obecnie.pozdrawiam:)

P1100134 int.jpg

wylewka nierdzewka.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam
Odkopię starego kotleta i napiszę kilka zdań jak przez kolejne lata spisuje się moja pompa. Mija 14 rok użytkowania, jest dokładnie tak jak opisał konserwator tych pomp. Miała pracować 12 lat, przy stałej temperaturze wody będzie pracować dłużej. I tak jest, nadal jest niesłyszalna. Do przeróbki użyłem wiekowego filtra Eheim 2260, używałem tego kubła jeszcze przed zastosowaniem tej pompy. Nie wiem ile ma lat ale jest wiekowy, czasami sam się dziwiłem że uszczelka dekla nie wymagała wymiany. Rozwiązanie tego typu to prostota, wlot wylot i uszczelka górnego dekla. Jak na moje potrzeby takie rozwiązanie działa idealnie.
Moje akwarium ma 2 m. co by się stało gdyby takie rozwiązanie zastosować w akwarium jedno metrowym.
Pomyślałem że trzeba to wypróbować, kolejny kubełek stał w piwnicy nieużywany był to jednak mniejszy filtr 2250 ( niższa wersja).
Pompa grundfosa sprawdziła się , zastosowałem ten sam model z trzystopniową regulacją prędkości. Przy tak krótkim zbiorniku postanowiłem wykonać redukcję na wejściu, filtr na wejściu i wyjściu ma takie same węże 16/22. Wylewki ,węże kolanka zastosowałem standardowe takie jak stosuje eheim.
Podłączyłem ten wynalazek pod akwarium jednometrowe, chciałem tradycyjnie zmierzyć przepływ wody na poszczególnych biegach pompy, pomyślałem zobaczę jak to działa. Pierwszy bieg było ok, na drugim byłem zaniepokojony prędkością przepływu wody. Trzeci bieg powodował częściowe przelewanie się wody na drugim krańcu akwarium.
Na rurce zasysającej zastosowałem prefiltr eheima, ma za zadanie ograniczyć przepływ. Włączyłem pompę na pierwszym biegu, i tak pracuje rok. Mam w tym akwarium około 20 ryb, duża powierzchnia kubła powoduje że woda jest bardzo klarowna. Pompa musi pracować na pierwszym biegu, nie martwi mnie nieudany eksperyment można jeszcze spróbować ze spłaszczoną końcówką wylotową. Podam kilka wymiarów, nie są to konstrukcje małe.
Wysokość filtra 2260 z pompą 60 cm ,szerokość z uchwytami 40 cm.
Wysokość filtra 2250 z pompą 48 cm ,szerokość z uchwytami 40 cm.
Trochę przesadziłem z umieszczeniem takiej pompy w tak małym akwarium około 200 L, zbliżał się okres wymiany pompy w zbiorniku dwu metrowym. Postanowiłem że trzeba uruchomić coś na zapas. Tak już mam , nie lubię być zaskoczony gdy wysiądzie mi pompa.  Mogę dodać że to moja trzecia przeróbka, podczas użytkowania problemem są ściągacze węży (opaski zaciskowe). Trudno zaciągną je szybko i bez wkrętaka. Kiedyś będąc w markecie budowlanym natrafiłem na ciekawe opaski zaciskane ręcznie, takie rozwiązanie bardzo ułatwia życie ( zdjęcie opasek poniżej). 
Czemu powracam do starego tematu filtra 2260.  Tak jak wszyscy poszukiwałem dobrych rozwiązań, problem pojawiał się na ogół w niedzielę. Ogólnie znany jest problem z niedziałającym filtrem. Zamiast oglądać ryby zmuszony byłem do różnych kombinacji. Kiedyś wybór padł na Fx, filtr wydajny, duży pomyślałem trzeba zakupić. Odradził mi kolega, a że często szukałem części do filtrów natrafiłem na słabe opinie drogie części. Doszedłem do wniosku że szkoda pieniędzy na taki filtr, i wówczas narodził się pomysł wyposażenia starego  kubełka w nową pompę. Minęło kilka lat, przerobiłem akwarium dodałem nową pompę. Od tamtego czasu pracuje bez przerwy. Kiedy tylko stanie pompa, odezwę się.
Mniejszy filtr 2250 pracował wcześniej w oczku wodnym, obudowa wyblakła od słońca. Nie ma to znaczenia w szczelności kubełka, nigdy nie wymieniałem uszczelki pokrywy w żadnym z nich. Podczas awarii mogę dowolnie przekładać pokrywę filtra na której zamontowana jest pompa, wymiary są te same. Różnica to tylko wysokość.
Na zdjęciach widać różnicę w sposobie zamocowania pomp, zmieniłem to. Pompy są takie same, są jednak małe różnice w mocy.
pozdrawiam

P1120575.JPG

P1120564.JPG

P1120573.JPG

  • Lubię to 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.