Skocz do zawartości

Rio 180 Malawi


Darek48

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postanowiłem zamienić mój były zbiornik 112 na 180 Rio Juwela.


Akwarium wczoraj wystartowało. W związku z tym mam kilka pytań.


Osprzęt jaki jest to:

-fluval 206 (wydaje mi się on nieco głośny, wcześniej midi kani nie słyszałem w ogóle) albo to jest kwestia że szafki juwelowskie mają otwarte plecy - jednak praca filtra i tak jest słyszalna w porównaniu do aquaela.

Narazie chodzi na pełnej mocy, pełnym przepływie - czy to jest normalne że fluvale "słychać" ?

Dodatkowo domówiłem wkład biologiczny i dosypałem aby koszyk był pełny, fabryka dała wkładu na dnie...


-filtr wewnętrzny Juwel BioFlow 3.0 z dodatkowym wkładem cirax (biologiczny)


Piasek ten sam co w 112, tym razem bardziej przepłukałem i woda jest krystaliczna już po pierwszej nocy. (być może zasługa dużo lepszej filtracji).


Kupiłem tło strukturalne Juwela za 400zł i zacząłem je wycinać - okazało się że jest to lipa, po cięciu wszędzie pełno pyłu a najgorsze było to łączenie na środku...


Wywaliłem je i w zamian dałem tło zewnętrzne z efektem 3d Juwela, rewelacja. Początkowo dałem skałki, jednak wymieniłem na drugą stronę aby było bardziej kolorowo...


Aha, wywaliłem stateczek.... :(


Teraz mam pytanie - akwa już chodzi 1 dzień, nie dodawałem żadnej chemii, jedyne co to wyczułem jakąś tabletkę w gąbce od filtra wewnętrznego.


Co polecacie aby wlać do akwa przed wpuszczeniem rybek ? Jakie środki ?

A może nic nie wlewać tylko poczekać ?


Różne rzeczy polecają, m.in. esklarin tropicala, nitrate minus tetry, oraz easy ballance tetry - a co najlepiej stosować ?


Aby podsumować to chodzi mi głównie o 2 sprawy -

1. Czy słyszalna praca fluvala to norma ?

2. Jaka chemia ?


Tło które wywaliłem, w rzeczywistośc wyglądało nieco gorzej, nawet musiałem wycinać przy wylocie z filtra wewnętrznego bo nie chciało się zmieścić przy szybie... (jest to tło przeznaczone do RIO 400)

tlo1.JPG


tlo2.JPG


Na spód dałem styropian, zostawiłem luz po bokach.

akwa1.JPG


akwa2.jpeg


W pierwszej wersji statek jeszcze był... :)

akwa2.JPG


Na to tło zamieniłem później... (widać otwarte plecy Juwelowskiej szafki)

akwa5.JPG


Tło zewnętrzne Juwela 3d (wydawało mi się ponuro, nie chcę roślinek w środku i brakowało mi zieleni i niebieskiego) aczkolwiek było piękne

akwa6.JPG


Rewelacyjne uchwyty Fluvala oraz węże które dają się łatwo układać (m.in. dlatego wybrałem Fluvala i jest mały - początkowo unimax 250 nie zmieścił się do szafki...)

akwa7.JPG


Musiałem troszkę obciąć plastik obudowy aby mocowania się zmieściły

akwa8.JPG


Wkład ciemniejszy był dodany do filtra, jak widać bardzo mało. Zamówiłem oryginalny wkład bio fluvala i był nieco inny... Wymieszałem je i dosypałem do pełna

zdje%25CC%25A8cie%25201.JPG


Nowe tło, deszczownica z Unimaxa (fluvalowska nie do kupienia już) (widoczne bombelki, ponieważ zdarłem tło i przekleiłem na 2 strone...

zdje%25CC%25A8cie%25202.JPG


Zalewanie, latałem z 5-cio litrowymi butelkami bo nie miałem możliwości podpiąć węża... ok 38 sztuk :)


zdje%25CC%25A8cie%25203.JPG


Akwa gotowe

zdje%25CC%25A8cie%25204.JPG


Oświetlenie nocne, moonlight

zdje%25CC%25A8cie%25205.JPG


Zamówiłem dyfuzor do powietrza do BioFlow 3.0


A tak wygląda akwa 5 min temu

zdje%25CC%25A8cie-1.JPG

--

Termometr z lewej strony to superowy Juwela, a z prawej chwilowo dałem drugi aby porównać czy temperatura jest równa (grzałka schowana w filtrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak poza pytaniami to dobrze że statku już nie masz bo szpecił strasznie ;) Fototapeta czy co to jest ...no cóż jak kto woli ale lepiej już dać czarny bristol jak dla mnie albo samemu popracować trochę , bo też nie jest najlepszy widok.

Jeśli chodzi o coś do wlania to jakiś biostarter. Sam jestem na etapie dojrzewania akwa i używam denitrol.



[102] Malawi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to to tło na pierwszej fotce wygląda całkiem fajnie.

Zakładam, że w akwarium jeszcze nic nie pływa. W taki wypadku możesz wlać Sera Nitrivec, są to bakterie z pożywką. No i kontrola parametrów i czekanie aż woda dojrzeje. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • W najbliższą sobotę (29 czerwca) około południa planuje ,,wycieczkę" po ryby do Sebastiana z Tanganika Konin - jestem już umówiony na konkretną godzinę.  Może ktoś z Warszawy lub okolic chcę się zabrać bo ma w planach uzupełnienie obsady lub inne swoje powody (zobaczenie hodowli czy rozejrzenie się za rybami ,,na przyszłość"). Termin dość bliski, ale jak coś proszę pisać tutaj lub w wiadomości prywatnej na forum.
    • Zobacz na tym forum https://klub-tanganika.pl/forum/
    • Wertykalny by zrobił, ale będę na niego patrzył tylko jak będę wchodził do akwa 😁 Mam tam jakiś metr wysokości.
    • A jak wysoko będziesz tam miał. W wyobraźni zobaczylem na pozostałych 3 ścianach, ogród wertykalny zasilany oczywiście wodą z baniaka. Poza fajnym efektem uzyskasz w ten sposób dodatkową filtrację. Jedyny minus to to, że tylko Ty będziesz to oglądał😉
    • Tutaj jest trochę inna sytuacja, bo zbiornik jest z betonu i nad zbiornikiem mam przestrzeń, którą będę się do niego dostawał (wyłączona zamknięta przestrzeń do której będzie dostęp tylko z jednej strony). Jak będę robił izolację w zbiorniku, to zrobię też całą górę więc samo skraplanie nie jest mi straszne, ale chętnie odzyskałbym to gorące, wilgotne powietrze, które będzie się nad wodą gromadziło.
    • Cześć. Na sam początek chciałbym zaznaczyć, że mam już jakieś doświadczenie w hodowli ryb w akwarium - od plus minus 6-7 lat interesuję się tym mniej lub bardziej, jednak nigdy nie miałem akwarium z rybami z Malawi lub Tanganiki - co zresztą powinno przykuć moją uwagę dużo wcześniej ze względu na to, jak twardą wodę mam w kranie - nie jestem teraz w stanie przytoczyć z pamięci parametrów, a zrobić testu nie jestem w stanie ponieważ mam najprawdopodobniej przeterminowane testy, ale wiem, że generalnie pH, kH i gH jest bardzo wysoko. Po napisaniu wstępu przejdę do problemu z którym się spotykam - mam akwarium 80cm x 40 cm x 40 cm - (długość x szerokość x wysokość) i chciałbym zagospodarować je głównie dla muszlowców - nie chciałbym doprowadzić do "przepełnienia" akwarium rybami, a samemu nie byłem w stanie znaleźć innych współtowarzyszy muszlowców (w postaci innej niż ryby) w naturze. Akwarium chciałbym urządzić jak najbardziej zgodnie z naturą, filtracja będzie kubełkowa - kubełek całkiem sporej pojemności i przeznaczony do akwarium dużo większego - na stronie producenta jest napisane że do +- 300-400l akwarium. Nie jestem w stanie zdecydować się na to, jaki gatunek z grupy muszlowców chciałbym hodować w akwarium - jest ich dosyć sporo a samemu nie umiem znaleźć źródła, gdzie mógłbym w prosty i czytelny sposób porównać to, jakie warunki potrzebują do życia. Akwarium z tego, co zdążyłem się dowiedzieć, powinno być w miarę wystarczające pod względem litrażu, a dokładniej rzecz biorąc pod względem wielkości dna, bo głównie o to tutaj się wszystko rozbija - tak jak w przypadku pyszczaków czy pielęgnic. W każdym bądź razie, z góry dziękuję za jakiekolwiek nakierowanie na to, co mógłbym zrobić, jak urządzić akwarium czy jakie muszlowce mógłbym w swoim akwarium hodować, a także przepraszam, jeżeli gdzieś na tym forum taki temat się już przewijał.
    • Kiedyś policzyłem parowanie i przy 25 stopniach (temp. powietrza i zbiornika - akwarium nieogrzewane; odkryte 20 cm pokrywy; efekt podobny jak przy zdjętej) i wilgotności 37% (zima) - było to ok. 180 g/h. Przy 4,5x większej powierzchni u ciebie nie przekroczy 0,8 kg /h. Przy zamkniętej pokrywie wewnątrz zintegrowanej pokrywy pleśniało - wolę wymianę tego powietrza. U mnie to podniesienie wilgotności wewnątrz domu  ok. 10 %. Parowanie tej wody to moc ok 120W !
    • A nie myślałeś nad przykryciem zbiornika? Płyta Gutta Płyta Hobbyglas gładka przezroczysta 2 mm świetnie się sprawdza. Minus trzeba z niej usuwać kurz. łatwo w niej wyciąć miejsce na węże itp.
    • Na pewno to zrobię, nie wiem jeszcze jaką metodą, ale na bank nie będę tracił tego ciepła. Mam przygotowane dwa odpływy, jeden do kanalizacji, drugi bezpośrednio do zbiornika 10k L zakopanego na podwórku. Do tego same zbiornika będzie odpływ deszczówki z dachu i podwórka. Z wielu względów przydomowa oczyszczalnia zamiast włączenia do sieci kanalizacyjnej. Długo nad tym myślałem i rozmawiałem z wieloma osobami, które mają przydomowe oczyszczalnie i według mnie, nie ma lepszej opcji. Dodatkowo w moim przypadku wybudowanie przyłącza i jego późniejsza obsługa to kosmos. Rozprawiam o tym z człowiekiem od rekuperacji. Chętnie bym odebrał powietrze z nad zbiornika, poza ciepłem z parowania jest jeszcze oświetlenie wiec sporo energii, ale wilgotność nad akwarium będzie >90% i nie wiem co na to rekuperator i przewody wentylacyjne. Trwa narada w tej sprawie  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.