Jump to content

Przesiadka ze 180 na 450l


Recommended Posts

Witam ponownie,

A wiec tak slowo sie rzeklo Juwel Rio 400 stoi w domku :P 450l pojemnosci 150x50x60.

Jak narazie plywaja Aulonki – Red Rubin 1+5 I juz mozna zauwazyc,ze plywaja w haremie (-:

Do tego mam 5 Saulosi mlodych ktore sie wybarwiaja,ale widac ze sa 3 samce zamiast jednego,wiec bede musial dokupic pare Saulosi i wymienic.

Docelowo bedzie 1+4.

Zastanawiam sie w tej chwili co bym mogl jeszcze dodac do baniaka, moze ktos mialby jakies propozycje itp.

Napomne moze ,ze chodzi mi po glowie dodanie:

pseudotropheus acei 1+4 oraz

iodotropheus sprengerae 1+4 lub maylandia estherae 1+4

Pozdrawiam

Wydzieliłem temat bo obsada do 180 to nie to samo co do 450 litrów ;)


Dziekuje bardzo, nie umialem zmienic tematu, a nie chcialem zasmiecac forum :)

Link to comment
Share on other sites

Czemu taki dziwny uklad aulon, to nie mbuna ja bym dal 2x3

Nie lepiej w tym szkle dodac wiecej saulosi i zrobic uklad wielosamcowy? 3x7

P. acei najtrafniejszy wybor jako dodatek, tylko tez w wiekszej grupie.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Aulony zostaw tak jak masz lub próbuj dokupić i wtedy celuj w obsadę z większa ilością samców 2, 3 i z tymi 5 samicami. W związku z tym, ze to relatywnie łagodne ryby w obsadzie z peryfitonożercami musisz uważać na dietę i poprzestać na tych sztucznych tworach z non-Mbuny i uzupełniać łagodną Mbuna, wszystkie pomysły szczególnie sprengerae są dobre z tym, ze ja bym dał sprengerae w większym stadzie np 3 x 6.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Dziekuje bardzo za ukieronkowanie, będę miał nadczym pomyslec. Co do aulonek wyczytałem gdzies ,ze dwa samce w akwa mogą sie gonic caly czas lub jeden nie pozwoli sie wybarwic drugiemu… A w sumie mam jeszcze ok 130 malych aulonek które mam nadzieje ,ze się wybarwia za miesiąc. Wtedy będę wiedział jakie to aulonki bo sa jeszcze z okresu jak miałem totalny mix :)

Co do dziwnej obsady-taka mi po prostu pozostala po redukcji w 180-tce, dlatego wole zapytać,żeby uniknąć kolejnej redukcji. W tej chwili jestem w Polsce na wakacjach :P ale w miare możliwości czytam i szukam rybek które moglbym dodac. Może moglibyście cos jeszcze zasugerować w tym temacie bo to sa takie moje pierwsze przemyslenica co do Acei i rdzawego :) a napewno jeszcze jest duzo pieknych rybek ktorych nie znalazlem :)


P.S. Z tego co zrozumialem to aulonki w ukladzie 3 samce i 5 samic, a saulosi 3 samce i 7 samic tak ?!

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Samce Aulonocara toczą ze sobą wojnę a walki te są niestety często kontuzyjne. Rozwierają pysk na całą szerokość i atakują nieraz trafią się w oko, wtedy niestety jest to koniec drugiego samca. Jednak nie zawsze kontuzje występują i wielokrotnie wielosamcowość wystąpiła i trwała latami. Ryzykować wg mnie warto bo generalnie nie są to zbyt bojowe ryby tylko walkę mają głupio wymyśloną ;). Układ jaki wypisałeś byłby idealny ale wiesz ze może się skończyć 1 na 5 i 1 na 7 ;). Jednak nawet gdyby było to czasowe IMHO warto.

Link to comment
Share on other sites

Wcześniej miałem samca alfa niezidentyfikowanego. Strasznie był agresywny -w jedna noc wykończył mi samca Calipo, a Rubinkowi otarło się o druga stronę. W miarę szybko udało mi się go odłowić i wpuścić do drugiego zbiornika. Nie było samców to wziął się za samice, na szczęście wszystkie przeżyły a ja oddałem agresora. Red Rubinek wyrosną, wybarwił się i teraz to on dominuje :)))

Myślę ,że wpuszczę dwa młode Rubinki żeby się wychowały z nim. Wtedy może będą miały większą tolerancję. Co do Acei i Sprengerae w jakim stosunku te rybki mógłbym trzymać. Czy może jednak Sprengerae zastąpić Estherae. Moze są jakieś rybki które wam chodzą po głowie i mógłbym je wrzucić z aulonkami i saulosi. Rozumiem,że 4 gatunki to raczej max na co mogę sobie pozwolić ?! Dziękuje wam za pomoc

Proszę używać polskich znaków.Kolejne takie posty będą usuwane!


Przepraszam z tymi polskimi znakami, większość postów dodawanych na forum było z kompa w mojej pracy,tam niestety nie mam możliwości stosowania polskich znaków ponieważ pracuję zagranicą. W tej chwili jestem w Polsce na wakacjach więc wymówki nie mam :P

Link to comment
Share on other sites

Razem w 450 tce powinno być około 25 ryb, jeśli zdecydowałeś się na duże stada 2 gatunków, razem 18 ryb to zostaje ich 7 czyli jeden harem duży lub 2 bardzo małe 1+3. Wielkość ryb też odgrywa rolę wiec obok dużych acei dałbym małe sprengerae. Czy jest jednak sens trzymania acei w tak malutkiej grupce wg mnie nie bo to ryba oderwana od substratu skalnego i raczej winna być pielęgnowana w grupie co najmniej 6-7 sztuk. Pozostają więc trzy rozwiązania. Pielęgnujesz tylko trzy gatunki. Aulony, acei, saulosi lub dajesz sprengi 1+3 i jakiś inny gatunek niż acei 1+3 ( nieterytorialny, wszystko lub mięsożerny np. Astatotilapia calipitera czy Pseudotropheus livingstonii ). Trzecim rozwiązaniem byłoby wg mnie zakup Acei w większej grupie i w razie skrystalizowania grup haremowych ewentualne uzupełnienie obsady o sprengi. Pyszczaki to ryby bardzo niepewne i może być tak, ze uda ci się utrzymać wymarzone 3+7 u saulosi, 3+5 u rubinów i 2+5 u acei ( razem 25 ryb ) a może być tak że zostanie odpowiednio 1+7, 1+5, 1+5 razem ryb 20. Wtedy najlepiej byłoby zredukować samice zostawiając odpowiednio 1+5, 1+4, 1+4 razem 16 sztuk i dodać stadko sprengerae z których też finalnie może zostać 1+4 ale i 3+5 czy 3+6.

  • Dziękuję 1
Link to comment
Share on other sites

Nie ma problemu tylko pamiętaj, zeby nie przesadzac z mięchem ;). Sztuczny tworek pojedzie ci nawet na 50 na 50 ale już jak przesadzsz z miesną dietą to problemy u saulosi i acei gwarantowane.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Dzięki za wskazówki! Ryby mają się dobrze, są baardzo głodne (nie karmię) i żywotne. Póki co nie widać żadnych oznak wysokiego stężenia NO2, za to zrobił się całkowity porządek na dnie akwarium. Wynik z dzisiaj to 1.  Jestem w trakcie podmiany 50% wody i po tym sprawdzę jak wyglądają parametry.  Zamówiłem tez 6 ampułek prodibio biodigest i Sera Toxivec, wiec jutro będę działał dalej. Jeszcze mam dwa pytania: 1) Czy teraz codziennie mam podmieniać wodę, czy na razie obserwować parametry i czekać? 2) PH w akwarium wynosi 7,5. Czy to PH jest odpowiednie dla Malawi czy mam po podmianach dosypywać sól niejodowaną? Czy warto tą sól dosypać w większej ilości żeby usprawnić proces zbijania NO2 (czytałem na forum, ze niektórzy tak robią).
    • Wlewam wodę do Akwarium ustrojstwem i zdecydowanie przyspiesza to proces - super rozwiązanie Cały zestaw zakupiłem z polecanych linków, jednak chciałbym go ulepszyć dodając na wyjściu kranik.  - Który gwint mam dokupić, żeby to rozbudować i żeby pasował do tego zestawu? (Jeśli to nie problem to byłbym wdzięczny za link do Allegro razem z tym kranikiem) - Czy są jakieś zatyczki blokujące wypływ wody z tej rurki po zakończeniu procesu napełniania zbiornika?  Z góry dziekuje za pomoc
    • wielkość zbiornika - 375l pozwala na 4 gatunki mbuny, więc jak wolisz
    • Dziekuje za odpowiedz , a jak by kupić po 8 sztuk i dolozyc czwarty gatunek ? 
    • Kup po 10 sztuk młodych z każdego gatunku i zobaczysz, co z tego wyniknie. Może uda się utrzymać jakiś układ wielosamcowo. Saulosi to obecnie chindongo, a maingano - pseudotropheus cyaneorhabdos.
    • Super dziękuję serdecznie za odpowiedź , tak myślałam ale wolałam się upewnić . A bakterie dolewamy na następny dzień od czyszczenia na cały litraż akwa ? Jeśli się nie mylę. Pozdrawiam Serdecznie i dziękuję za pomoc.
    • narazie planowana obsada to  Pseudotropheus saulosi Melanochromis maingano Labeotropheus trewavasae Thumbi West   w jakiej ilosci byscie polecali taka obsade ? 
    • Piasku tak naprawdę wcale może nie być. Zerknij na filmy z jeziora, z lokacji gdzie pływa mbuna. Tam jest kamień na kamieniu, piasku najczęściej zero. A że pyszczaki z grupy mbuna kopią.. owszem, bo w ten sposób oczyszczają sobie miejsce pod tarlisko.
    • Taka uwaga, b.ostre krawędzie kamyków do lekkiego spiłowania, stępienia.
    • Bartek dzięki za szybką odpowiedź 😀Ten temat, który cytujesz przerobiłem w całości. Potrzebuję konkretnej instrukcji,krok po kroku,jak" krowie na rowie". Jestem pokolenia Pana Adama Słodowego 😉 Nie mam dwóch lewych rąk,ale jednak potrzebuję konkretnej instrukcji,w miarę szczegółowej,typu bierzemy deseczkę A i przykręcamy do deseczki B😃 Może idę na łatwiznę,ale nie dam rady sklecić takiego filtra po lekturze tych prawie 180 stron,choć czytałem z czystą przyjemnością 😐 Chodzi mi o konkretną instrukcję krok po kroku 😃 Podziwiam pomysłodawców, konstruktorów tego sprzętu 👍,jestem pod wrażeniem możliwości i zarazem prostoty działania tego filtra. Może ktoś z konstruktorów,lub użytkowników miałby jakąś zwartą i w miarę dokładną instrukcję montażu,budowy takiego sprzętu 🤔 Z pozdrowieniami 😃👍        
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.