Skocz do zawartości

Przesiadka ze 180 na 450l


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie,

A wiec tak slowo sie rzeklo Juwel Rio 400 stoi w domku :P 450l pojemnosci 150x50x60.

Jak narazie plywaja Aulonki – Red Rubin 1+5 I juz mozna zauwazyc,ze plywaja w haremie (-:

Do tego mam 5 Saulosi mlodych ktore sie wybarwiaja,ale widac ze sa 3 samce zamiast jednego,wiec bede musial dokupic pare Saulosi i wymienic.

Docelowo bedzie 1+4.

Zastanawiam sie w tej chwili co bym mogl jeszcze dodac do baniaka, moze ktos mialby jakies propozycje itp.

Napomne moze ,ze chodzi mi po glowie dodanie:

pseudotropheus acei 1+4 oraz

iodotropheus sprengerae 1+4 lub maylandia estherae 1+4

Pozdrawiam

Wydzieliłem temat bo obsada do 180 to nie to samo co do 450 litrów ;)


Dziekuje bardzo, nie umialem zmienic tematu, a nie chcialem zasmiecac forum :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aulony zostaw tak jak masz lub próbuj dokupić i wtedy celuj w obsadę z większa ilością samców 2, 3 i z tymi 5 samicami. W związku z tym, ze to relatywnie łagodne ryby w obsadzie z peryfitonożercami musisz uważać na dietę i poprzestać na tych sztucznych tworach z non-Mbuny i uzupełniać łagodną Mbuna, wszystkie pomysły szczególnie sprengerae są dobre z tym, ze ja bym dał sprengerae w większym stadzie np 3 x 6.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za ukieronkowanie, będę miał nadczym pomyslec. Co do aulonek wyczytałem gdzies ,ze dwa samce w akwa mogą sie gonic caly czas lub jeden nie pozwoli sie wybarwic drugiemu… A w sumie mam jeszcze ok 130 malych aulonek które mam nadzieje ,ze się wybarwia za miesiąc. Wtedy będę wiedział jakie to aulonki bo sa jeszcze z okresu jak miałem totalny mix :)

Co do dziwnej obsady-taka mi po prostu pozostala po redukcji w 180-tce, dlatego wole zapytać,żeby uniknąć kolejnej redukcji. W tej chwili jestem w Polsce na wakacjach :P ale w miare możliwości czytam i szukam rybek które moglbym dodac. Może moglibyście cos jeszcze zasugerować w tym temacie bo to sa takie moje pierwsze przemyslenica co do Acei i rdzawego :) a napewno jeszcze jest duzo pieknych rybek ktorych nie znalazlem :)


P.S. Z tego co zrozumialem to aulonki w ukladzie 3 samce i 5 samic, a saulosi 3 samce i 7 samic tak ?!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samce Aulonocara toczą ze sobą wojnę a walki te są niestety często kontuzyjne. Rozwierają pysk na całą szerokość i atakują nieraz trafią się w oko, wtedy niestety jest to koniec drugiego samca. Jednak nie zawsze kontuzje występują i wielokrotnie wielosamcowość wystąpiła i trwała latami. Ryzykować wg mnie warto bo generalnie nie są to zbyt bojowe ryby tylko walkę mają głupio wymyśloną ;). Układ jaki wypisałeś byłby idealny ale wiesz ze może się skończyć 1 na 5 i 1 na 7 ;). Jednak nawet gdyby było to czasowe IMHO warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem samca alfa niezidentyfikowanego. Strasznie był agresywny -w jedna noc wykończył mi samca Calipo, a Rubinkowi otarło się o druga stronę. W miarę szybko udało mi się go odłowić i wpuścić do drugiego zbiornika. Nie było samców to wziął się za samice, na szczęście wszystkie przeżyły a ja oddałem agresora. Red Rubinek wyrosną, wybarwił się i teraz to on dominuje :)))

Myślę ,że wpuszczę dwa młode Rubinki żeby się wychowały z nim. Wtedy może będą miały większą tolerancję. Co do Acei i Sprengerae w jakim stosunku te rybki mógłbym trzymać. Czy może jednak Sprengerae zastąpić Estherae. Moze są jakieś rybki które wam chodzą po głowie i mógłbym je wrzucić z aulonkami i saulosi. Rozumiem,że 4 gatunki to raczej max na co mogę sobie pozwolić ?! Dziękuje wam za pomoc

Proszę używać polskich znaków.Kolejne takie posty będą usuwane!


Przepraszam z tymi polskimi znakami, większość postów dodawanych na forum było z kompa w mojej pracy,tam niestety nie mam możliwości stosowania polskich znaków ponieważ pracuję zagranicą. W tej chwili jestem w Polsce na wakacjach więc wymówki nie mam :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Razem w 450 tce powinno być około 25 ryb, jeśli zdecydowałeś się na duże stada 2 gatunków, razem 18 ryb to zostaje ich 7 czyli jeden harem duży lub 2 bardzo małe 1+3. Wielkość ryb też odgrywa rolę wiec obok dużych acei dałbym małe sprengerae. Czy jest jednak sens trzymania acei w tak malutkiej grupce wg mnie nie bo to ryba oderwana od substratu skalnego i raczej winna być pielęgnowana w grupie co najmniej 6-7 sztuk. Pozostają więc trzy rozwiązania. Pielęgnujesz tylko trzy gatunki. Aulony, acei, saulosi lub dajesz sprengi 1+3 i jakiś inny gatunek niż acei 1+3 ( nieterytorialny, wszystko lub mięsożerny np. Astatotilapia calipitera czy Pseudotropheus livingstonii ). Trzecim rozwiązaniem byłoby wg mnie zakup Acei w większej grupie i w razie skrystalizowania grup haremowych ewentualne uzupełnienie obsady o sprengi. Pyszczaki to ryby bardzo niepewne i może być tak, ze uda ci się utrzymać wymarzone 3+7 u saulosi, 3+5 u rubinów i 2+5 u acei ( razem 25 ryb ) a może być tak że zostanie odpowiednio 1+7, 1+5, 1+5 razem ryb 20. Wtedy najlepiej byłoby zredukować samice zostawiając odpowiednio 1+5, 1+4, 1+4 razem 16 sztuk i dodać stadko sprengerae z których też finalnie może zostać 1+4 ale i 3+5 czy 3+6.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.