Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hejka.


Z reguły staram sie nie zadawac zbyt głupich pytań ale teraz mam juz seryjnie zagwozdkę. Do odpowiedzi pewnie sam bym doszedł ale testy kazdego pomysłu tyle trwaja, że za 2 mc skonczy mi sie cierpliwosc :)


Akwaria i filtracje mam zbudowaną jak w załaczniku. Choc w moim przypadku ciezko mowic o filtracji bo po za mechanikami nic nie mam... :]



Ale o co chodzi?

Chodzi o to, że w akwarium nr 1 wodę mam prawie kryształ, a w nr 2 jest pełno syfu, jakis brunatnic czy innego dziadostwa. Ogólnie woda sprawia wrażenie brazowawej i glony rosną na wszystkim jak głupie. w jedynce czyszcze szybe raz na 2-3 tygodnie. w lewym akwarium 2-3 razy tygodniowo. :/


Ta sama woda o tych samych parametrach, a różnice kolosalne.


W nr 1 jeden sa miesożerne, a w dwójce roslinnożerne. Ilości ryb zbliżone.

Jedyną różnica jest to że w jedynce rośnie sporo roślin które jakims cudem nie przegrywają z Astatotilapiami, a wrecz dominuja coraz bardziej.


Ma ktos jakies pomysły o co może chodzić?

post-9338-14695714016035_thumb.jpg

Opublikowano

Swoje robią rośliny ale IMHO główny powód to parametry wody. Jedynka jest zasilana w czystą wodę która dopiero po wymieszaniu (w jakim stopni zależy od cyrkulacji) przedostaje się do dwójki, gdzie po ponownym wymieszaniu trafia do kanalizacji. Różnice pewnie nie będą wielkie ale jak widać istotne.

--------------

Myślę że sytuację znacznie poprawiłaby zamiana wyjść mechaników - wejście w jedynce wyjście w dwójce i odwrotnie.

Opublikowano

Myślę że sytuację znacznie poprawiłaby zamiana wyjść mechaników - wejście w jedynce wyjście w dwójce i odwrotnie.



Myślałem o tym. Ale uważam ze to jest zbyt niebezpieczne. Jesli jedna pompa sie zatka, uszkodzi lub po prostu powstanie zbyt duża róznica w ilości pompowanej wody bedę miał ~300l wody na podłodze. Musiał bym połączyć akwaria calowymi lub większymi rurami aby mieć pewność, ze sama różnica poziomów przepchnie 4500l/h bez podniesienia poziomu wody więcej niż 4.5cm....


Myśle jednak, że mała pompka (np 50-100l/h) przelewająca wodę z 2 do 1była by niezłym rozwiązaniem. Wtedy będę miał pewność, że woda w obu akwa jest identyczna.


Powstaje tylko pytanie czy w przypadku wyłaczenia pompki odpływ do kanalizy jest w stanie przyjąć z 40-60l w przeciagu 2-3 minut. Bo myśle ze tyle się na różnicy poziomów zbierze. Projektowane to było pod sączącą się wodę, a nie "wielki chlust" :)

Opublikowano

Widzę takie rozwiązanie: dwie rury na dwa akwa > trójnik> pompa> trójnik> dwie rury (myślę że to w miarę jasne bo nie chce mi się rysować ;)). Rozwiązanie mniej skuteczne bo woda będzie mieszana w samej pompie, ale myślę że wystarczy. Oczywiście jest ryzyko przytkania którejś z rurek, więc możesz toto włączać jak jesteś w domu.

Najpewniejsze byłyby czujniki poziomu wody wyłączające pompy, w moim pierwotnym rozwiązaniu.

------------------------------------

Możesz też rozdzielić wlot czystej wody na dwa akawa i ew. regulować jej ilość na poszczególne baniaki.

Opublikowano
Możesz też rozdzielić wlot czystej wody na dwa akawa i ew. regulować jej ilość na poszczególne baniaki.

to moge zrobic od ręki bo generalnie juz tak jest, tylko lewy zawór jest zamkniety.


Najbardziej zastanawia mnie jednak temat farfocli w wodzie. Skad to dziadostwo sie bierze i dlaczego filtr tego nie wyłapuje ?

Opublikowano
Najbardziej zastanawia mnie jednak temat farfocli w wodzie. Skad to dziadostwo sie bierze i dlaczego filtr tego nie wyłapuje ?

Może masz zakwit glonów a cyrkulacja nie jest idealna i spora część fruwa sobie po akwa., skutecznie omijając wlot do filtra. Tu niestety pozostaje mi tylko gdybać nie widząc baniaka.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.