Jump to content

pokrywa DIY ze spienionego PCV


Recommended Posts

Chciałbym do nowego zbiornika zrobić samodzielnie pokrywę ze spienionego PCV przeglądałem dwa podobne projekty (300l i 240l) na forach i widziałem, że obie pokrywy były wykonane z płyty o grubości 10mm ja myślałem nad cieńszym może 6 mm bo 10 wdaje mi się zbyt gruba i mam pytanie do użytkowników pokryw DIY jakie macie grubości płyty ?

Link to comment
Share on other sites

Możesz dać wewnętrzne listwy z grubosci 10mm a zewnetrzne takie, jakie chcesz. To na wewnętrznych całość się opiera a grubość szyby w 200-kach to i tak ok 10mm. Arkusz kalkulacyjny zawiera warianty pokryw z dwóch a nawet trzech grubości płyty pvc

Link to comment
Share on other sites

Koronę musisz zrobić z 10mm bo jest dość sztywna a podstawa musi być taka.

Ja mam tak zrobione że korona jest z 10mm a wierzchnia warstwa z pcv 3mm i to czarnego. Wieko też zrobiłem z 3mm czarnego pcv ale musiałem dawać pod spód wzmocnienia bo wszystko się uginało

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze rozumuję ale korona to ta część wewnętrzna, która opiera się o szkło a część zewnętrzna, ta co zachodzi na akwarium może być cieńsza ? jeżeli tak to fajnie bo właśnie zależy mi, żeby pokrywa nie była zbyt gruba na zewnątrz. Wieko może być grubsze i tak jest schowane.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie jest tak jak myślisz. Pokrywa nie jest wtedy toporna na zewnątrz. Tylko przy takiej technice będziesz musiał dać jakieś wzmocnienia od środka żeby korona się nie przesuwała bo jednak 3mm na zewnątrz nie jest sztywne jak 10mm. Chodzi mi dokładnie o to że warstwa zewnętrzna zachodzi na całej długości akwa a od środka na długości 200cm mam wstawione trzy kawałki 3mm pcv które zachodzą za szybę. Jak pisze nie zrozumiale to pisz na pv.

Link to comment
Share on other sites

Spoko, rozumiem tylko teraz będę musiał uwzględnić to licząc wymiary formatek bo program pokrywa3d zdaje się nie ma opcji użycia różnych grubości tylko jest opcja na grubość klapy. Meszek jaką masz wysokość pokrywy bo ja widziałem na 100mm ale kusi mnie zrobić niższą na 80mm żadnych wiatraków nie będę montował tylko 2 świetlówki T5 39W z odbłyśnikami, które mam w obecnej pokrywie.

Link to comment
Share on other sites

Masz długi zbiornik i mniejsza pewnie wyglądałaby śmiesznie ja rozważam 100 lub 80 mm nie chcę żeby była wielka. Ale jeszcze muszę na spokojnie policzyć wysokość , żeby świetlówki nie pływały :) Dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

U mnie świetlówki z resztą ledy też są około 60mm od lustra wody. Także zastanów się dwa razy. Cała pokrywa zachodzi na zbiornik 60mm. Mam akwa 2000x600 Czyli korona wewnetrzna jest zrobiona przy moich wymiarach 2000mmx60mm a wierzchnia warstwa z 3mm pcv na wymiar 2006mmx120mm. Podałem jeden z wymiarów po długości akwarium. Żebyś miał jakiś podgląd

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.


  • Posty

    • Dzięki za wskazówki! Ryby mają się dobrze, są baardzo głodne (nie karmię) i żywotne. Póki co nie widać żadnych oznak wysokiego stężenia NO2, za to zrobił się całkowity porządek na dnie akwarium. Wynik z dzisiaj to 1.  Jestem w trakcie podmiany 50% wody i po tym sprawdzę jak wyglądają parametry.  Zamówiłem tez 6 ampułek prodibio biodigest i Sera Toxivec, wiec jutro będę działał dalej. Jeszcze mam dwa pytania: 1) Czy teraz codziennie mam podmieniać wodę, czy na razie obserwować parametry i czekać? 2) PH w akwarium wynosi 7,5. Czy to PH jest odpowiednie dla Malawi czy mam po podmianach dosypywać sól niejodowaną? Czy warto tą sól dosypać w większej ilości żeby usprawnić proces zbijania NO2 (czytałem na forum, ze niektórzy tak robią).
    • Wlewam wodę do Akwarium ustrojstwem i zdecydowanie przyspiesza to proces - super rozwiązanie Cały zestaw zakupiłem z polecanych linków, jednak chciałbym go ulepszyć dodając na wyjściu kranik.  - Który gwint mam dokupić, żeby to rozbudować i żeby pasował do tego zestawu? (Jeśli to nie problem to byłbym wdzięczny za link do Allegro razem z tym kranikiem) - Czy są jakieś zatyczki blokujące wypływ wody z tej rurki po zakończeniu procesu napełniania zbiornika?  Z góry dziekuje za pomoc
    • wielkość zbiornika - 375l pozwala na 4 gatunki mbuny, więc jak wolisz
    • Dziekuje za odpowiedz , a jak by kupić po 8 sztuk i dolozyc czwarty gatunek ? 
    • Kup po 10 sztuk młodych z każdego gatunku i zobaczysz, co z tego wyniknie. Może uda się utrzymać jakiś układ wielosamcowo. Saulosi to obecnie chindongo, a maingano - pseudotropheus cyaneorhabdos.
    • Super dziękuję serdecznie za odpowiedź , tak myślałam ale wolałam się upewnić . A bakterie dolewamy na następny dzień od czyszczenia na cały litraż akwa ? Jeśli się nie mylę. Pozdrawiam Serdecznie i dziękuję za pomoc.
    • narazie planowana obsada to  Pseudotropheus saulosi Melanochromis maingano Labeotropheus trewavasae Thumbi West   w jakiej ilosci byscie polecali taka obsade ? 
    • Piasku tak naprawdę wcale może nie być. Zerknij na filmy z jeziora, z lokacji gdzie pływa mbuna. Tam jest kamień na kamieniu, piasku najczęściej zero. A że pyszczaki z grupy mbuna kopią.. owszem, bo w ten sposób oczyszczają sobie miejsce pod tarlisko.
    • Taka uwaga, b.ostre krawędzie kamyków do lekkiego spiłowania, stępienia.
    • Bartek dzięki za szybką odpowiedź 😀Ten temat, który cytujesz przerobiłem w całości. Potrzebuję konkretnej instrukcji,krok po kroku,jak" krowie na rowie". Jestem pokolenia Pana Adama Słodowego 😉 Nie mam dwóch lewych rąk,ale jednak potrzebuję konkretnej instrukcji,w miarę szczegółowej,typu bierzemy deseczkę A i przykręcamy do deseczki B😃 Może idę na łatwiznę,ale nie dam rady sklecić takiego filtra po lekturze tych prawie 180 stron,choć czytałem z czystą przyjemnością 😐 Chodzi mi o konkretną instrukcję krok po kroku 😃 Podziwiam pomysłodawców, konstruktorów tego sprzętu 👍,jestem pod wrażeniem możliwości i zarazem prostoty działania tego filtra. Może ktoś z konstruktorów,lub użytkowników miałby jakąś zwartą i w miarę dokładną instrukcję montażu,budowy takiego sprzętu 🤔 Z pozdrowieniami 😃👍        
  • Topics

  • Images

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.