Jump to content

obsada 420l


Recommended Posts

Mój baniaczek dojrzewa 140x60x50 więc przyszedł czas na dobór obsady.

Wybrałem te oto gatunki i chciałbym się dowiedzieć, czy taka obsada ma rację bytu w jednym zbiorniku, oraz w jakiej ilości docelowo trzymać te pyski.

-Pseudotropheus Acei

-Pseudotropheus saulosi

-Metriaclima Estherae Red Red

-labidohromis sp mbamba

Wszelkie uwagi oraz inne propozycje mile widziane.

Link to comment
Share on other sites

Nie dawalbym saulosi z mbambą zbyt podobne samce no i mbambka może zagonić saulosi.


Moim zdaniem kolorystyczne red -red też umiarkowanie pasuje do saulosi trochę byś miał żółto.


A może taka obsadka


Acei

Mbamba

Msobo Magunga

Maingano

Link to comment
Share on other sites

Moze także być ta obsada która napisałeś masz w niej pomarańczowe samice i jasnego samca u red redów ( przemyśl jeszcze red - blue ), niebieskie rybki ( acei ), cudnego pasiaka z brązowymi samicami i czernucha z neonami oraz jasne samice. Wg mnie bezie ładnie wyglądało i jako, że w sumie nie masz zadeklarowanego terytorialisty a poza Mbambą ryby łagodne to wszystko będzie OK.

Link to comment
Share on other sites

Red blue także fajnie się prezentuje, wiec propozycja do przemyślenia.

Hongi także pięknie wygląda jednak Neon Spot bardziej mi przypadł do gustu.

Będę chciał kupić młode rybki, więc w jakiej liczbie zakupić poszczególne gatunki oraz w jak powinna wyglądać docelowa obsada haremów.

Link to comment
Share on other sites

Jak będą chciały pyski ;)... na jednosamcowo nastaw się od razu moim zdaniem tylko u Red redów wiec kup 8 ryb i ustaw je docelowo 1 na 4. W przypadku gdyby to były jednak red blue tam widać płeć i od razu tak zamawiaj. Mbambki, aceiki, spoty próbowałbym wielosamcowo. Kupując po 10 sztuk powinieneś uzyskać docelowo odpowiednie proporcje. Samców w gatunku nie powinno być więcej niż 3. Ryb docelowo nie więcej niż 25. Po odjęciu tych 5 red redów czy red blue zostaje 20 ryb na 3 gatunki i problem jak z 30 zrobić 20. Nie będzie tego problemu jeśli samce we wszystkich lub niektórych gatunkach postanowią zostać jedynymi przedstawicielami swojej płaci i tak wtedy u ryb zostaw 1 na 5 i po problemie. Jeśli jednak i miejmy nadziej zostanie w części wielosamocowo to celuj tak aby finalnie było maksymalnie 25 ryb. Przykładowo np Mbamba 2 na 4 u spotów 3 na 5 a u acei 1 na 5. Jeśli wszędzie uda ci się wielosamcowo to już na 3x 3 na 5 sobie nie pozwolisz i wtedy musisz wybrać konkretne 2 gatunki i tutaj na pewno 1 samcowo zostaw Acei bo to największa ryba. Acei nie zaproponowałem od razu jednosamcowo gdyż moze wyjśc tak, ze np u Mbamb zostanie jeden Pan wtedy możesz dać Acei wielosamcowo i tak układ będzie Mbamba 1+4, spot 3+5, acei 2+5. Pierwsze eliminacje zaczynaj od samców ponad liczbę 3 a później ryby Ci powiedzą ;). Może być też tak że będziesz miał 7 samców i 3 samice i tu układ w pozostałych gatunkach zdecyduje czy będziesz chciał uzupełniac czy nie ten gatunek.

 • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

harisimi wielkie dzięki za szczegółowe omówienie tematu. Na pewno jeszcze nie raz będę potrzebował waszej pomocy. Mam nadzieję, że kiedyś kiedy i ja zgłębię troszkę wiedzy w temacie będę mógł pomóc innym.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Mialem podobną sytuację jak byłem u Darka z Żor, wtedy Maison rzucił na mnie urok 🙂. Z tym, że tam były dwa WF w pełni wyrośnięte tak po ok 15 cm. Nie jestem zwolennikiem kupowania ryb WF do domowych akwariów, myślę, że takiemu F1 nic nie będzie brakować. Układ 3/6 wydaje się bardziej bezpieczny bo nawet „profesor” może się pomylić, a bufor samic będziesz miał większy. Minus z takimi 4 cm maluchami jest taki, że będziesz musiał poczekać kilka miesięcy, aż zaczną cieszyć oko.
  • Sam pisałeś, że nie wpływa na parametry, bo są cały czas w normie. Więc ja bym to moczył, choć mokre chyba dość 😜. A poważnie, w kubłach, które ostatnio eliminuję i w sumie to mi jeden został, zalegało tego po kokardę. Każda praca przy filtrze siłą rzeczy wywoływała uwalnianie się tego, wymieszanego z wszystkim innym, co w fitrze zalega do akwarium. Nigdy nie zaobserwowałem jakichś negatywnym skutków. Ot chwilowe zmętnienie wody. Bez wielkich wachań testów które kiedyś robiłem maniakalnie i w zakresie dużo szerszym niż w malawkach.
  • Haha, myślałem o tym, ale na spokojnie wyprodukuję tego więcej przed startem basenu 🤣 Przepływu to nie zmniejsza w żaden sposób, co to są puste korpusy w swojej standardowej budowie, woda przez to nie przepływa, działają właśnie bardziej jak odstojniki, opada co cięższe. Mnie bardziej martwi, czy nie zachodzi tam jakiś proces, który oddaje do wody jakieś niepożądane substancje.
  • Raczej prąd wody ubija to i tworzy jakiś tam konglomerat poza linią przepływu. Co się zatrzyma "przyklei", to zostaje, a światło przepływu pozostaje czyste. W miarę ubijania tej materii może dochodzić do zarastania przekroju przepływu. Dlatego napisałem, o ile nie zmniejsza przepływu. A odstojnik zatrzyma cos tam i na powierzchni tego cosia jest miejsce dla bakteri filtracyjnych. Tak na logikę. Chociaż jak mówiłem, znaczenie raczej marginalne, a niechęć do usuwania wywołana raczej wrodzonym lenistwem niż jakąś wyższa potrzebą 😉. Mamy tu kolegę specjalistę od wzorów, przeliczeń i wiedzy popartej badaniami, więc  @triamonddziałaj proszę😉. 
  • Zostaw sobie na start basenu😉
  • Te korpusy to pozostałość po pierwszym projekcie systemu filtracji i są jako pierwsze więc ten bałagan nie trafi nigdy do wody. Mimo wszystko wydaje mi się, że bezpieczniej będzie to usunąć. Nie sądzę, aby pełniło to jakąś kluczową funkcję w filtracji. Zdziwiła mnie natomiast ilość tej 'masy'. Jutro dzień porządków w akwa, jak zmobilizuje się do usunięcia tego, to zrobię Wam fotkę, jak dużo uzbierałem. Wystartowałby z tego z 1000 nowych zbiorników 🤣
  • Raczej puste korpusy pełnią tu rolę odstojników. Ja bym to usunął z obiegu. Z czasem im będzie tego więcej (wyżej w korpusie) prąd wody zacznie to porywać i będziesz miał syf w akwarium, jeśli oczywiście za tymi korpusami nic już nie masz.
  • Obstawiam, że usunięcie nic nie zmieni. Żyje toto swoim życiem, jakąś rolę filtracyjną pełni, ale nie w jakiejś skali ogromnej Jest to jest. Jak korpusy zbędne, a przepływu nie tłumi to bym zostawił.
  • Siema, dzisiaj dokonałem odkrycia, które mnie mocno zaskoczyło 😁 Mianowicie mam w systemie filtracji 4 puste korpusy, do których nie zaglądałem pewnie z rok czasu. Dzisiaj zajrzałem i zobaczyłem, że do połowy są zapełnione zapewne detrytusem - brązowym czymś, co zawsze zalega w filtrze. Parametry wody są cały czas w normie, stałe podmiany utrzymują no3 w granicach 15. Usunąć to, czy zostawić? Czy pozostawienie lub usunięcie będzie miało jakiś wpływ na cały mikro-ekosystem?
  • Maison w sumie na początku nie brałem pod uwagę. Foty i filmy to nie to samo co dominujący samiec za szkłem na żywo. Ale teraz ma u mnie wysokie notowania. Wygląda na wariata, ale piękny jest bezdyskusyjnie. Wczoraj widziałem WF, takie po 10 cm. Niestety  mam obawy przed rybami z odłowu, bo to jednak troszkę inne wymagania, nigdy nie miałam, a i cena 42 euro za sztukę lekko studzi zapał. F1 są w rozsądnych pieniądzach, ale małe 4 cm., Chodowiec  miszcz, dobiera układy przez lupę i serio mam od niego kupę ryb i pomylił się raz., a maluchy kupowałem. Ale nie sprzeda inaczej jak 1/2. Tak mu z matematyki zbiornika wychodzi. Chyba że się rzucę na 3/6 i albo ja albo życie zredukuje.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.