Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ponownie,

A wiec tak slowo sie rzeklo Juwel Rio 400 stoi w domku :P 450l pojemnosci 150x50x60.

Jak narazie plywaja Aulonki – Red Rubin 1+5 I juz mozna zauwazyc,ze plywaja w haremie (-:

Do tego mam 5 Saulosi mlodych ktore sie wybarwiaja,ale widac ze sa 3 samce zamiast jednego,wiec bede musial dokupic pare Saulosi i wymienic.

Docelowo bedzie 1+4.

Zastanawiam sie w tej chwili co bym mogl jeszcze dodac do baniaka, moze ktos mialby jakies propozycje itp.

Napomne moze ,ze chodzi mi po glowie dodanie:

pseudotropheus acei 1+4 oraz

iodotropheus sprengerae 1+4 lub maylandia estherae 1+4

Pozdrawiam

Wydzieliłem temat bo obsada do 180 to nie to samo co do 450 litrów ;)


Dziekuje bardzo, nie umialem zmienic tematu, a nie chcialem zasmiecac forum :)

Opublikowano

Czemu taki dziwny uklad aulon, to nie mbuna ja bym dal 2x3

Nie lepiej w tym szkle dodac wiecej saulosi i zrobic uklad wielosamcowy? 3x7

P. acei najtrafniejszy wybor jako dodatek, tylko tez w wiekszej grupie.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Aulony zostaw tak jak masz lub próbuj dokupić i wtedy celuj w obsadę z większa ilością samców 2, 3 i z tymi 5 samicami. W związku z tym, ze to relatywnie łagodne ryby w obsadzie z peryfitonożercami musisz uważać na dietę i poprzestać na tych sztucznych tworach z non-Mbuny i uzupełniać łagodną Mbuna, wszystkie pomysły szczególnie sprengerae są dobre z tym, ze ja bym dał sprengerae w większym stadzie np 3 x 6.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Dziekuje bardzo za ukieronkowanie, będę miał nadczym pomyslec. Co do aulonek wyczytałem gdzies ,ze dwa samce w akwa mogą sie gonic caly czas lub jeden nie pozwoli sie wybarwic drugiemu… A w sumie mam jeszcze ok 130 malych aulonek które mam nadzieje ,ze się wybarwia za miesiąc. Wtedy będę wiedział jakie to aulonki bo sa jeszcze z okresu jak miałem totalny mix :)

Co do dziwnej obsady-taka mi po prostu pozostala po redukcji w 180-tce, dlatego wole zapytać,żeby uniknąć kolejnej redukcji. W tej chwili jestem w Polsce na wakacjach :P ale w miare możliwości czytam i szukam rybek które moglbym dodac. Może moglibyście cos jeszcze zasugerować w tym temacie bo to sa takie moje pierwsze przemyslenica co do Acei i rdzawego :) a napewno jeszcze jest duzo pieknych rybek ktorych nie znalazlem :)


P.S. Z tego co zrozumialem to aulonki w ukladzie 3 samce i 5 samic, a saulosi 3 samce i 7 samic tak ?!

Pozdrawiam

Opublikowano

Samce Aulonocara toczą ze sobą wojnę a walki te są niestety często kontuzyjne. Rozwierają pysk na całą szerokość i atakują nieraz trafią się w oko, wtedy niestety jest to koniec drugiego samca. Jednak nie zawsze kontuzje występują i wielokrotnie wielosamcowość wystąpiła i trwała latami. Ryzykować wg mnie warto bo generalnie nie są to zbyt bojowe ryby tylko walkę mają głupio wymyśloną ;). Układ jaki wypisałeś byłby idealny ale wiesz ze może się skończyć 1 na 5 i 1 na 7 ;). Jednak nawet gdyby było to czasowe IMHO warto.

Opublikowano

Wcześniej miałem samca alfa niezidentyfikowanego. Strasznie był agresywny -w jedna noc wykończył mi samca Calipo, a Rubinkowi otarło się o druga stronę. W miarę szybko udało mi się go odłowić i wpuścić do drugiego zbiornika. Nie było samców to wziął się za samice, na szczęście wszystkie przeżyły a ja oddałem agresora. Red Rubinek wyrosną, wybarwił się i teraz to on dominuje :)))

Myślę ,że wpuszczę dwa młode Rubinki żeby się wychowały z nim. Wtedy może będą miały większą tolerancję. Co do Acei i Sprengerae w jakim stosunku te rybki mógłbym trzymać. Czy może jednak Sprengerae zastąpić Estherae. Moze są jakieś rybki które wam chodzą po głowie i mógłbym je wrzucić z aulonkami i saulosi. Rozumiem,że 4 gatunki to raczej max na co mogę sobie pozwolić ?! Dziękuje wam za pomoc

Proszę używać polskich znaków.Kolejne takie posty będą usuwane!


Przepraszam z tymi polskimi znakami, większość postów dodawanych na forum było z kompa w mojej pracy,tam niestety nie mam możliwości stosowania polskich znaków ponieważ pracuję zagranicą. W tej chwili jestem w Polsce na wakacjach więc wymówki nie mam :P

Opublikowano

Razem w 450 tce powinno być około 25 ryb, jeśli zdecydowałeś się na duże stada 2 gatunków, razem 18 ryb to zostaje ich 7 czyli jeden harem duży lub 2 bardzo małe 1+3. Wielkość ryb też odgrywa rolę wiec obok dużych acei dałbym małe sprengerae. Czy jest jednak sens trzymania acei w tak malutkiej grupce wg mnie nie bo to ryba oderwana od substratu skalnego i raczej winna być pielęgnowana w grupie co najmniej 6-7 sztuk. Pozostają więc trzy rozwiązania. Pielęgnujesz tylko trzy gatunki. Aulony, acei, saulosi lub dajesz sprengi 1+3 i jakiś inny gatunek niż acei 1+3 ( nieterytorialny, wszystko lub mięsożerny np. Astatotilapia calipitera czy Pseudotropheus livingstonii ). Trzecim rozwiązaniem byłoby wg mnie zakup Acei w większej grupie i w razie skrystalizowania grup haremowych ewentualne uzupełnienie obsady o sprengi. Pyszczaki to ryby bardzo niepewne i może być tak, ze uda ci się utrzymać wymarzone 3+7 u saulosi, 3+5 u rubinów i 2+5 u acei ( razem 25 ryb ) a może być tak że zostanie odpowiednio 1+7, 1+5, 1+5 razem ryb 20. Wtedy najlepiej byłoby zredukować samice zostawiając odpowiednio 1+5, 1+4, 1+4 razem 16 sztuk i dodać stadko sprengerae z których też finalnie może zostać 1+4 ale i 3+5 czy 3+6.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Bardzo Ci dziękuję, chyba lepiej nie można byłoby tego wytłumaczyć :) Zaraz po powrocie zabieram sie do roboty :) Napewno wrzucę jakieś fotki :)) Jeszcze raz dziękuje. Pozdrawiam

Opublikowano

Nie ma problemu tylko pamiętaj, zeby nie przesadzac z mięchem ;). Sztuczny tworek pojedzie ci nawet na 50 na 50 ale już jak przesadzsz z miesną dietą to problemy u saulosi i acei gwarantowane.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.