Jump to content

pokrywa DIY ze spienionego PCV


Recommended Posts

Chciałbym do nowego zbiornika zrobić samodzielnie pokrywę ze spienionego PCV przeglądałem dwa podobne projekty (300l i 240l) na forach i widziałem, że obie pokrywy były wykonane z płyty o grubości 10mm ja myślałem nad cieńszym może 6 mm bo 10 wdaje mi się zbyt gruba i mam pytanie do użytkowników pokryw DIY jakie macie grubości płyty ?

Link to comment
Share on other sites

Możesz dać wewnętrzne listwy z grubosci 10mm a zewnetrzne takie, jakie chcesz. To na wewnętrznych całość się opiera a grubość szyby w 200-kach to i tak ok 10mm. Arkusz kalkulacyjny zawiera warianty pokryw z dwóch a nawet trzech grubości płyty pvc

Link to comment
Share on other sites

Koronę musisz zrobić z 10mm bo jest dość sztywna a podstawa musi być taka.

Ja mam tak zrobione że korona jest z 10mm a wierzchnia warstwa z pcv 3mm i to czarnego. Wieko też zrobiłem z 3mm czarnego pcv ale musiałem dawać pod spód wzmocnienia bo wszystko się uginało

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze rozumuję ale korona to ta część wewnętrzna, która opiera się o szkło a część zewnętrzna, ta co zachodzi na akwarium może być cieńsza ? jeżeli tak to fajnie bo właśnie zależy mi, żeby pokrywa nie była zbyt gruba na zewnątrz. Wieko może być grubsze i tak jest schowane.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie jest tak jak myślisz. Pokrywa nie jest wtedy toporna na zewnątrz. Tylko przy takiej technice będziesz musiał dać jakieś wzmocnienia od środka żeby korona się nie przesuwała bo jednak 3mm na zewnątrz nie jest sztywne jak 10mm. Chodzi mi dokładnie o to że warstwa zewnętrzna zachodzi na całej długości akwa a od środka na długości 200cm mam wstawione trzy kawałki 3mm pcv które zachodzą za szybę. Jak pisze nie zrozumiale to pisz na pv.

Link to comment
Share on other sites

Spoko, rozumiem tylko teraz będę musiał uwzględnić to licząc wymiary formatek bo program pokrywa3d zdaje się nie ma opcji użycia różnych grubości tylko jest opcja na grubość klapy. Meszek jaką masz wysokość pokrywy bo ja widziałem na 100mm ale kusi mnie zrobić niższą na 80mm żadnych wiatraków nie będę montował tylko 2 świetlówki T5 39W z odbłyśnikami, które mam w obecnej pokrywie.

Link to comment
Share on other sites

Masz długi zbiornik i mniejsza pewnie wyglądałaby śmiesznie ja rozważam 100 lub 80 mm nie chcę żeby była wielka. Ale jeszcze muszę na spokojnie policzyć wysokość , żeby świetlówki nie pływały :) Dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

U mnie świetlówki z resztą ledy też są około 60mm od lustra wody. Także zastanów się dwa razy. Cała pokrywa zachodzi na zbiornik 60mm. Mam akwa 2000x600 Czyli korona wewnetrzna jest zrobiona przy moich wymiarach 2000mmx60mm a wierzchnia warstwa z 3mm pcv na wymiar 2006mmx120mm. Podałem jeden z wymiarów po długości akwarium. Żebyś miał jakiś podgląd

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
  • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
  • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
  • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
  • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
  • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
  • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
  • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
  • @bojack Co do hajsu/ekologii pomyśl, kiedy dom nie gotowy o... 1/ wymienniku ciepła do podmiany - 10 l/h to może być zimą jakieś kolejne 125 kwh/mc jeśli nie więcej....  A rozwiązanie proste... u mnie rura w rurze -wężyk od osmozy w rurce igielitowej. Tylko do 10l/h już większa długość się przyda no i dobrze to zaizolować trzeba..... 2/ wykorzystaniu wody ściekowej Oczko wodne ? Zbiornik do podlewania ogrodu ? Regeneracja dolnego źródła PC ? 3./ Oddzielny punkt poboru jeśli jest kanalizacja... ? 4/ Jak z wentylacją ? Nowe domy żeby spełnić normy raczej muszą mieć rekuperację.  Plan z odzyskiem wilgoci czy bez ? Wyciąg nad akwa? Straty energii przez parowanie mogą być spore.
  • To skąd bierzesz hajs na prąd i żarcie też mają w DDD   Konkluzja jest taka, że na dole robię maksymalnie niską wylewkę zachowując parametry cieplne, tak, aby w przypadku chęci zrobienie sumpa były jakieś opcje co do wysokości. Reszta później, ale filtracja wewnątrz zbiornika jest kusząca z wielu względów.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.